Co to jest tauryna?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1710

Tauryna zaliczana jest do grupy aminokwasów, jednak ze względu na nieorganiczny rodnik kwasowy nie wchodzi w skład białek.

Tauryna, odkryta została w 1927 roku, w bydlęcej żółci, a od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku rozpoczęto wnikliwe badania nad jej działaniem. Początkowo tauryna nie była „atrakcyjnym” dla naukowców przedmiotem badań, gdyż sądzono że jej jedynym zadaniem jest uczestniczenie w produkcji kwasów żółciowych. Z czasem odkryto, że związek ten spełnia znacznie więcej ważnych dla organizmu funkcji.

Największe ilości tauryny magazynowane są w mięśniach, jednak substancja ta występuje także w sercu, szyszynce i przysadce mózgowej. Naukowcy udowodnili, że żaden inny wolny aminokwas nie osiąga porównywalnie wysokiego stężenia w organizmie, jak tauryna, co niewątpliwie wpłynęło na zwiększenie zainteresowania jej działaniem i rolą w organizmie.

Jak działa tauryna?

Mimo szeregu różnorodnych właściwości leczniczych – związek ten wykorzystywany jest m.in. w neurologii, diabetologii oraz kardiologii – tauryna zyskała największą popularność, jako substancja wspomagająca zdolności wysiłkowe – jej wielokierunkowe działanie pozwala aktywnie wspomagać organizm w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego. Tauryna wykazuje szereg cennych dla sportowców i osób aktywnych fizycznie właściwości m.in.:

  • Hamuje szkodliwe dla mięśni reakcje kataboliczne
  • Działa anabolicznie
  • Jest naturalnym psychostymulatorem
  • Wspomaga odchudzanie

Tauryna wykazuje także silne działanie detoksykacyjne, dzięki czemu pozwala pozbyć się z organizmu gromadzonych w nim toksyn.

Korzyści płynące ze stosowania tauryny doceniają przede wszystkim kulturyści oraz zawodnicy innych dyscyplin sportowych, które wymagają dużej siły i wytrzymałości. Związek ten aktywnie wspomaga przyrost masy mięśniowej, pozwala usprawnić regenerację po treningu oraz pomaga wyrzeźbić sylwetkę poprzez spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Czy warto stosować taurynę?

Tauryna zasługuje na szerszą uwagę z kilku względów – mianowicie związek ten wykazuje przede wszystkim silne działanie anaboliczne i antykataboliczne. Dodatkową zaletą stosowania suplementacji tauryną jest jej działanie stymulujące uwalnianie insuliny, co wpływa na szybkość wchłaniania kreatyny – z tego względu tauryna często postrzegana jest jedynie, jako efektywny w swoim działaniu transmiter tego związku, co znacznie umniejsza jej właściwościom.

Efektem stosowania tauryny jest także wydłużenie czasu tzw. czuwania spokojnego, jednak ze względu na fakt, iż występuje ona w wielu preparatach, zwłaszcza w napojach energetycznych wraz z kofeiną nie należy nadużywać tego związku w godzinach popołudniowych, gdyż może powodować problemy z zasypianiem.

Jak stosować taurynę?

Stosowanie tauryny przynosi bardzo dobre efekty w trakcie budowania masy mięśniowej. Jeżeli chcemy zyskać atrakcyjną muskulaturę najlepiej stosować taurynę wraz z glutaminą – połączenie tych dwóch substancji pozwala wprowadzić do organizmu bardzo duże porcje azotu. Połączenia tych suplementów nie poleca się przed treningiem aerobowym oraz wytrzymałościowym – znaczne obciążenie organizmu dużymi porcjami azotu może chwilowo zmniejszać wytrzymałość – w przypadku trenowania sportów wytrzymałościowych glutaminę wraz z tauryną należy stosować po treningu.

Tauryna wykazuje podobne właściwości, jak glutamina – magazynuje i transportuje azot oraz stabilizuje lizosomy i dzięki temu może być stosowana, jako środek o działaniu antykatabolicznym. W tym przypadku należy szczególnie podkreślić fakt, iż tauryna aż w 80 % odpowiada za stabilizację błon lizosomów i zapobiega uwalnianiu enzymów prowadzących do powstawania reakcji katabolicznych – dla porównania fosfokreatyna i acetylokarnityna zapewniają stabilizację błon komórkowych jedynie w pozostałych 20 %.

Podsumowując szerokie spectrum działania tauryny sprawia, że wato włączyć ten związek do swojego planu suplementacji. W zależności od indywidualnego celu treningowego stosując taurynę możemy przyśpieszyć przyrost masy mięśniowej oraz wpłynąć na wzrost siły i wydolności, co przełoży się na lepsze osiągi w czasie treningów. Dodatkową korzyścią za stosowania tauryny jest efekt przeciwdziałania katabolizmowi oraz przyśpieszenie regeneracji powysiłkowej. Niedawno opublikowane wyniki badań potwierdzają także aktywny wpływ tauryny na tempo spalania tkanki tłuszczowej, co możemy wykorzystać w czasie rzeźbienia sylwetki.

Tauryna dawkowanie

Dawkowanie tauryny zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej kuracji. W przypadku intensywnych terapii antykatabolicznych dopuszczalna i bezpieczna dla zdrowia dawka tauryny może wynosić nawet 3 g na każdy kilogram masy ciała. Standardowo stosuje się dawki na poziomie od 0,005 g do 2 g/ kg masy ciała.

W zależności od indywidualnego celu treningowo poleca się łączenie przyjmowania tauryny m.in. z:

  • Glutaminą
  • Kreatyną
  • BCAA
  • HMB
  • ALC
  • Odżywkami węglowodanowymi
  • Rybozą

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu