O czarnuszce było już głośno parę ładnych wieków temu. Znany Prorok Mahomet mawiał - "Ten czarny kminek leczy wszystkie choroby oprócz śmierci". Czarnym kminem, o którym mówił, jest właśnie, obecnie panująca pod inną nazwą, nigella sativa - czarnuszka. Jej lecznicze właściwości stosuje się od wieków do wszelkich dolegliwości zdrowotnych od leczenia ropni do dziania antynowotworowego.
Cudowna roślina o wielu nazwach
Czarnuszka kryje wiele nazw. Zwana jest także kwiatem kopru, czarnym kminkiem i kalonji. Czarnuszka jest rośliną kwitnącą. Pochodzi z terenów części Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Roślina, w naturalnym środowisku osiąga spore rozmiary, ma delikatne liście, małe, blade kwiaty i strąki owoców wypełnione nasionami. Nasiona te, o wielkości nasion kminku, zawierają wiele składników aktywnych, w tym silny związek o nazwie tymochinon (TQ). TQ ma zmniejszać stan zapalny, wzmacniać układ odpornościowy i chronić organizm przed rakiem.
Tymochinon
Z uwagi na ten związek o bardzo obiecujących właściwościach, naukowcy prowadzą dość znaczące badania w celu określenia potencjalnych zastosowań czarnuszki w leczeniu szeregu patologicznych stanów zdrowotnych, w tym głównie:
- Raka
- Alergii
- Chorobie Alzheimera
Nowotwór i czarnuszka
Czarnuszka zyskała spore zainteresowanie uczonych jako potencjalny czynnik o działaniu przeciwnowotworowym. Wykazano, że związek zawarty w roślinie o nazwie TQ zmniejsza liczbę guzów nowotworowych w wielu badaniach (dotychczas przeprowadzonych jedynie na zwierzętach). Badania laboratoryjne wykazały, że TQ skutecznie spowalnia wzrost białaczki i komórek szpikowych chłoniaka. Ma to bardzo obiecujące rokowania dla wszystkich osób chorych. Być może czarnuszka okaże się prawdziwą rewolucją w dziedzinie leczenia onkologicznego niektórych z rodzajów nowotworów złośliwych. Prawdopodobnie część swoich przeciwnowotworowych właściwości, czarnuszka zawdzięcza także potężnej dawce antyoksydantów, których jest źródłem. Przeciwutleniacze to substancje neutralizujące szkodliwe, wolne rodniki i zapobiegające uszkodzeniom oksydacyjnym komórek. Badania pokazują, że przeciwutleniacze mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie i choroby. W rzeczywistości, przeciwutleniacze mogą chronić przed kilkoma rodzajami chorób przewlekłych, w tym właśnie raka, cukrzycy, chorób serca i otyłości. Kilka związków występujących w czarnuszce, takich jak tymochinon, karwakrol, t-anetol i 4-terpineol, odpowiadają za jego silne właściwości antyoksydacyjne i prawdopodobne działanie antynowotworowe. Jedno z badań wykazało, że ekstrakt z czarnuszki pomógł w dezaktywacji komórek raka piersi. Inne badania, sugerują, że czarnuszka i jej składniki mogą być również skuteczne przeciwko kilku innym rodzajom raka, w tym rakowi trzustki, płuc, szyjki macicy, prostaty, skóry i jelita grubego. Jednak nie ma obecnie oficjalnych dowodów na działanie przeciwnowotworowe czarnuszki u ludzi. Konieczne są z pewnością dalsze, wnikliwe badania, aby sprawdzić, czy ta obiecująca, zagadkowa roślina posiada jakiekolwiek ewentualne korzyści w walce z rakiem, gdy jest jedynie używana jako przyprawa lub jako suplement diety.
Czarnuszka na różnego rodzaju objawy alergiczne
Kolejnym pozytywnym działaniem czarnuszki jest jej wpływ na alergie. Duża część badań potwierdza zastosowanie tej rośliny w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Jedno z badań wykazało, że czarnuszka łagodzi najczęstsze objawy alergii nosa, w tym: przekrwienie, katar, kichanie i obrzęk przewodów nosowych.
Alzheimer
Badania na zwierzętach wskazują także, że czarnuszka dobrze rokuje w kierunku leczenia choroby Alzheimera. Badania wykazały, że czarnuszka zwiększa pamięć, uwagę i poprawia funkcje poznawcze.
Czarnuszka łagodzi także stany zapalne
W większości przypadków stan zapalny jest normalną odpowiedzią immunologiczną, która pomaga chronić organizm przed urazami i infekcjami. Z drugiej strony uważa się, że chroniczne zapalenie przyczynia się do różnych chorób, takich jak rak, cukrzyca i choroby serca. Niektóre badania wykazały, że czarnuszka może mieć silne działanie przeciwzapalne w organizmie. Wykazano także, że tymochinon, substancja czynna w obecna w czarnuszce, pomógł zmniejszyć stan zapalny umiejscowiony w komórkach raka trzustki. Pomimo tych obiecujących wyników większość badań na ludziach jest ograniczona do osób z określonymi schorzeniami. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób czarnuszka może wpływać na stan zapalny w populacji ogólnej. Niemniej jednak już te wyniki badań, które zostały opublikowane są bardzo obiecujące.
Czarnuszka wspiera także funkcjonowanie wątroby
Wątroba jest niezwykle ważnym narządem. Usuwa toksyny, metabolizuje leki, przetwarza składniki odżywcze i produkuje białka i inne substancje, które są kluczowe dla zdrowia. Kilka obiecujących badań wykazało, że czarnuszka może pomóc chronić wątrobę przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Czarnuszka może zmniejszać toksyczność niektórych substancji chemicznych i chronić tym samym przed uszkodzeniem wątroby i nerek. Stwierdzono także ochronny wpływ czarnuszki na wątrobę dzięki zawartości dużej ilości antyoksydantów i zdolność do zmniejszania stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.
Łatwa w suplemnetacji
Istnieje wiele sposobów na włączenie czarnuszki do swojej diety. Używana jako przyprawa, charakteryzuje się lekko gorzkim smakiem, który można opisać jako mieszankę oregano z cebulą, często można ją znaleźć w kuchniach Bliskiego Wschodu i Azji Południowej. Zwykle jest lekko opiekana, a następnie mielona lub używana w całości, aby dodać smaku pieczywie lub curry. Niektórzy ludzie jedzą surowe nasiona czarnuszki lub mieszają je z miodem lub wodą. Można je również dodawać do płatków owsianych, koktajli lub jogurtów. Co więcej, olej z czarnuszki jest czasem rozcieńczany i stosowany miejscowo jako naturalny lek, który ma zwiększać wzrost włosów, zmniejszać stan zapalny i leczyć niektóre choroby skóry. Wreszcie, najprostsze w spożyciu suplementy diety z czarnuszki, które są dostępne w postaci kapsułek ze skoncentrowaną dawkę ziaren.
Komentarze
Napisz komentarz