Co powoduje nadmiar cukru w diecie?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1238

Smakowite słodkie lody, cukier puder na ulubionej szarlotce, a także niepozorny jogurt z polewą czekoladową czy ketchup, to cukier w rozmaitych formach, który w nadmiarze nie jest dla nas zdrowy. Co powoduje nadmiar cukru w diecie?

Jak się okazuje, może on być jednym z najgorszych składników, które zjadamy na co dzień – oczywiście jeżeli staramy się żyć zdrowo i zapewnić sobie długie życie.. Nadmiar cukru w diecie może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji!

Jak wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z San Francisco, picie słodkich napojów takich jak wszelakie napoje gazowane, może powodować poważne zmiany już na poziomie komórkowym, porównywalne do tych wywoływanych przez palenie papierosów. Sposób, w jaki cukier oddziałuje na nasz organizm, jest znacznie bardziej skomplikowany, niż zwyczajne nabieranie nadprogramowych kilogramów.

  • Nadmiar cukru wpływa na każdą część naszego ciała, powodując odczuwalne zmęczenie, a to szczególnie złe wieści dla zdrowia naszego organizmu w perspektywie krótkoterminowej, a w szczególności tej na dłuższą metę.
  • Częste skoki insuliny stanowią przyczynę problemów z niewydolnością nerek, a dzieje się tak za każdym razem gdy spożywamy cukier w nadmiarze.
  • Mózg reaguje na cukier, w sposób podobny do reakcji na dawkę kokainy! Jedzenie cukru działa na nas, wpływając na przypływ dobrego samopoczucia, poprzez reakcje chemiczne jakie zachodzą w naszym mózgu doładowując nas dopaminami i serotoniną. Nasz organizm uzależnia się od cukru, który działa na nas jak narkotyk, wywołując coraz intensywniejsze jego łaknienie.
  • Skoki insuliny nie ułatwiają prawidłowej regulacji poziomów cukru we krwi. Dostarczając cukier do organizmu, uwalniamy dodatkowe porcje insuliny, która ma za zadanie wchłonąć nadmiar glukozy i ustabilizować cukier we krwi. Niestety gdy insulina wykonuje swoje zadanie, poziom cukru w organizmie spada i następuje drastyczny spadek energii, przez co czujemy się gorzej.

Jedzenie nadmiernych ilości cukru powoduje chroniczne zmęczenie. Wszystko to za sprawą fizjologicznej reakcji naszego organizmu, która to wysyłając nadmierne ilości insuliny do kontroli poziomów cukru, osłabia. Dodatkowo, jeżeli stawiasz na cukry proste, pojawia się odczucie głodu i zmęczenia z braku odpowiedniej ilości wartości odżywczych, które nie mają możliwości wesprzeć naszych pokładów energii. Brakuje głównie białek i błonnika.

  • Nadmiar cukru, to nadmiar kalorii, a to z kolei prosta droga do zwiększenia masy ciała. Zwiększenie masy ciała, pojawiające się w postaci tłuszczu, staje się dodatkowym ciężarem dla naszego organizmu, który zaczyna oddziaływać na nasze samopoczucie i sprawność. Nie chodzi jedynie o sam w sobie cukier, ale o braki podstawowych składników odżywczych, których nie dostarczamy stawiając na słodkości. Niebezpieczeństwa jakie wiążą się z tą sytuacją to nadwaga i otyłość, a także stałe odczuwanie głodu. Wystarczy zjadać średnio 500 kcal dziennie więcej (jeden baton i napój gazowany), aby przybrać średnio 0,5 kg tygodniowo!

Otyłość powodowana nadmierną ilością cukrów w diecie prowadzi do insulinoodporności, co utrudnia naszemu organizmowi regulację cukrów, a jest to prostą drogą do cukrzycy. Nadwaga lub otyłość sprawiają, że nasze komórki mogą stawać się oporne na działanie insuliny, przez co następuje swoista walka związana z wchłanianiem glukozy z krwi do wykorzystania energii. Nadmiernie eksploatowana trzustka, pomimo nadprodukcji insuliny nie jest w stanie wykonać swojego zadania, co kończy się nadmiarem cukru w krwiobiegu. Wątroba z kolei, jako organ, który odgrywa niezwykle ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, przez nadmiar glukozy we krwi, zaczyna przechowywać go celem późniejszego wykorzystania w postaci glikogenu. Wykorzystuje je np. między posiłkami, kiedy to komórki potrzebują dodatkowego źródła energii. Niestety wątroba jest w stanie przechowywać tylko niewielkie ilości zapasów cukru, dlatego jeżeli jest ich za wiele, pojawiać się zaczynają złogi tłuszczu w wątrobie, a to z kolei, prowadzi do niealkoholowego stłuszczenia wątroby, które utrudnia metabolizowanie. Efekt widoczny jest w postaci dodatkowych kilogramów.

  • Nadmierne nasycenie cukrów we krwi może uszkodzić prawie każdy organ w naszym ciele, wliczając w to tętnice. Przepływ krwi staje się wówczas bardzo utrudniony, a niewłaściwy jej transport uderza w kondycję nerek, mózgu, oczu, serca i innych narządów. Proces ten może prowadzić do przewlekłych chorób,niewydolności nerek, nadciśnienia, zwiększonego ryzyka udaru mózgu.

Uszkodzenia organów nie pomijają także skóry. Cukier rozbija kolagen, przyspieszając starzenie się i przyczyniając się do wyraźnego osłabienia. Na kondycję włókien kolagenowych i elastyny w naszej skórze bardzo niekorzystnie wpływa nadmierna ilość cukru w krwiobiegu, gdyż utrudnia on absorpcję budujących białek, które nie mają możliwości naprawiania uszkodzeń. Sytuacja ta przyczynia się do powstawania zmarszczek i pojawiania się wyraźnych objawów starzenia.

Każdy dentysta zwróci również uwagę na stan zdrowia zębów, które narażone na nadmierne ilości cukru zagrożone są próchnicą. Sam w sobie cukier nie robi zbyt dużych szkód w tym wypadku, niemniej staje się on początkiem całego łańcucha procesów związanych z bakteriami, które to żywiąc się cukrami, tworzą kwasy, które mogą niszczyć szkliwo. Osłabione szkliwo jest z kolei podatne na próchnicę.

Jak walczyć z nadmiarem cukru w diecie?

Jest to pozornie banalne, bo odpowiedź jest prosta - ograniczać. Niestety cukier dodawany jest do tak wielu produktów, że ciężko go nawet wyczuć. Warto zatem skrupulatnie czytać etykiety, mądrze wybierać produkty i ich zamienniki.

Doskonale jest np. zamiast soków i napojów, pić wodę lub jeść całe owoce. Im dalej od żywności przetworzonej tym lepiej i zdrowiej, tego warto się trzymać.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu