Cukrzyca bez objawów? Nie zwlekaj z leczeniem!

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1184

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że na świecie w 2015 roku na cukrzycę chorowało 415 mln ludzi.

Coraz częściej do określenia tempa przyrostu liczby chorych używa się słowa „epidemia”. Jednocześnie, ponieważ cukrzyca typu 2 nie daje żadnych objawów u ponad połowy chorych, znaczna część z nich jest niezdiagnozowana. Ponadto brak objawów sprawia, że część chorych bagatelizuje niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą cukrzyca i wcale nie podejmuje lub zaniedbuje leczenie, mimo że została postawiona prawidłowa diagnoza.

Chorujesz na cukrzycę i nie masz żadnych objawów? Nie zwlekaj z podjęciem leczenia

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że na świecie w 2015 roku na cukrzycę chorowało 415mln ludzi. Coraz częściej do określenia tempa przyrostu liczby chorych używa się słowa „epidemia”. Jednocześnie, ponieważ cukrzyca typu 2 nie daje żadnych objawów u ponad połowy chorych, znaczna część z nich jest niezdiagnozowana. Ponadto brak objawów sprawia, że część chorych bagatelizuje niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą cukrzyca i wcale nie podejmuje lub zaniedbuje leczenie, mimo że została postawiona prawidłowa diagnoza.

Objawy cukrzycy typu 2, jeśli występują, nie wyglądają groźnie

Nie zawsze jest tak, że cukrzyca typu 2 pozostaje bezobjawowa. Niekiedy hiperglikemia, czyli zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi, wywołuje u pacjentów uczucie nadmiernego pragnienia, a także konieczność częstego oddawania moczu. Ten ostatni objaw spowodowany jest z jednej strony przez przyjmowanie większej ilości płynów, z drugiej zaś przez zjawisko diurezy osmotycznej, czyli zwiększonego wydalania wody, uwarunkowanego wysokim stężeniem substancji osmotycznie czynnych, do których należy także glukoza. Spadek masy ciała, także wymieniany wśród objawów cukrzycy, jest bardzo niespecyficznym i rzadkim w cukrzycy typu 2 symptomem. Jeśli się pojawia, wynika głównie z odwodnienia organizmu. Kolejne objawy cukrzycy typu 2, jak osłabienie, senność, zmiany ropne skóry, czy zapalenia narządów moczowo-płciowych, ponieważ mogą mieć różne podłoże i często nie wydają się nam groźne, mogą zostać przez nas przeoczone lub zlekceważone. Kiedy dodatkowo uświadomimy sobie, że co druga osoba z cukrzycą nie doświadcza nawet tych objawów, może się zrodzić pytanie, dlaczego lekarze tak mocno naciskają na wczesne zdiagnozowanie tej choroby i podjęcie terapii?

Do jakich powikłań może doprowadzić cukrzyca typu 2?

O cukrzycy można powiedzieć, że jest chorobą ogólnoustrojową i niemal każdy narząd w sposób pośredni lub bezpośredni może zostać uszkodzony w czasie jej trwania. Są jednak takie narządy, na które u osób z cukrzycą należy zwracać szczególną uwagę, a wśród nich: naczynia krwionośne, serce, nerki, oczy oraz nerwy. Zmiany zachodzące w tych narządach w związku z przewlekłą hiperglikemią, nie wywołują objawów nagłych, ale przez długi czas postępują w sposób niemy, by ujawnić się dopiero, kiedy są już mocno zaawansowane. Wśród chorób oczu, najczęściej występującym schorzeniem związanym ze zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi, jest tzw. retinopatia cukrzycowa,  zwykle prowadząca do pogorszenia wzroku, a niekiedy wręcz do całkowitej utraty widzenia. Warto wiedzieć także, że niektóre rodzaje zaćmy, jaskry, czy uszkodzenie nerwu wzrokowego mają związek z cukrzycą typu 2. W zakresie układu nerwowego, przewlekła hiperglikemia odpowiedzialna jest za uszkadzanie nerwów obwodowych układu ruchowego, czuciowego i autonomicznego. Objawy neurologiczne mogą więc być przeróżne i występować pod postacią niedowładów, zaburzeń czucia: dotyku, bólu lub temperatury, upośledzenia regulacji układu współczulnego i przywspółczulnego, w tym tzw. hipotonii ortostatycznej, czyli nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji z siedzącej lub leżącej na stojącą. Jednym z bardziej niebezpiecznych powikłań cukrzycy typu 2 jest uszkodzenie nerek pod postacią tzw. nefropatii cukrzycowej i stopniowego rozwoju niewydolności tego narządu. Groźne następstwa cukrzycy dotykają także układu sercowo-naczyniowego, bowiem hiperglikemia sprzyja rozwojowi miażdżycy, a ta z kolei powoduje niedokrwienie serca, może być przyczyną zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu, czy też niedokrwienia kończyn dolnych, objawiającego się tzw. chromaniem przestankowym, czyli koniecznością częstego zatrzymywania się podczas chodu, z powodu bólu kończyn dolnych.

Groźnym powikłaniom cukrzycy typu 2 można zapobiegać

Jedyną metodą, aby ustrzec się przed ciężkimi następstwami cukrzycy typu 2, jest wczesne jej wykrycie i podjęcie leczenia, zapewniającego utrzymanie prawidłowych wartości glikemii. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych objawów, powinniśmy się poddawać regularnym badaniom przesiewowym w kierunku cukrzycy typu 2, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest postawienie rozpoznania na bardzo wczesnym etapie choroby. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje całym wachlarzem możliwości terapeutycznych i nie należy się obawiać, że cukrzycy nie uda się opanować. Z pomocą specjalisty, dla każdego pacjenta może zostać dobrane optymalne leczenie.

Jeśli chorujesz na cukrzycę, nie zwlekaj z podjęciem terapii. Dowiedz się więcej o rodzajach leków stosowanych cukrzycy na stronie OddajCukier.pl

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu