Stosowanie diety funkcjonalnej to trend, który stał się popularny nie tylko wśród sportowców, ale również wśród osób, które zdecydowały się na prowadzenie zdrowego stylu życia. Wiele ludzi stara się stosować zamienniki tradycyjnych leków, które mają poprawić funkcjonowanie psychofizyczne. Czym więc jest żywność funkcjonalna? Co warto o niej wiedzieć?
Co to jest żywność funkcjonalna?
Już sama nazwa wskazuje na to, że jest to żywność, w której nie zostały przetworzone żadne składniki. Mają one za zadanie wspierać całość funkcjonowania organizmu oraz dawać efekty prozdrowotne. Taka żywność zmniejsza ryzyko zachorowań i znacznie przyczynia się do poprawy samopoczucia. Warto wiedzieć, że wyłączone są z niej suplementy diety oraz inne środki wspomagające po to, aby miała ona charakter tradycyjnej diety. W skład diety może jednak zaliczać się, chociażby chleb razowy, który stanowi ogromne źródło błonnika, dzięki czemu spada ryzyko wystąpienie chorób jelit. Na szczególną uwagę zasługujeżywność fortyfikowana. Zaliczana jest ona do grona żywności funkcjonalnej. Żywność fortyfikowana została w sposób sztuczny uzbrojona w różnego rodzaju i pochodzenia składniki wzmacniające szereg właściwości prozdrowotnych. Takimi substancjami są zazwyczaj minerały, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki aktywne i witaminy, które wzmacniają i uodporniają cały organizm. Warto wspomnieć też o cennych ekstraktach roślinnych.
Jaką funkcję odgrywa żywność funkcjonalna w sporcie?
Taki rodzaj diety idealnie wpisał się w standardy i potrzeby sportowców, którzy korzystają z dobrodziejstw płynąć z jej zastosowania. Oczywiście osoby uprawiające sport mają znacznie wiesze zapotrzebowanie na poszczególne substancje, niż przeciętna osoba, która ze sportem nie ma nic wspólnego. Sportowcy narażeni są na utratę minerałów i witamin znacznie szybciej. Konieczne jest wdrożenie żywności zawierającej zdrowe kwasy tłuszczowe, błonnik, antyoksydanty.
Przykłady żywności funkcjonalnej
Niezwykle interesującym przykładem takiego rodzaju żywności są batony meal replacement. Ilość kalorii oraz ważnych składników jest tak zbilansowana, że odpowiada tradycyjnemu posiłkowi. Dodatkowo znaleźć można w nich również kreatynę, błonnik i taurynę. To świetny posiłek dla osób tworzących masę mięśniową. Zalety batonów typu meal replacement:
- Pełnowartościowy posiłek bez konieczności gotowania,
- Zawartość cennych witamin i minerałów,
- Niewielkie rozmiary, dzięki czemu baton może być zabrany na przykład na siłownię,
- Cena,
- Walory smakowe.
Komentarze
Napisz komentarz