Gimnastyka jest lekkim i prostym ćwiczeniem, które często wykonuje się w dni nie treningowe. Mimo tego, że nie wymagają one większego wysiłku, a czas ich wykonywania często nie przekracza trzydziestu minut, to dają widoczne i zadowalające efekty. Jest wiele ćwiczeń, które zaliczają się do gimnastyki, a kiedy będziemy wykonywać je rano, przyniosą nieoczekiwane działania. Zadajmy więc sobie pytanie, czy warto jest się gimnastykować? Dziś odpowiemy sobie na to ważne pytanie.
Gimnastyka – czym jest
Gimnastyka, to proste, lekki i przyjemne ćwiczenia, które nie wymagają dużego zapasu czasowego. Są jednak skuteczne i warto je włączyć do codziennej rutyny, ponieważ przynoszą one wiele korzyści dla samopoczucia, kondycji ciała oraz zdrowia.
Jakie są zalety gimnastyki?
Ich najważniejszym zadaniem jest pobudzenie i zaangażowanie mięśni i stawów do pracy. Są one niezbędne na przykład po przespanej nocy, kiedy to przez kilka godzin nasze ciało było wstanie spoczynku. Można je stosować jako rytuał, który pobudza do pracy cały organizm. Dla wielu osób gimnastyka może być lepsza niż kofeina. Kolejnym plusem gimnastyki jest to, że jest to aktywność fizyczna, a jak przy każdej aktywności zmniejsza się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a wzrasta poziom endorfin, czyli hormonu szczęścia. Można więc uznać, że jest to doskonały sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju. Tak samo jak każdy inny rodzaj sportu, gimnastyka pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu i poprawia naszą kondycję ruchową. Są to ćwiczenia, które idealnie sprawdzają się dla osób, które od dawna nie były aktywne fizycznie. Wkroczenie w inne aktywności fizyczne może wydawać się trudne i na początku zbyt wyczerpujące, a gimnastyka jest dobra dla każdego. Wspiera również spalanie tkanki tłuszczowej, więc pomaga w odchudzani. Jednak w tym przypadku, jeśli chcemy stosować gimnastykę jako sposób na zgubienie zbędnych kilogramów należy poświęcić co najmniej pół godziny na wykonywanie ćwiczeń. A ze względu na to, że są to ćwiczenia niewymagające można wykonywać je codziennie, by uzyskać lepsze efekty.
Jakie są wady gimnastyki?
Jak wiadomo aktywność fizyczna, którą wykonuje się w prawidłowy sposób i regularnie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie daje ona wiele korzyści dla zdrowia, wyglądu, samopoczucia i kondycji. Warto jednak wiedzieć, że nawet gimnastyka, którą wykonuje się w nieprawidłowy sposób może być niebezpieczna. W niektórych przypadkach może prowadzić ona do powstawania bólów mięśni i stawów, nadciągnięć, czy innego rodzaju urazów. Należy więc dobrać dla siebie odpowiednie ćwiczenia, które odpowiadają naszym umiejętnościom. A kiedy wybierzemy już ćwiczenia, które nas interesują konieczne jest sprawdzenie jak się je wykonuje, by nie popełnić błędów, które mogą powodować występowanie urazów.
Jakie efekty uzyskamy dzięki gimnastyce?
Jeśli regularnie będziemy się gimnastykować to zyskamy wiele dobrego. Osoby wykonujące tę aktywność fizyczną będą miały lepsze samopoczucie, a to dzięki temu, że wysiłek sprawia, że spada poziom hormonu stresu, a wzrasta hormonu szczęścia, dzięki czemu czujemy się zrelaksowani i spokojniejsi. Tak jak każde ćwiczenia, tak samo i gimnastyka poprawia pracę układu mięśniowego. Po długim czasie wykonywania ćwiczeń gimnastycznych zwiększa się jakość tkanki mięśniowej oraz poprawia się jej elastyczność. Gimnastyki co prawda nie można porównać do medytacji, czy jogi, ale są to również ćwiczenia, które zwiększają naszą koncentrację, więc pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Dzięki temu, że pobudza ona proces spalania tkanki tłuszczowej może okazać się skuteczna jako wsparcie dla odchudzania. Ma ona również wpływ na poprawienie pracy metabolizmu. Warto jednak pamiętać, że to ćwiczenia wykonywana z samego rana dają najlepsze efekty, ponieważ w tym czasie poziom glikogenu jest obniżony, tak więc organizm jest zmuszony do pozyskiwania energii z tkanki tłuszczowej. A dodatkowym plusem porannych ćwiczeń, jest to, że po ich wykonaniu czujemy się znacznie lepiej, więc już na początku dnia mamy dobry humor, co większa naszą szansę na osiągnięcie sukcesów w ciągu dnia.
Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać?
Może nam się wydawać, że każde ćwiczenia wymagają od nas specjalnego przygotowania, wsparcia, sprzętu sportowego, czy wizyty na siłowni. Może tak jest w przypadku bardziej wymagających treningów, jednak gimnastyka, jak już wcześniej wspomnieliśmy ma być niewymagająca, prosta i lekka. Tak więc zestaw ćwiczeń może składać się jedynie z kilku zadań. A co jest nam potrzebne do wykonywania gimnastyki. Okazać może się niezbędna mata, ale jeśli mamy gruby koc on również się sprawdzi. Ćwiczenia wykonywać możemy w domu, więc nie musimy inwestować w karnety na siłownię. Warto wybierać się na świeże powietrze, by ćwiczyć tam, gdzie mięśnie będą miały łatwy dostęp do tlenu. Dzięki temu pozbędziemy się ryzyka występowania zakwasów.
Zestaw ćwiczeń
- Przysiady – jest to jedno ze skutecznych i lekkich gimnastycznych ćwiczeń. Idealnie sprawdzi się dla osób, które chcą poprawić wygląd mięśni pośladkowych i nóg. Jest to niewymagające ćwiczenie. Podczas treningów można je wykonywać w trzech seriach, a każda z nich powinna składać się z dwudziestu powtórzeń. Między seriami zaleca się robienie trzyminutowych przerw.
- Pompki – to już nieco trudniejsze ćwiczenie, ale istnieje rodzaj pompek dla kobiet i dla mężczyzn, więc każdy z nas dopasuje to ćwiczenie do swoich predyspozycji. Tutaj do pracy w największym stopniu angażowane zostają mięśnie ramion. Zaleca się wykonywanie tego ćwiczenia w trzech seriach po dziesięć powtórzeń.
- Deska – jest to ćwiczenie, w którym do pracy angażowane są mięśnie ramion, pleców, pośladków, nóg i brzucha. Ze względu na tak silne działanie warto je wykonywać jak najczęściej. Na początek warto wykonywać to ćwiczenie w jednej serii. Jedna seria powinna trwać trzydzieści sekund. Z każdym kolejny dniem treningowym można wydłużać czas deski o piętnaście sekund.
Komentarze
Napisz komentarz