Co pić na siłowni?

Dodane przez: . Komentarze: 0 3215

W czasie intensywnego wysiłku fizycznego organizm traci nie tylko wodę, ale i ważne elektrolity. Czy w takim wypadku warto sięgnąć po napoje izotoniczne? Może lepszym rozwiązaniem jest zwykła woda mineralna?

Co pić na treningu?

Regularne nawadnianie jest w czasie treningu ma ogromne znaczenie, aby ten był naprawdę skuteczny. To w końcu woda buduje w większości ciało człowieka i jest potrzebne do przebiegu reakcji metabolicznych. Bez wody nie można zbudować mięśni i schudnąć. Poza tym odwodnienie może mieć dla organizmu bardzo negatywne skutki. Jednak samo picie wody może być niewystarczające do zachowania w organizmie równowagi płynów.

Trening a odwodnienie

W czasie intensywnego wysiłku fizycznego ciało człowieka bardzo szybko się nagrzewa. Należy je oczywiście schłodzić, stąd pocenie. Wówczas poziom płynów w organizmie spada. Jeśli wysiłek jest krótki i mało wymagający o odwodnienie nie trzeba się martwić, ale przy dużej intensywności jest ono sporym zagrożeniem. Z czego to wynika? Woda stanowi bowiem aż 90% składu osocza krwi i 25% mięśni. Utrata wody ma związek ze zmniejszeniem objętości krwi, problemami z transportem glukozy i innych składników odżywczych, zmniejszeniem objętości mięśni, osłabieniem ogólnych zdolności psychofizycznych czy ograniczeniem dostarczenia danej ilości tlenu do mięśni.

Przy okazji razem z potem z organizmu są wydalane cenne minerały, w tym magnez, sód i potas. Zmniejszenie ich objętości we krwi powoduje zaburzenie gospodarki elektrolitowej. Objawia się to spadkiem wytrzymałości organizmu, drżeniem mięśni oraz znacznym osłabieniem przewodnictwa nerwowego.

Woda mineralna czy napój izotoniczny?

W tym przypadku sporo zależy od rodzaju i stopnia intensywności treningu. Jeśli trening jest średniointensywny i trwa krócej niż 60 minut woda powinna w zupełności wystarczyć. Woda źródlana ma jednak niewiele minerałów. Podczas jej stosowania nie uzupełnia się więc elektrolitów w organizmie. Lepiej sięgnąć po wodę mineralną zawierającą sód, potas i magnez. To bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i nawodnienia komórek ciała. Podczas ćwiczeń woda mineralna zawsze się sprawdza.

Jednak, gdy aktywność jest intensywna i długotrwała lepszym rozwiązaniem okazują się być napoje izotoniczne. Okazuje się, że wybór w tym zakresie jest naprawdę spory. Napoje izotoniczne bez cukru mają sporo wad i zalet jednocześnie. Dostarczają do organizmu cenne elektrolity i nawadniają ciało. W czasie wyczerpującego treningu fizycznego może być to niestety za mało. Taki napój nie dostarcza bowiem kalorii i nie redukuje uczucia zmęczenia. Polecany jest osobom, które kontrolują na co dzień ilość spożywanych kalorii.

Dobrym pomysłem są naturalne napoje izotoniczne, które można przygotować w domu samodzielnie z wody mineralnej, mięty, cytryny, dodając do tego nieco cukru i soli. Wówczas można mieć pewność, że dany napój jest przygotowany ze sprawdzonych i naturalnych składników.

BCAA w wodzie podczas treningu - czy to dobry pomysł?

Czasami do napoju treningowego dodatkowo dodaje się aminokwasy BCAA. Mają one sporą skuteczność. Zwiększają bowiem możliwości treningowe i dostarczają energii do działania. Przy okazji powodują zahamowanie procesów katabolicznych. Nie każdy lubi jednak smak aminokwasów w napoju spożywanym w czasie ćwiczeń fizycznych.

Co pić na siłowni?

Na pewno w czasie treningu na siłowni należy unikać napojów słodkich, gazowanych, które podrażniają śluzówkę żołądka. Słodkie napoje są w tym przypadku zakazane. Soki niby dostarczają do organizmu glukozę, ale jednocześnie spowalniają proces wchłaniania wody. W czasie nawadniania na siłowni nie sprawdzają się ponadto napoje przyspieszające wydalanie płynów i te działające moczopędnie, a więc napary ziołowe czy herbaty.

Każdy powinien we własnym zakresie zdecydować, jaki napój jest dla niego najlepszy w czasie ćwiczeń fizycznych. Niezależnie od podjętej decyzji należy jednak pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Wypicie na raz jednej butelki wody wcale nie przynosi dobrych rezultatów.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu