Ćwiczenia na brzuch - kiedy są niewskazane?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1430

Ćwiczenia brzucha to bardzo dobry sposób na  wzmocnienie wytrenowanie mięśni tej części ciała. Istnieją jednak sytuacje, kiedy trudny trening tej partii powinien być przełożony na późniejszy czas i zastąpiony przez spacery bądź rekreacyjne pływanie. Oto sytuacje, kiedy nie warto wykonywać treningu brzucha, by nie narażać swojego zdrowia.

Połóg

To specyficzny i trudny moment w życiu kobiety. Niedawny poród na pewno odbił się echem po organizmie, dlatego ten czas świeżo upieczona mama powinna poświęcić na odpoczynek i zajęcie się maluszkiem. Po porodzie mięśnie brzucha są bardzo rozciągnięte, a macica nie wróciła jeszcze do swojego pierwotnego rozmiaru. Pamiętajmy, że znajdowało się w niej dziecko, a powrót do pierwotnego jej kształtu musi zająć sporo czasu. Często także kobieta ma w tym czasie krwawienie, dlatego nie należy obciążać ciała dodatkowym wysiłkiem. Po połogu można stopniowo wrócić do aktywności, zaczynając od spacerów.

Stan świeżo po operacji, kiedy były nacinane powłoki brzuszne

Operacja jest poważnym zabiegiem, nie tylko ze względu na narkozę, ale ingerencję w ciało pacjenta. Niestety wiele zabiegów wymaga dużego cięcia, co później wiąże się z dużym szyciem i długim gojeniem się rany. Powinniśmy być wyjątkowo ostrożni, zwłaszcza jeśli mamy założone świeże szwy. Przy nadmiernym wysiłku mogą one zostać zerwane albo źle się goić, co powoduje późniejsze problemy oraz pojawienie się np. bliznowców, kiedy w ranę pooperacyjną wda się zakażenie, dlatego po zabiegu nie wolno nam dopuścić do rozejścia się szwów i wniknięcia do rany groźnych zarazków. Również po zdjęciu szwów nasze ciało musi odpocząć i nabrać sił. Mimo, że skóra jest już zaszyta, szwy są zdjęte, to nasze tkanki nadal się regenerują. Nie tylko nie możemy dźwigać ciężkich rzeczy, ale również nadmiernie się schylać. Zakazany jest bardzo intensywny wysiłek fizyczny, w tym wykonywanie brzuszków, czy podskoków. 

Problemy żołądkowe

Ból i problemy z brzuchem niestety eliminują możliwość ćwiczeń, zwłaszcza na tę partię mięśni. Dodatkowe zmuszanie mięśni do kurczu i rozkurczu, kiedy mamy kurcze żołądka i ból w tych okolicach nie jest dobrym pomysłem. Niestety może się okazać, że ból tak się nasili, że nie będziemy mogli się już wyprostować. W tym czasie najlepiej położyć się i wziąć leki rozkurczowe, a na brzuch umieścić ciepły okład, który pomoże rozluźnić się mięśniom. Jeśli ból jest ostry i nie wiemy, jaka jest jego przyczyna, musimy szczególnie uważać, ponieważ możemy mieć właśnie atak wyrostka robaczkowego lub kamień żółciowy mógł zatkać jeden z przewodów, a taki stan kwalifikuje się do natychmiastowej ingerencji chirurgicznej. W tym czasie niewskazane są żadne ćwiczenia, o ile w ogóle myślimy o ich wykonaniu, ale szybka pomoc medyczna. Również wtedy, kiedy czujemy niestrawność, zgagę lub gazy, należy wstrzymać się z wysiłkiem fizycznym i ćwiczeniami na brzuch, ponieważ możemy jedynie nasilić już występujące objawy. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu