Co to jest arginina?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1067

Organizm zawodowych sportowców m.in. kulturystów i zawodników sportów siłowo – wytrzymałościowych oraz osób amatorsko uprawiających te dyscypliny wymaga szczególnego wsparcia ze strony suplementów, które dostarczają niezbędnych m.in. podczas procesu budowy masy mięśniowej substancji. Jednym z bardzo ważnych w suplementacji sportowej związków jest arginina. Czym jest i jak działa arginina?

Arginina wykazuje bardzo ważne działanie biologiczne. Związek ten zaliczamy do grupy substancji endogennych, czyli takich, które nasz organizm jest w stanie wytworzyć, jednak w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej oraz intensywnego trybu życia często występują jego niedobory prowadzące do zaburzenia funkcjonowania organizmu.

Czym jest arginina?

Arginina lub L – arginina należy do grupy organicznych związków chemicznych i odpowiada przede wszystkim za utrzymanie homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej organizmu. Ten aminokwas odgrywa kluczową rolę w większości procesów fizjologicznych, dlatego w suplementacji sportowej często spotykamy się z określeniem argininy, jako substancji niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów przyrostu masy mięśniowej.

Jak działa arginina? 

Arginina odgrywa istotną rolę biologiczną, a jej działanie polega m.in. na:

  • Podnoszeniu swoistej odporności organizmu poprzez stymulację układu immunologicznego i zwiększanie aktywności grasicy
  • Wspomaganiu procesów detoksykacji organizmu oraz eliminacji szkodliwych produktów przemiany materii
  • Przyśpieszaniu procesów regeneracji komórek i tkanek
  • Redukcji wolnych rodników

Kwas 2-amino5-guanidynowalerianowy wytwarzany jest podczas przemiany szeregu związków m.in. cytruliny. Do prawidłowej syntezy argininy, która gwarantuje właściwy przebieg reakcji metabolicznych związanych m.in. z regulacją wydzielania hormonu wzrostu niezbędny jest udział jej prekursorów –proliny i kwasu glutaminowego.

L – arginina na masę

Mechanizmy działania argininy odgrywają szczególna rolę w procesie budowy masy mięśniowej i regeneracji powysiłkowej. Stosowanie suplementacji argininy w okresie okołotreningowym ma na celu:

  • Zwiększenie produkcji tlenku azotu i ukrwienia narządów wewnętrznych m.in. serca i mózgu praz pobudzenie pompy mięśniowej
  • Usprawnienie procesów usuwania z organizmu szkodliwego amoniaku – arginina jest niezbędnym składnikiem w cyklu mocznikowym
  • Regulację wydzielania hormonu wzrostu, glukagonu oraz insuliny
  • Poprawę efektywności procesów regeneracji powysiłkowej
  • Usprawnianie pracy nerek

Dodatkowo arginina stanowi niezbędny składnik podczas procesów wydzielania kreatyny i agmatyny, a jej silne działanie antyoksydacyjne pozwala szybciej zregenerować obciążony intensywnym treningiem organizm, co pośrednio wpływa na poprawę osiągów i wzrost ogólnej sprawności organizmu.

L – arginina dawkowanie

Optymalny efekt stosowania argininy osiągalny jest podczas systematycznej i kontrolowanej suplementacji. Badania dowodzą, że najlepiej stosować argininę przed treningiem oraz przed snem, dzięki czemu usprawni działanie mechanizmów regeneracji powysiłkowej. Zalecana dobowa dawka argininy to od 3 do 8 g.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu