Cytryny zyskały popularność w Polsce już bardzo dawno temu. Są niezbędnikiem w zimowej, rozgrzewającej herbacie, która posiada liczne przypisane właściwości prozdrowotne w walce z przeziębieniem i grypą. Cytryna zyskała również zwolenników wśród osób dbających o piękną sylwetkę. Posiada właściwości przyspieszające metabolizm oraz oczyszczające organizm z zalegających toksyn. Pita rano z ciepłą wodą jest zdrowym odpowiednikiem porannej kawy. Rezultaty zastąpienia są widoczne po upływie ok. 2 tygodni. Ale to nie jedyne sposoby jej wykorzystania, choć z pewnością najpopularniejsze. Warto zagłębić ten termin, aby poznać jej różnorodne zastosowanie.
Cytryna jest ważnym składnikiem diety każdego człowieka. Jej nieoceniony wpływ na organizm został już dawno poparty licznymi publikacjami naukowymi. Regularne jej spożywanie stanowi swoistą recepturę na utrzymanie zdrowego ciała.
Zawiera mnóstwo substancji, które pozytywnie oddziaływają na komórki:
Cytryna to standardowe źródło witaminy C. Jej poziom jest na tyle wysoki, że umożliwia skuteczniejszą walkę organizmu z chorobami. Dodatkowo zawiera rutynę, która chroni przed utratą witaminy C z organizmu. Wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne.
Wykazane zostało jej skuteczne działanie antynowotworowe. Limonen, silny przeciwutleniacz, zawarty głównie w skórce cytryny, pomyślnie przeszedł badania laboratoryjne. Wykazał się działaniem pokonującym komórki nowotworowe, rozwijające się w: jamie ustnej, skórze, piersiach, płucach, żołądku, okrężnicy, wątrobie. Naukowcy stale poświęcają mu znaczącą uwagę jako skutecznej profilaktyce i terapii wymierzonej w nowotwory.
Bioflawonoidy, odpowiadają za usuwanie wolnych rodników z organizmu. W ten sposób chronią organizm przed starzeniem się oraz podatnością na choroby nowotworowe.
Spożywana cytryna dostarcza do organizmu Witaminę A, Witaminy z grupy B, Witaminę E, wapń oraz potas.
Skórka cytryny przetwarzana jest na olejki aromatyczne. Wykazują się one szerokim działaniem antyseptycznym oraz przeciwbakteryjnym, koją strapione nerwy. Skuteczne w walce z cerą przetłuszczającą się, oczyszcza oraz zwęża pory.
Zastosowanie
Cytryna znalazła również zastosowanie w gospodarstwach domowych. Jej sok jest wykorzystywany jako doskonały środek do czyszczenia czy maskowania przykrych zapachów. Skutecznie usuwa osady na srebrnych elementach oraz armaturze. Ma zdolności wybawienia wielu trudnych do usunięcia plam na ubraniach, np. po atramencie, tłuszczu, rdzy. Wyczyści także zmatowiałą i sczerniałą srebrną biżuterię oraz perły, dodatkowo doda im naturalnego blasku. Idealnie maskuje zapach czosnku i cebuli na desce do krojenia, dodatkowo sprawi, że deska zostanie w nieszkodliwy sposób dla środowiska i zdrowia zdezynfekowana.
Sok z cytryny pomaga w pozbyciu się wielu uporczywych zapachów. Rozcieńczony z wodą pozwala na pozbycie się ich z plastikowych pojemników, lodówki, mikrofalówki, zmywarki. Idealnie spełnia się w roli odświeżacza powietrza. Można pozostawić na ciepłym grzejniku skórki cytryny a zapach będzie unosił się w całym domu.
Zastosowanie znalazła również w medynie naturalnej. Jej działanie bakteriobójcze sprawdza się przy wspomaganiu leczenia infekcji gardła. Zawarty w niej potas pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi i utrzymać je na prawidłowym poziomie. Substancje aktywne redukują stany depresyjne oraz zmęczenie. Posiada właściwości moczopędne, przez co przyspiesza usuwanie drobnoustrojów chorobotwórczych z dróg moczowych. Udowodniono, że systematyczne spożywanie soku z cytryny zmniejsza możliwości powstawania kamieni nerkowych. Zwiększona produkcja cytrynianu w moczu obniża ryzyko tworzenia się kryształów, które doprowadzają do powstawania kamieni. Regularnie pity sok z cytryny zapobiega wzdęciom i zaparciom. Kwas cytrynowy może być wykorzystywany również w walce z kurzajkami. Należy przykładać waciki nasączony sokiem do zmienionego miejsca aż do momentu uzyskania oczekiwanego efektu.
Sok z cytryny znalazł swoje zastosowanie również w kosmetyce. Delikatnie wybarwia plamy przebarwieniowe, piegi. Codzienne spożywanie go rozcieńczonego z ciepłą wodą pozwala na zachowanie procesów starzenia, również tych na skórze. Doskonale nadaje się do domowego rozjaśniania włosów. Sok z cytryny przyczyni się do powstania delikatnych refleksów na włosach. Odbarwi także płytkę paznokcia zabarwioną śladami po lakier że. Spełni się także w roli naturalnego dezodorantu, należy wetrzeć sok pod pachami i w naturalny sposób pozbawi ją bakterii, powodujących nieprzyjemny zapach oraz odświeżyć.
Niestety jak każdy produkt, może wywołać również działania niepożądane. Jej wykorzystywanie powinno być racjonalnie przemyślane. Należy obserwować swój organizm. Cytryna, jako jeden z cytrusów, jest bardzo silnym alergenem. Nadmierna ekspozycja organizmu na jego działanie może przynieść niekorzystne konsekwencje dla zdrowia. Sok z cytryny jest szkodliwy dla szkliwa zębów, może doprowadzić do jego erozji. Po spożywanie cytryny czy piciu soku z cytryny należy przepłukać jamę ustną wodą, zapobiegnie to dalszym uszkodzeniom zębów. Cytryna, ze względu na wartości posiadanej witaminy C, powinna być stosowana w umiarze. Jej przyjmowana ilość nie powinna doprowadzić do nadmiaru tej witaminy w organiźmie. Objawia się dolegliwościami że strony układu pokarmowego, tj. biegunki, nudności czy wymioty.
Nie jest uniwersalnym środkiem do czyszczenia, może okazać się że czyszczona powierzchnia niekorzystnie zareagowała na kwas cytrynowy i uległa trwałemu uszkodzeniu. Warto przed użyciem wykonać próbę i zastosować ją w niewidocznym miejscu. Tym owocem lepiej nie czyścić starej biżuterii lub o nieznanym składzie.
Cytryna z pewnością posiada wiele zastosowań w życiu codziennym. Wpływa na zdrowie, urodę. Sprawdzą się także jako środek czyszczący. Jej rozsądne użytkowanie nie powinno przynieść negatywnych konsekwencji. Przed zastosowaniem warto dokonać próby i sprawdzić, czy nie wykazuje szkodliwego działania. W przypadku przyjmowania leków, należy poinformować lekarza o zwiększonym spożywaniu cytryn z uwagi na możliwe zachodzące interakcje z substancjami zawartymi w lekach.
Komentarze
Napisz komentarz