Ćwiczenie brzucha – jak często trenować brzuch?

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 180

Jeśli chodzi o pracę mięśni brzucha, to trzeba przyznać, ze ilu ekspertów – tyle opinii. Wystarczy spytać kilku różnych instruktorów. Prawdopodobnie nie tylko otrzymasz od nich inną poradę, co do rodzaju ćwiczeń, ale też w kwestii jak często powinieneś je wykonywać. Nie wynika to z braku kompetencji trenerów a raczej z różnych szkół, które są zdecydowanie odmienne, ale prowadzą do tego samego – widocznej rzeźby mięśni brzucha.

Mięśnie brzucha są jak każdy mięsień w twoim ciele. I, podobnie jak każdy inny mięsień, potrzebują czasu, aby dojść do siebie po treningu i powiększać swoją objętość. Pamiętaj, że podczas każdych ćwiczeń, nadwyrężasz swoje mięśnie, a nawet uszkadzasz je w niewielkim stopniu. To uszkodzenie jest jednak dobrą rzeczą. To dlatego, że w odpowiedzi na nie, twój mózg decyduje, że mięsień musi zostać odbudowany większy i mocniejszy. NA tym polega budowa masy mięśniowej.  Proces odbudowy nie występuje, gdy ćwiczysz - zdarza się to podczas procesu odzyskiwania. Jeśli więc lekko uszkodzisz mięsień i nie pozwolisz mu się zregenerować, nie będziesz w pełni wykorzystywać swoich treningów i nie osiągniesz  szybko założonych przez siebie celów. Odmowa przyjęcia właściwego czasu regeneracji po treningu siłowym, nie tylko powstrzyma postępy przyrostu masy mięśniowej, ale także może spowodować rzeczywiste, trwałe obrażenia.

Jak często powinieneś ćwiczyć mięśnie brzucha?

Mięśnie brzucha potrzebują czasu, aby odzyskać siły, zanim ponownie wykonasz ćwiczenia fizyczne. Dlatego też, nie jest zalecane ćwiczenie ich codziennie. Z kolei ta partia mięśni ma tendencję do regeneracji szybciej niż inne grupy mięśniowe. Dzieje się tak dlatego, że są bardziej od innych partii, przyzwyczajone do pracy przez cały dzień - każdego dnia. Wspierają kręgosłup przez każdy twój ruch jaki wykonujesz. Nawet osoby siedzące, które rzadko ćwiczą, regularnie korzystają z mięśni brzucha. W końcu te mięśnie pracują nad utrzymaniem pionowej postawy, zrównoważonej i mobilnej pracy w niemal wszystkich czynnościach życiowych. Oznacza to, że możesz ogólnie trenować swoje mięśnie brzucha trochę częściej niż inne grupy mięśniowe.

Istnieje wiele indywidualnych czynników, które wpływają na to jak często należy trenować tę partię ciała, takich jak: dieta, ogólny styl życia, poziom sprawności i styl treningu, które mają wpływ na szybkość regeneracji. Jednak ogólnie, zaleca się dwa dni odpoczynku po każdym treningu brzucha.

Spalanie tłuszczu z brzucha

Jeśli robisz dziesiątki brzuszków i przysiadów, nie osiągniesz pożądanych rezultatów. Mało tego, prawdopodobnie także skończy się to dla ciebie bólem pleców i brakiem równowagi mięśniowej. Zamiast tego, lepiej wykonywać ćwiczenia, które rzucają wyzwanie także twojemu kręgosłupowi – ćwiczenia takie jak deski, typu bird – dog i inne w podobnym stylu. Jeśli chcesz mieć widoczny sześciopak, musisz spalić tłuszcz z brzucha - i aby tego dokonać musisz spalić tłuszcz także na wszystkich częściach ciała. Czemu?

To dlatego, że miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej i wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha niestety nie robią zbyt wiele na drodze do spalania tłuszczu. Mięśnie brzucha nie są dużymi mięśniami. Nie potrzebują dużo kalorii do funkcjonowania, co oznacza, że ćwiczenia tej partii nie spowoduje zauważalnej różnicy w ogólnej ilości tkanki tłuszczowej. Pomysł, że możesz selektywnie trenować pewną grupę mięśniową i po prostu spalać tłuszcz z tego obszaru nazywa się "treningiem punktowym". I jak wynika z ogromnej ilości badań, jest on zwyczajnie nieskuteczny. Nie oznacza to jednak,  że trening mięśni brzucha jest bezużyteczny. Twoje mięśnie są kluczowe dla sprawności fizycznej i stabilności. Potrzebujesz ich, aby sprawnie i aktywnie funkcjonować.

Recepta na utratę tłuszczu

Aby usunąć tłuszcz z partii brzucha, musisz skupić się na treningu siłowym całego ciała. Tkanka tłuszczowa jest spalana z całego ciała. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadliczbowych kilogramów jest zrobienie wszystkiego, co konieczne, aby spalić najwięcej kalorii - niezależnie od treningu mięśni. Najlepszym sposobem na spalenie ton kalorii w krótkim czasie jest skupienie się na obszernych, złożonych ćwiczeniach, które są skierowane do głównych grup mięśni.

Dotyczy to także ćwiczeń takich jak przysiady i martwy ciąg, które rzucają wyzwanie największym grupom mięśni, które wykonują ciężką pracę, jednocześnie angażując wiele innych mniejszych mięśni dla równowagi i wsparcia.

Warto pracować nad mięśniami brzucha co drugi dzień. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz stracić tkankę tłuszczową i odkryć swój sześciopak, potrzebujesz czegoś więcej niż treningu tego obszaru. Aby naprawdę poprawić metabolizm i spalić tłuszcz, musisz pracować z większymi mięśniami, wykonując  treningi złożone. Dojście do idealnej sylwetki nie jest proste, nie można jednak traktować go wybiórczo. Aby treningi były efektywne, pracować musi całe ciało - można co prawda położyc większy nacisk na konkretną partię - np. brzuch, ale nie można wykluczyć innych mięśni ze swojego planu ćwiczeń.

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu