Czosnek obniża ciśnienie krwi?

Dodane przez: . Komentarze: 0 9734

Czosnek obniża ciśnienie krwi?

Czosnek już od dawna był wykorzystywany w lecznictwie, ale nie tylko. Niegdyś wierzono nawet, że dodaje on odwagi, dlatego często podróżnicy zabierali go ze sobą, aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń w podróży. Dodatkowo czosnek jest na tyle uniwersalny, że wykorzystuje się go w wielu kuchniach. Jest często dodawany do potraw kuchni europejskiej, śródziemnomorskiej, indyjskiej czy japońskiej. Czosnek używany jest również w różnego rodzaju potrawach. Jest to dodatek m. in. do mięs, makaronów, sałatek czy przetworów. W jaki inny sposób można wykorzystać czosnek w kuchni?  Czy czosnek obniża ciśnienie krwi? Czy czosnek może szkodzić? Jakie skutki uboczne ma czosnek? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na te pytania. Na początek jednak wyjaśniamy, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi.

Prawidłowe ciśnienie krwi

Ciśnienie tętnicze odnosi się do tego, jak silne jest uderzenie fali krwi w ścianę naczynia. Możemy wyróżnić ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe to te podczas skurczu serca, zaś ciśnienie rozkurczowe dotyczy momentu, kiedy serce nie przechodzi skurczu. Wtedy też można odnotować wolniejszy przepływ krwi w naczyniach. Prawidłowe ciśnienie krwi to około 120/80 mHg. Wyższe wartości ciśnienia mogą być już niepokojące. Oczywiście jest to zależne również od tego, czy takie skoki ciśnienia występują sporadycznie czy ciągle. Aby mieć pewność, czy mamy do czynienia z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. 

Czosnek na nadciśnienie

Stosowanie domowych sposobów na różnego rodzaju dolegliwości było już znane od dawna. Jednym ze sposób poradzenia sobie z doskwierającym nadciśnieniem jest wykorzystanie czosnku. Może on działać wspomagająco do zażywanych leków na nadciśnienie. Zaś w niektórych przypadkach, jeśli jest odpowiednio stosowany, może całkowicie zastąpić leki. Warto też wspomnieć o tym, że czosnek powinno się stosować nie tylko leczniczo, ale i profilaktycznie - czyli nawet wtedy jeśli nasze ciśnienie jest w normie. Dlaczego czosnek warto stosować w leczeniu nadciśnienia? Ponieważ pełni kilka podstawowych funkcji, związanych z regulowaniem ciśnienia:

  • Czosnek obniża ciśnienie krwi.
  • Czosnek zmniejsza ryzyko zawału serca.
  • Czosnek zmniejsza ryzyko wylewu krwi do mózgu.
  • Czosnek zapobiega wysokiemu cholesterolowi oraz obniża jego poziom.
  • Czosnek zapobiega powstawaniu zakrzepów.  

Czosnek obniża ciśnienie - badania

Skąd wiadomo, że czosnek obniża ciśnienie? Oczywiście przeprowadzono w tym temacie wiele badań, które to potwierdziły. Jedno z nich zostało przeprowadzone przez australijskich lekarzy. Prowadzili oni badania wśród pięćdziesięciu pacjentów. Te osoby miały podwyższone ciśnienie, mimo tego, że stosowały leki. Badane osoby otrzymywały cztery kapsułki wyciągu z czosnku dziennie przez dwa i pół miesiąca. Po tym okresie okazało się, że ciśnienie krwi wśród tych osób rzeczywiście spadło, w porównaniu do tych pacjentów, wobec których zastosowano placebo. 

Czosnek obniża ciśnienie - sposoby spożywania czosnku 

Liczne badania wykazuję, że czosnek rzeczywiście obniża ciśnienie. Skoro ma takie właściwości lecznicze, z pewnością warto po niego sięgać. Jednak czasami czosnek sam w sobie nie jest przyjemny do spożycia. Dla niektórych osób może być po prostu za ostry. Dla tych, którym surowy ząbek czosnku jest nie straszny, podpowiadamy kiedy najlepiej go spożywać. Okazuje się, że warto wypróbować metodę spożywania czosnku na czczo. W tym przypadku należy zaraz po przebudzeniu zjeść ząbek czosnku, popijając szklanką wody. Uważa się, że już po miesiącu takiego regularnego porannego spożywania czosnku, można zaobserwować rezultaty. Niektóre osoby mogą się martwić nieprzyjemnym zapachem z ust po spożyciu czosnku na pusty żołądek. Należy wtedy wypić wodę z cytryną bądź wodę z miętą. Po takim napoju, nieprzyjemny zapach powinien zniknąć. Co jednak zrobić, kiedy nie możemy się przemóc, aby spożywać surowy czosnek? Istnieją też inne sposoby spożywania czosnku w celu obniżenia ciśnienia. 

Czosnek marynowany do słoika

Jak praktycznie każde warzywo, tak i czosnek możemy zamarynować w słoiku. Kluczem do prawidłowego zamarynowania czosnku jest przygotowanie go w oliwie z oliwek. Czosnek w oliwie z oliwek już od dawna był wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Tak przygotowany czosnek jest też świetnym dodatkiem do różnych potraw. Jak wykonać taki marynowany czosnek w oliwie z oliwek? Obrane ząbki czosnku najlepiej pokroić na kawałki i wrzucić do słoika. Następnie czosnek należy zalać oliwą z oliwek, tak aby wszystkie kawałki warzywa były pokryte płynem. Całość powinno się pozostawić na około trzy tygodnie. Po tym czasie można spożywać kilka łyżeczek czosnku w oliwie dziennie prosto ze słoika lub użyć go do posmarowania kromki chleba. 

Czosnek jako dodatek do potraw

Czosnek może być też świetnym dodatkiem do potraw. Z pewnością nada on potrawom bardziej wyrazistego smaku i aromatu. Czosnek jest najchętniej wykorzystywany w kuchni śródziemnomorskiej. Ta kuchnia jest uważana za najzdrowszą kuchnię na świecie, nie wykorzystującą konserwantów i sztucznych ulepszaczy, tylko naturalne i zdrowe składniki. Czosnek można przecisnąć przez praskę lub posiekać i dorzucić do gotującej się potrawy. Inną opcją jest podsmażenie go na oliwie z oliwek, która jest źródłem zdrowych tłuszczy. 

Herbata z czosnkiem

Herbata z czosnkiem może brzmieć trochę dziwnie, ale wbrew pozorom jest często stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Wykazano również, że taka herbata może działać wspomagająco podczas odchudzania, chronić przed infekcjami oraz spowalniać procesy starzenia. Najlepiej jest wypić taką herbatę na czczo lub około pół godziny po obiedzie. Jeśli zdecydowaliśmy się rano spożywać surowy ząbek czosnku na czczo, na herbatę z czosnkiem możemy się zdecydować po południu. Do herbaty z czosnkiem można też dodać inne składniki, które dodatkowo wzmocnią jej lecznicze właściwości, np. miód, sok z cytryny czy imbir.

Czosnek zawsze pod ręką, czyli mrożenie czosnku

Często pojawiają się pytania, czy czosnek można mrozić. Okazuje się, że tak! Mrożenie czosnku to świetne rozwiązanie na to, aby zawsze mieć go pod ręką. W dodatku, czosnek po zamrożeniu nie traci swoich walorów smakowych, a nawet odżywczych czy leczniczych. Najlepiej jest posiekać czosnek na drobne kawałki i w ten sposób zamrozić. Wtedy będziemy mieć pewność, że w każdej chwili możemy po niego sięgnąć. 

Czosnek na nadciśnienie przeciwwskazania

Warto pamiętać o tym, że stosowanie większej ilości czosnku w diecie, niż dotychczas - tak jak w przypadku każdej innej zmiany w diecie - należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Bowiem podstawową wadą czosnku jest to, że może on zbytnio rozrzedzać krew. Poza tym, mogą wystąpić pewne niekorzystne interakcje wskutek nadmiernego spożywania czosnku wraz z innymi lekami. Jak możemy rozpoznać objawy spożycia zbyt dużej ilości czosnku? Najczęściej są to: bóle brzucha, zgaga czy wzdęcia. Oprócz tego, osoby, które stykają się z dolegliwościami żołądkowymi, jelitowymi czy wątrobowymi nie powinny stosować czosnku w większej ilości. Tak samo, osoby z niskim ciśnieniem powinny być ostrożne w sięganiu po to warzywo. Jeśli chodzi o czosnek a kobiety w ciąży, to nie ma większych przeciwwskazań. Zarówno kobiety w ciąży, jak i karmiące mogą spożywać czosnek, ale oczywiście z umiarem i po konsultacji z lekarzem czy dietetykiem 

Regulowanie ciśnienia krwi suplementy

W walce z nadciśnieniem oraz wykorzystaniem do tego czosnku, można też sięgnąć po suplementy diety. W tej kwestii szczególnie poleca się je następującym osobom:

  • osoby, które chcą obniżyć ciśnienie krwi bez spożywania czosnku
  • osoby, które chcą wspomóc działanie czosnku
  • osoby, które chcą zminimalizować niektóre skutki uboczne spożywania czosnku.

W każdej z trzech powyższych sytuacji warto polecić markę Real Pharm, a szczególnie serię Muscle Care.  Przykładem jest produkt Real Pharm Muscle Care MSM uniwersalny. Stosowanie tego suplementu przyczynia się do prawidłowego transportowania elementów odżywczych w krwi, poprawia przyswajalność witamin, a także wzmacnia pracę mięśni. Te właściwości mogą też korzystnie wpływać na utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego krwi. Warto też polecić Real Pharm Muscle Care D3+K2, który może niwelować skutek uboczny spożywania czosnku, czyli rozrzedzanie krwi. Bowiem Real Pharm Muscle Care D3+K2 zapewnia prawidłową krzepliwość krwi. Innym produktem, po który można sięgnąć jest Real Pharm Muscle Care Pro Vitamin. Działanie tego produktu opiera się m. in. na wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych oraz na tworzeniu czerwonych krwinek. Każdy z tych produktów marki Real Pharm Muscle Care można ocenić jako kompleksowy, ponieważ nie tylko dba o właściwe ciśnienie krwi, ale także spełnia inne ważne funkcje. Przykłady korzystnych właściwości marki Real Pharm Muscle Care to: wzmocnienie odporności i wydolności organizmu, niwelowanie zmęczenia, wspieranie prawidłowej pracy układu nerwowego czy ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. 

Czosnek obniża ciśnienie krwi, ale tylko wśród rozważnych

Wniosek nasuwa się jeden: czosnek rzeczywiście obniża ciśnienie krwi, jednak tylko wtedy, gdy jest on spożywany z rozwagą. Po pierwsze, aby uzyskać widoczne efekty spożywania czosnku, należy spożywać go regularnie. Nie należy jednak przekraczać dziennej zalecanej dawki spożycia tego produktu, jakim są dwa ząbki. Aby mieć pewność, że prawidłowo wykorzystujemy czosnek w leczeniu nadciśnienia, warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem. Wtedy możemy mieć gwarancję, że nie tylko zapobiegniemy skutkom ubocznym, ale również doświadczymy pozytywnych efektów stosowania diety bogatej w czosnek. Stosowanie takiej diety można też wspomóc poprzez wykorzystywanie pewnych suplementów. Należy jednak pamiętać, aby takie suplementy pochodziły od sprawdzonych producentów. Przykładem takiego producenta jest marka Real Pharm, która dba o prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu