Cukier - czy jesteś uzależniony?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1112

Jeżeli łapiesz się na tym, że zjadasz nazbyt dużo słodyczy i słodkich smakołyków, zastanów się, czy to przypadkiem nie jest uzależnienie. Często odczuwane zmęczenie i trudności z wytrwaniem dnia bez słodkości to wyraźny sygnał – pomyśl zatem, czy nie nadszedł czas, aby ograniczyć cukier?

 

Na co warto zwrócić uwagę, gdy cukier staje się zbyt ważny w twojej codziennej diecie? Oto trzy główne oznaki i objawy, których lepiej nie lekceważyć:

  • Jesz mnóstwo cukrów i fast foodów, najczęściej jest to jedzenie kompulsywne, nawet pomimo że masz świadomość jego negatywnych konsekwencji. Za każdym razem jest to twój ostatni raz, niestety nie udaje ci się wytrwać w postanowieniu.
  • Masz tendencję do ukrywania swoich złych nawyków, często także kłamiesz pytany o swoje zachowania żywieniowe.
  • Produkty z cukrem są twoim wsparciem przy problemach emocjonalnych, jesz słodycze lub fast foody gdy jesteś smutny, znudzony czy też radosny.

Wszystkie powyższe sygnały, to objawy uzależnienia, z którymi warto zawalczyć i dokonać raz na zawsze pozytywnych zmian w diecie. Ograniczenie spożycia cukru, może pomóc wyglądać i czuć się lepiej.

Co zrobić, aby przezwyciężyć uzależnienie od cukru?

Kluczem jest przekonanie siebie samego do pozytywnych aspektów zmiany nawyków na lepsze. Ograniczenie spożycia cukru pozwala wysmuklić talię, zwiększa energię, łagodzi zmiany nastrojów, poprawia poziom cukru we krwi na bardziej stabilny, pozwala unormować poziom cholesterolu, zwiększa odporność, zmniejsza poczucie głodu, minimalizuje wzdęcia i łagodzi stany zapalne w organizmie.

Gdy podejmiesz już decyzję o zmianach, nie zaczynaj od razu unikać cukru, ale powoli ograniczać jego spożycie. Zacznij od czytania etykiet i weryfikacji ilości zawartych w ulubionych produktach cukrów pod różną postacią. Konieczne jest zapoznanie się z typami cukrów, które bywają ukryte w bardzo różnych odmianach, wybierając te najbezpieczniejsze. Jeżeli produkt zawiera więcej niż 10 gramów cukru na porcję, nie należy go spożywać.

Jeżeli decydujesz się na oczyszczenie diety z nadmiaru cukrów, przemyśl sprawę dokładnie. Tymczasowe diety i oczyszczanie organizmu, to nie jest rozwiązanie w przypadku uzależnienia od cukru. W tym wypadku, konieczne jest dokonanie trwałych zmian, które pozwolą osiągnąć trwałe rezultaty i uwolnić się od cukrów raz na zawsze.

Jak długo trwa walka z nałogiem?

Pokonanie uzależnienia od cukru, może potrwać tygodnie, a nawet miesiące. Na szczęście, pierwsze efekty ograniczenia cukru, można zauważyć bardzo szybko. Wielu z nas odrzucając cukry, zaczyna czuć się znacznie lepiej już kolejnego dnia. Po 2-4 tygodniach, samopoczucie jest doskonałe. Ważne jest jednak powolne wnoszenie zmian, które pomaga stopniowo rezygnować z nałogu.

Osoby, które nie są pewne swojego uzależniania od cukru, powinny spróbować ograniczyć go w diecie, a wówczas po paru tygodniach, może okazać się, że różnica jest ogromna. Rezygnując cukrów nie masz nic do stracenia – no może poza kilkoma zbędnymi kilogramami.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu