Co to jest karnityna?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1045

W czasie intensywnych ćwiczeń i wysiłków mających na celu budowanie masy mięśniowej niezbędne jest stosowanie suplementów, które pomogą zwiększyć siłę i wytrzymałość oraz wpłyną na ochronę tkanki mięśniowej przed uszkodzeniami. Idealnym suplementem przyśpieszającym regenerację mięśni oraz chroniącym przed mikrouszkodzeniami tkanki mięśniowej jest karnityna. Czym jest i jak jeszcze działa karnityna?

Karnityna odgrywa w organizmie szereg ważnych funkcji i ma bezpośredni wpływ zarówno na proces redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, jak i wzrost siły i wytrzymałości osób intensywnie trenujących, co przekłada się na lepsze efekty treningu i przyśpieszenie procesów budowania masy mięśniowej.

Co to jest karnityna?

Karnityna należy do grupy aminokwasów endogennych, które organizm może samodzielnie syntetyzować. Niestety w grupie osób podejmujących intensywny wysiłek fizyczny poziom aminokwasów endogennych ulega obniżeniu, więc zachodzi konieczność ich suplementacji w celu uprawniania funkcjonowania organizmu. Niedobór karnityny prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni szkieletowych oraz powoduje niewydolność mięśnia sercowego.

Karnityna naturalnie występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego m.in. w mięsie i nabiale, jednak, aby jej podaż zaspokajała zwiększone zapotrzebowanie organizmu sportowców konieczne jest nie tylko stosowanie bogatej w karnitynę diety, ale także dodatkowe przyjmowanie zawierających ją suplementów.

Karnityna jest tzw. witaminoidem, czyli substancją witaminopodobną; jej synteza zachodzi w wątrobie i nerkach, a miejscem magazynowania związku jest tkanka mięśniowa. Substancja wykazuje zdolność przyłączania grup acylowych, dzięki czemu może łączyć się z kwasami tłuszczowymi i pośredniczyć w ich transporcie do mitochondriów, gdzie zostają przekształcone w energię. To właśnie z tego względu karnityna jest kluczowym związkiem, który zapewnia właściwe funkcjonowanie organizmu osób narażonych na intensywny wysiłek fizyczny. Badania dowodzą, że stosowanie karnityny w czasie treningów umożliwia zmniejszenie mikrouszkodzeń mięśni o około 45%, co ma niebagatelny wpływ na tempo regeneracji powysiłkowej i intensyfikację procesów nadbudowy tkanki mięśniowej.

Jak działa karnityna?

Bez karnityny nie mogą zachodzić procesy przemiany tłuszczów w energię. Związek tan odgrywa znaczącą rolę w procesach metabolicznych oraz zwiększa potencjał mitochondriów do spalania tłuszczu. Karnityna pomaga także zachować równowagę lipidowo – cholesterolową organizmu, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego oraz pomaga odmłodzić organizm poprzez hamowanie procesów starzenia się komórek i tkanek.

Karnityna występuje także pod innymi nazwami m.in. witaminy B11 oraz witaminy Bt. Jej działanie jest powszechnie wykorzystywane we wspomaganiu utraty tkanki tłuszczowej, jednak w suplementacji sportowców odgrywa nie tylko rolę reduktora tłuszczu. Ze względu na swoje działanie stosowana jest w celu zwiększania siły i wytrzymałości oraz zmniejszenia zmęczenia po intensywnym treningu.

Warto zaznaczyć, że suplementacja karnityny może być także stosowana przez osoby prowadzące intensywny tryb życia oraz pracujące fizycznie, jak również wszystkich pragnących szybciej pozbyć się nadmiaru kilogramów i odczuwających chroniczny brak energii.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu