Cydr jest w naszym kraju coraz popularniejszy. Krąży nawet opinia, że to zdrowsza wersja alkoholu. Dlaczego pojawiają się takie głosy? Czym charakteryzuje się cydr? W jaki sposób działa na nasze zdrowie? Jak zrobić ten napój w warunkach domowych? Te i inne kwestie zostaną poruszone w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Czym charakteryzuje się cydr?
Na początek warto zaznaczyć, że cydr to tak zwany jabłecznik. Nazwa nie bierze się bez przyczyny. W końcu napój powstaje w wyniku fermentacji jabłek. Ciekawostką jest fakt, że cydr smakiem przypomina do pewnego stopnia piwo. Nic więc dziwnego, że ludzie nierzadko porównują oba te napoje. Warto dodać, że cydr posiada też - podobnie jak złocisty napój - bąbelki musujące, co jeszcze bardziej nasuwa takie stwierdzenia.
Zastanawiacie się, jak dużo mamy tutaj alkoholu? Dobrze wiedzieć, że jest to od około 1% do 8%. Słodko-kwaśny smak jest jednocześnie bardzo orzeźwiający. Nic więc dziwnego, że cydr jest idealnym rozwiązaniem na przykład na mocne pragnienie. Jest to również zdrowszy napój niż między innymi piwo. Dlaczego?
Jak cydr działa na nasze zdrowie?
Szacuje się, że w naszym kraju ludzie piją już kilkanaście milionów litrów tego napoju rocznie! Nie tylko ze względu na orzeźwiający smak, który dodaje energii i szybko gasi pragnienie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że cydr jest także bardzo zdrowy. Dlaczego? Między innymi ze względu na obecność przeciwutleniaczy. Jakie działanie na nasz organizm mają tego typu elementy? Na przykład podnoszą wzrost zawartości tak zwanego "dobrego" cholesterolu, czyli HDL. Ponadto chronią nas przed chorobami serca, guzami nowotworowymi czy miażdżycą.
To jednak nie wszystko. Osoby, które piją cydr mogą liczyć również na opóźnienie procesów starzenia się organizmu. Napój ma także właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Oprócz tego wspomaga wydzielanie soków trawiennych. To oznacza, że pozytywnie wpływa na trawienie spożytych przez nas wcześniej pokarmów.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w cydrze nie brakuje nie tylko przeciwutleniaczy, ale także potasu. Ten składnik bardzo dobrze wpływa zaś na pracę układu mięśniowego i nerwowego.
Ile cydru spożywać?
Wiecie już, że cydr ma liczne właściwości prozdrowotne. Nic więc dziwnego, że jest uznawany za zdrowszą wersję alkoholu. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że cechy korzystnie wpływające na prawidłowe funkcjonowanie organizmu można uzyskać jedynie wtedy, jeśli napój będzie spożywany okazjonalnie w stosunkowo małych porcjach. Co to dokładnie oznacza? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypić około 0,5 l cydru jeden-dwa razy w ciągu tygodnia.Wtedy można mówić o tym, że robicie to dla zdrowia.
Co stanie się, jeśli przesadzicie z tym napojem? Warto zaznaczyć, że cydr to alkohol. Jeśli będzie spożywany w nadmiernych ilościach, to trzeba liczyć się z kacem, a także innymi objawami związanymi z nadmiernym piciem napojów procentowych (podobnie jest w przypadku wina; ten napój także jest uważany za zdrowy, ale tylko wtedy, jeśli będzie pity okazjonalnie w relatywnie małych ilościach - polecana dawka to jedna lampka do obiadu).
Czy cydr pomaga w odchudzaniu?
Nie brakuje osób, które zastanawiają się nad tą kwestią. Niestety, cydr to alkohol. Podobnie, jak inne napoje procentowe nie jest zatem zalecany w żadnej diecie odchudzającej. Trzeba wyraźnie podkreślić, że cydr nie ma bowiem żadnych właściwości, które przyspieszają utratę niechcianych kilogramów.
Druga strona medalu jest taka, że napój posiada stosunkowo niski wskaźnik indeksu glikemicznego - w porównaniu z innymi alkoholami. Jeśli zatem ktoś odchudza się, to lepiej, aby wypił cydr niż na przykład piwo, drinki czy czystą wódkę itp. Warto zwrócić uwagę także na relatywnie małą kaloryczność. Można zatem wywnioskować, że cydr nie ma co prawda właściwości, które pomagają w odchudzaniu. Bez wątpienia ten napój jest jednak lepszy dla osób na dietach niż inne rodzaje alkoholi.
Po raz kolejny warto jednak wspomnieć o tym, że cydr powinien być pity okazjonalnie. Pamiętajcie bowiem, że wszystkie napoje procentowe działają pobudzająco na apetyt i stanowią źródło pustych kalorii. Jeśli raz na czas wypijecie cydr, to oczywiście nie będzie miało to aż takiego przełożenia na Waszą wagę. Nie można jednak w tym aspekcie przesadzać, ponieważ efekty związane z dietą czy treningami itd. pójdą po prostu na marne...
Przepis na cydr
Warto wiedzieć, że cydr może być zrobiony w warunkach domowych. Aby przygotować ten napój (około 10 l) musicie posiadać około 20 kg jabłek (najlepiej, aby były ekologiczne i dodatkowo słodko-kwaśne). Poza tym należy kupić drożdże oraz pożywkę dla drożdży.
Jak przebiega proces przygotowania cydru? Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest pokrojenie jabłek wraz ze skórką. Pamiętajcie, aby wycisnąć sok - na przykład przy pomocy sokowirówki - i odstawić to na około 3 godziny. Następnie trzeba zebrać zawiesinę z powierzchni płynu. Dlaczego? Jest to niezbędne, żeby uzyskany moszcz był bardziej przejrzysty. W dalszej kolejności należy przelać moszcz do specjalnego gąsiora. W tym momencie dodajemy też drożdże oraz pożywkę dla drożdży. Jest to konieczne, aby rozpoczęła się fermentacja. Trzeba wspomnieć, że proceder musi być przeprowadzony w temperaturze, która jest mniejsza niż 22 °C.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że w wyniku fermentacji można uzyskać dwa rodzaje cydru: musujący oraz łagodny. Jakie są różnice? W przypadku cydru musującego fermentacja powinna trwać od 7 do 10 dni. Potem napój trzeba przelać do butelek i dodatkowo dodać łyżeczkę cukru. Przez około 4 dni cydr powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej. Następnie musi być natomiast przeniesiony (na około 21 dni) do zimnego pomieszczenia.
Jeśli chodzi o cydr łagodny, to tutaj fermentacja powinna trwać około 14 dni. Następnie trunek musi być oczyszczony z osadu oraz pozostawiony na kolejne kilkanaście dni w chłodnym pomieszczeniu. Potem należy już tylko rozlać napój do butelek. Cydr to świetna propozycja szczególnie na upalne dni, ale można się nim delektować tak naprawdę przez cały rok kalendarzowy.
Komentarze
Napisz komentarz