Imbir to bez wątpienia roślina warta uwagi i stosowania nawet w codziennej diecie za sprawą licznych zdrowotnych właściwości.
Wielu przypisuje mu jednak dodatkowe wspaniałe działanie jakim jest pomoc przy odchudzaniu. Jak twierdzą zwolennicy imbiru, popijanie herbaty z odrobiną tego pikantnego i aromatycznego składnika pomaga ponoć hamować apetyt, jak również przyspieszać spalanie tłuszczu. Są i tacy, którzy uważają, imbir może wspomagać spalanie tłuszczu poprzez stymulację układu pokarmowego, który działa za jego sprawa szybciej i bardziej wydajnie.
Imbir jest produktem niezwykle bogatym w rozmaite związki, które wpływają dobroczynnie na całe nasze zdrowie. Jednym z nich jest gingerol, który pomaga zmniejszać stany zapalne, a niektóre badania wykazują, iż jego zawartość w codziennej diecie, może pomagać osiągnąć pozytywne efekty w walce z otyłością.
Pomimo, iż nadal nie ma wystarczająco przekonujących badań klinicznych potwierdzających odchudzającą moc imbiru, wstępne testy sugerują, iż może on mieć pewne skuteczne właściwości wspomagające utratę masy ciała.
Jedno z badań, które opublikowano w magazynie „Metabolism”, wykazało, iż mężczyźni z nadwagą, którzy co rano wypijali gorącą wodę z dwiema łyżeczkami sproszkowanego imbiru, zwiększali swoją termogenezę – spalanie kalorii, oraz skutecznie zmniejszało się ich odczucie głodu i nieposkromiony apetyt.
Badania na zwierzętach, wykazały dodatkowo, iż spożywanie przez nie imbiru, pomagało chronić je przed otyłością. Testy te pokazały, iż gingerol pomagał otyłym szczurom karmionym produktami o wysokiej zawartości tłuszczu nie przybierać na wadze, a przy tym skutecznie chudły. Już po upływie miesiąca, widać było wyraźne skutki wpływu imbiru na obniżenie masy ciała szczurów, a także zmniejszone stężenie cukru we krwi.
We wcześniejszych badaniach z kolei, naukowcy z Japonii, zaobserwowali, iż myszy pozostające na diecie wzbogaconej w imbir przez osiem tygodni, miały znacznie mniejsze nagromadzenie tkanki tłuszczowej w porównaniu do myszy na diecie bez imbiru. Karmione tłustymi produktami myszy nie przybierały na wadze, o ile regularnie spożywały imbir. Wysnuto zatem wniosek, iż imbir może pomagać zmniejszać wchłanianie tłuszczu w jelitach.
Należy jednak uważać z dozowaniem imbiru, może on bowiem mieć łagodne skutki uboczne jak zgaga, biegunki czy dolegliwości żołądkowe. U kobiet, może on z kolei zwiększać krwawienie miesiączkowe.
Nie należy jednak obawiać się imbiru u osób, które mają zaburzenia związane z krzepliwością krwi, spożywających leki czy suplementy, które zwiększają ryzyko krwawienia, wśród których wymienić można kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen czy paracetamol, czosnek, witaminę E i im podobne.
Uważać warto na suplementy, gdyż większość z nich, nie została przebadana pod kątem bezpieczeństwa, a ich skład nie jest do końca uregulowany. Zawartość wielu z nich nie jest jednakowa z tą opisaną na opakowaniach. Suplementy z imbirem warto skonsultować przez zastosowaniem z lekarzem.
Działanie imbiru, a w szczególności zawartego w nim gingerolu jest porównywalne do działania innego związku zawartego głównie w ostrych papryczkach cayenne – kapsaicyny. Potencjalne działanie odchudzające, pozwala poprzez spożywanie jej ograniczać apetyt oraz zwiększać termogenezę, co wykazały liczne badania.
Innym sposobem jest picie zielonej herbaty, która bogata w liczne przeciwutleniacze, może poprawiać ogólny stan zdrowia, chronić przed wieloma chorobami oraz bogata w teaninę może wspomagać hamowanie apetytu.
Nie wiadomo jeszcze zbyt wiele na temat wpływu właściwości przeciwzapalnych imbiru na zrzucanie kilogramów, istnieją jednak pewne dowody, iż może on zmniejszać stany zapalne towarzyszące przyrostowi masy ciała. Innymi środkami przeciwzapalnymi działających podobnie jest siemię lniane i produkty zawierające kwasy omega -3.
Wśród innych niezwykle przydatnych właściwości imbiru jest jego wsparcie przy łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej, przy bólu stawów oraz nudnościach.
Komentarze
Napisz komentarz