Dla chcącego nic trudnego. Tak mówi stare porzekadło. Wiele w tym prawdy, choć niektórzy twierdzą inaczej. Całkowicie zdrowych osób praktycznie nie ma. Niektórzy lekarze z powodu schorzeń takich jak astma jeszcze kilka lat temu zabraniali swoim pacjentom jakiegokolwiek sportu. To podejście w medycynie szybko zaczęło się zmieniać. Zrozumiano, że najgorszym zagrożeniem dla człowieka z praktycznie dowolną chorobą jest brak aktywności fizycznej. My jako osoby chore musimy jednak umiejętnie dopasować swój plan treningowy, nierzadko właśnie we współpracy z lekarzem, który oceni czy wybrane przez nas sporty i ćwiczenia nie są nazbyt dla nas obciążające i nie będą prowadziły do pogorszenia się stanu zdrowia.
Oto choroby w przypadku których na pewno trzeba skonsultować się z lekarzem, by ustalić w jaki sposób uprawiać aktywność fizyczną i czego się wystrzegać:
– astma
– rozedma płuc i inne choroby układu oddechowego.
– choroby serca i układu krążenia
– choroby stawów i mięśni (w szczególności przewlekłe kontuzje mięśniowe)
– zaburzenia równowagi
– cukrzyca
Między innymi w przypadku kiedy chorujemy na jedną z wymienionych chorób, powinniśmy zapoznać się z opinią lekarza na temat wybranego przez nas sportu, oraz aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak, że nawet wózek inwalidzki nie oznacza konieczności rezygnowania ze sportu. Praktycznie w każdej chorobie organizm będzie znacznie lepiej się regenerował, jeżeli odrobinę się poruszamy.
Komentarze
Napisz komentarz