Cynamon – właściwości lecznicze.

Dodane przez: . Komentarze: 0 2232

Cynamon jest bardzo popularną przyprawą, która ma także właściwości lecznicze. Jest to środek, który sprawdzi się dobrze przy odchudzaniu, trądziku oraz przy zwalczaniu cellulitu. Jest także niezwykle pomocny w czasie przeziębienia czy przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Cynamon jest mieloną korą Cinnamonum cassia. Zmielona kora cynamonowca cejlońskiego jest przyprawą, którą wykorzystuje w kuchni każdy z nas. Szczypta dodana do kompotu z jabłek lub szarlotki działa cuda. Cynamon poza tym, że jest doskonałą, charakterystyczną przyprawą jest także wykorzystywany w lecznictwie oraz w kosmetyce.

Cynamon jest bogatym źródłem zdrowotnych substancji, z których za najcenniejsze uważa się:

  • Aldehyd cynamonowy – nadaje przyprawie bardzo charakterystyczny zapach i ma właściwości antynowotworowe;

  • Epikatechinę- która działa wspomagająco przy leczeniu chorób neurodegradayjnych oraz może zapobiegać jest rozwojowi.

Cynamon jest substancją termogeniczną, czyli przyspieszającą przemianę materii i spalanie tłuszczu.

Cynamon ma działanie antynowotworowe.

Aldehyd cynamonowy jest z całą pewnością jednym z najważniejszych składników cynamonu. Zostało udowodnione naukowo przez naukowców z Uniwersytetu Arizony (USA), że ten związek ma właściwości przeciwnowotworowe i jest pomocny przy walce z rakiem jelita grubego. Badania zostały przeprowadzone na myszach, którym dodawano do pożywienia aldehyd cynamonowy dzięki któremu komórki pozbywają się toksyn, ponadto zwiększa się ich regeneracja oraz ochrona przez kancerogenami (czynnikami rakotwórczymi).

Cynamon i jego właściwości lecznicze przy chorobie Alzheimera i Parkinsona.

Aldehyd cynamonowy wraz z epikatechiną zgodnie z opinią naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego może wpływać na opóźnienie wystąpienia choroby Alzheimera, a nawet zapobiegać jej pojawieniu się. Zdaniem naukowców substancje, o których mowa wyżej zapobiegają powstawaniu splątków neurofibrylanowych, które są bardzo charakterystyczne dla Alzheimera.

Zostały przeprowadzone na myszach badania przez Centrum Medyczne Uniwersytetu Rush (USA) podczas których odkryto, że cynamon może odwrócić biomechaniczne, anatomiczne oraz komórkowe zmiany w mózgach osób, które cierpią z powodu choroby Parkinsona. Takie właściwości cynamon posiada dzięki substancji o nazwie benzoesan sodu. Jest to jak wiadomo środek wykorzystywany do konserwacji żywności. Chociaż każdy rodzaj cynamonu ulega hydrolizie do benzoesanu sodu, badacze największą wiarę pokładają w cynamonie cejlońskim, który jest najczystszą odmianą tej przyprawy.

Cynamon na przypadłości żołądkowe.

Wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego oraz olejek cynamonowy wspierają prawidłowe działanie przewodu pokarmowego. Specyfiki te używane są w zatruciach pokarmowych oraz przy rozwolnieniach. Olejek cynamonowy dodatkowo pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega schorzeniom jelitowym. Z kolei wyciąg z kory cynamonowca cejlońskiego wpływa na zapobieganie wrzodom żołądka.

Cynamon zmniejsza poziom cholesterolu i cukru we krwi

Wyciągi z kory cynamonowca, jak też olejek cynamonowy mają działanie przeciwmiażdżycowe oraz zmniejszają poziom cholesterolu w surowicy krwi. Z badań, które zostały przeprowadzone wynika także, że codzienne spożywanie cynamonu ma korzystny wpływ na obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz frakcji LDL i całkowitego cholesterolu w surowicy krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Ponadto rozpuszczalny w wodzie wyciąg z cynamonu może zmniejszyć ryzyko nie tylko chorób serca, lecz także cukrzycy. Wszystko te działania są możliwie dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom.

Olejek cynamonowy jest doskonały na grypę i przeziębienie

Olejek cynamonowy jest  stosowany również  jako środek wspomagający w leczeniu przeciębień, zakażeń dróg oddechowych i grypy. Nic dziwnego - olejek eteryczny, a także wyciągi otrzymywane z kory i liści cynamonowca cejlońskiego wykazują silną aktywność przeciwdrobnoustrojową, w tym wobec bakterii, grzybów oraz wirusów. Olejek cynamonowy wraz z innymi olejkami jest stosowany w zakażeniach dróg oddechowych u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

Cynamon jest wykorzystywany na bóle reumatyczne

Cynamon wchodzi w skład mieszanek ziołowych  jak również  maści rozgrzewających, używanych w bólach reumatycznych i tych innego pochodzenia. Nie każdy wie, że cynamon jest jednym ze składników znanej każdemu maści tygrysiej, działającej przeciwbólowo.

Olejek cynamonowy wykorzystuje się na pasożyty i komary

Olejek cynamonowy ma działanie przeciwpasożytnicze. W medycynie naturalnej jest stosowany w celu walki z wszawicą, świerzbem oraz różnego typu pasożytami układu pokarmowego. Może być  również używany także jako środek insektobójczy oraz repelent, który zapobiega ukłuciom kleszczy oraz komarów.

Cynamon - przeznaczenie w kuchni

Kora cynamonowca  gównie w postaci zmielonej, jak też  w formie kawałków, jest stosowana jako przyprawa, która poprawi smak potraw mięsnych i rybnych oraz w cukiernictwie. Jest dodatkiem do deserów oraz ciast, kompotów, marmolad, dżemów, kawy, herbaty, gorącego kakao, likierów, nalewek i drinków.

Zastosowanie cynamonu w kosmetyce.

Cynamon jest bardzo przydatny w przypadku cery trądzikowej, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne. Dzięki jego właściwościom ulegną likwidacji ropne wypryski, przebarwienia ulegną złagodzeniu, a cera zostanie rozjaśniona. Cynamon jest także  sprawdzonym sposobem na cellulit. Poza tym jest wykorzystywany  jako składnik w produkcji kremów, perfum, nasączania chusteczek.

Co zawiera cynamon?

Wartości odżywcze cynamonu zmielonego (w 100 g/w 1 łyżeczce, tj 2,6 g)

Wartość energetyczna - 247/6 kcal
Zawartość Białka ogółem - 3.99/0.10 g
Tłuszczu - 1.24/0.03 g
Węglowodanów - 80.59/2.10 g (w tym cukry proste 2.17/0.06)
Błonnik a- 53.1/1.4 g

Jakie witaminy?

Zawartość Witaminy C – 3.8/0.1 mg
Tiaminy – 0.022/0.001 mg
Ryboflawiny – 0.041/0.001 mg
Niacyny - 1.332/0.035 mg
Witaminy B6  - 0.158/0.004 mg
Kwas foliowego -  6/0 µg
Witaminy A – 295/8 IU
Witaminy E – 2.32/0.06 mg
Witamina K - 31.2/0.8 µg

Jakie minerały

Zawartość Wapnia – 1002/26 mg
Żelaza - 8.32/0.22 mg 
Magnezu - 60/2 mg
Fosforu - 64/2 mg 
Potas - 431/11 mg
Sód u– 10/0 mg 
Cynku - 1.83/0.05 mg


Jakie kwasy tłuszczowe

Nasycone - 0.345/0.009 g    
Jednonienasycone - 0.246/0.006 g
Wielonienasycone - 0.068/0.002 g

Cynamon i jego właściwości odchudzające

Naukowcy z uniwersytetu Michigan przeprowadzili badania na myszach. Zawarty w przyprawie cynamoaldehyd działał ochronnie na myszy, na których zostały przeprowadzone testy, przed otyłością oraz hiperglikemią. Udowodniono, że cynamoaldehyd doprowadza organizm do wydzielania energii poprzez spalanie tkanki tłuszczowej w procesie termogenezy. 

Gromadzone w tkance tłuszczowej lipidy to efekt dostosowania organizmy, ponieważ dzięki temu mechanizmowi ludzie gromadzili potrzebne zapasy energii na czas bez pożywienia lub na zimę. Atawistyczny system przetrwania powoduje wiele kłopotów i otyłość.

Czy nadmiar cynamony może zaszkodzić?

Nie potwierdzono negatywnego wpływu cynamonu na zdrowie badaniami przeprowadzonymi na ludziach, ponieważ były tylko przeprowadzane testy na szczurach i psach, które wykazały patologiczny wpływ zawartej w cynamonie kumaryny na ich organizm. Szczury miały wewnętrzne krwotoki, psy problemy z wątrobą, a choroby prowadziły do śmierci zwierząt.

Jest kilka odmian cynamonu i nie każdy zawiera taką samą ilość kumaryny. Najwięcej znajduje się w chińskim cynamonie kasja (Cinnamomum cassia), a najmniej w cynamonie z Cejlonu (Cinnamomum verum).

Naukowcy z Niemiec, którzy zajęli się przeanalizowaniem kumaryny zawartej w cynamonie chińskim, zalecają aby spożywać cynamon nie częściej, niż raz w tygodniu.,Dawka generalnie powinna wynosić 0,1 mg na kilogram masy ciała.

Cynamon - przeciwwskazania do spożywania

Cynamon nie można podawać osobom cierpiącym na wrzody układu pokarmowego. Przyprawa ma również silne właściwości alergizujące – jeśli już przy użyciu małej ilości zauważamy u siebie niekorzystną reakcję organizmu, należy upewnić się, że jest za nią odpowiedzialny cynamon. Można to zrobić wyłączając go z jadłospisu i w razie konieczności całkowicie z niego zrezygnować. Cynamon reguluje poziom cukru we krwi, i dlatego właśnie nie powinien być na własną rękę spożywany w znaczących ilościach przez cukrzyków, którzy przyjmują już leki wpływające na poziom cukru.

Przepis na odchudzającą wodę z cynamonem

Są trzy metody przygotowywania odchudzającej wody z cynamonem.

Według pierwszej potrzebujemy czterech lasek cynamonu, które wrzucisz do dzbanka wypełnionego wodą, a następnie pozostawisz na noc. Rano tak przygotowany napój jest gotowy do wypicia. Możesz go dodawać do owoców. Można wrzucić pokrojoną gruszkę, truskawkę, zielone jabłko i zabierać ze sobą do pracy lub na trening.

Druga metoda jest nieco bardziej czasochłonna, ale dzięki niej nasza woda nabierze koloru cynamonu i będzie intensywna w smaku.

Można ją podać chociażby do deseru lub w formie napoju do obiadu. Wodę trzeba ugotować razem z laskami cynamonu w proporcji 1:1 tj.  na jedną szklankę wody powinna przypadać jedna laska cynamonu. Kiedy napój zacznie wrzeć, należy odstawić do wystudzenia. Tak przygotowany roztwór należy rozcieńczyć w wodą według własnych upodobań. Do napoju dobrze jest dodać odrobiny owoców.

Jest też trzeba propozycja dla tych, którzy lubią się napić słodzonych napojów i za nic w świecie nie chcą się z nimi rozstać. Miodowa woda cynamonowa skutecznie zgasi pragnienie i przyniesie taki efekt, że już nigdy więcej nie sięgniesz po niezdrowe picie.

Należy wymieszać cynamon z miodem w wodzie w proporcji 1:2. Łyżeczkę przyprawy należy wsypać do filiżanki i zalać wrzącą wodą. Następnie odstawić na 30 minut aż do wystygnięcia.

Trzeba pamiętać, że miód który jest rozpuszczony we wrzątku traci magiczne właściwości, więc dwie łyżeczki powinnaś dodać dopiero po upłynięciu tego czasu. Tak przygotowany miód z cynamonem trzeba pić dwa razy dziennie - połowę napoju na czczo, a połowę przed snem. W ciągu dnia przechowywać w lodówce.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu