Cysteina to jeden z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów endogennych, czyli związków, które nasz organizm jest w stanie sam syntetyzować.
Wśród wielu właściwości, cysteina wyróżnia się m.in. jej działanie detoksykacyjne, które pozwala usuwać z naszego organizmu wiele szkodliwych dla zdrowia związków, w tym szczególnie niebezpieczne i silnie trujące metale ciężkie.
Cysteina jest jednym z aminokwasów, które zawierają siarkę, dlatego jest niezwykle ważna do zachowania zdrowia kości, skóry, włosów i paznokci. Cysteina jest także składnikiem niezbędnym do produkcji, jednego z najsilniejszych, naturalnych antyoksydantów, czyli glutationu. Ponadto cysteina bierze udział w tworzeniu kolagenu i pełni ważne funkcje ochronne stawów, dzięki czemu polecana jest dla wszystkich, chcących zachować pełną sprawność fizyczną oraz narażających się na możliwość wystąpienia kontuzji i urazów.
Cysteina to także nasza broń przeciwko chorobom sercowo-naczyniowym – ze względu na swoje działanie na błony komórkowe stosuje się ją w leczeniu miażdżycy. Aminokwas ten zapobiega również utlenianiu się cholesterolu, dzięki czemu redukuje jego niekorzystny wpływ na zdrowie i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca.
Zastosowanie cysteiny w medycynie
Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, cysteina znalazła zastosowania w leczeniu wielu poważnych chorób m.in. nowotworów, mukowiscydozy, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz nawracających zapaleń oskrzeli.
Detoksykacyjne działanie cysteiny możemy wykorzystać także, jako profilaktykę i wspomaganie funkcjonowania naszego organizmu. Zalegające w naszych ciałach toksyny nie tylko wpływają na nasz wygląd zewnętrzny i samopoczucie, ale także mogą stać się przyczyną rozwoju chorób nowotworowych oraz innych schorzeń, w tym otyłości czy cukrzycy, dlatego sukcesywne oczyszczanie organizmu zarówno bardzo popularnymi sposobami (kuracje oczyszczające z wykorzystaniem ziół, soków owocowych i warzywnych czy wody), jak i z pomocą korzystnych dla zdrowia związków, w tym cysteiny pozwalają usprawnić funkcjonowanie wszystkich narządów i układów.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że problemy z przybieraniem na wadze czy złym samopoczuciem, osłabieniem i brakiem energii życiowej powodowane są właśnie przez kumulujące się w naszych ciałach toksyny, które codzienne spożywamy w przetworzonej żywności oraz asymilujemy z wody i powietrza. Sposobem na ograniczenie szkodliwego wpływu toksyn na nasze zdrowie jest zwiększenie spożycia produktów zawierających cysteinę oraz suplementacja preparatów ją zawierających.
Cysteina oprócz silnego działania detoksykacyjnego wykazuje także inne i nie mniej korzystne dla naszego zdrowia działanie m.in. pomaga efektywnie redukować nadmiar tkanki tłuszczowej, wspomaga procesy budowania masy mięśniowej, usprawnia procesy regeneracji organizmu po zabiegach operacyjnych, przyśpiesza gojenie ran i oparzeń, redukuje wolne rodniki tlenowe i zmniejsza stres oksydacyjny, a także pomaga zachować zdrowe stawy i chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem używek, zwłaszcza alkoholu.
Naturalne źródła cysteiny
Wśród najlepszych źródeł pokarmowych cysteiny wyróżnić możemy m.in. soję, mięso drobiowe, wołowe i wieprzowe, spirulinę, soczewicę, zielony groszek, jaja oraz białą i czerwoną fasolę.
Podsumowując cysteina jest niezwykle ważnym dla zdrowia aminokwasem. Pomimo, że nasz organizm jest w stanie samodzielnie ją syntetyzować (występuje w szeregu białek i niektórych enzymach trawiennych) warto zadbać o systematyczne dostarczanie tego związku wraz z pożywieniem oraz rozważyć możliwość stosowania suplementacji.
Przeciwskazania do stosowania suplementacji cysteiny
Suplementy zawierające cysteinę nie są przeznaczone dla kobiet ciężarnych, matek karmiących oraz dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. Ze względu na fakt, iż cysteina może hamować działanie insuliny nie powinna być przyjmowana przez diabetyków i osoby poddawane testom cukrzycowym na obecność ciał ketonowych.
Stosowanie cysteiny bezwzględnie zakazane jest dla osób chorych na cystynurię.
Komentarze
Napisz komentarz