Czy ksylitol to faktycznie lepszy zamiennik cukru?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1198

Obecnie ludzie starają się trzymać zdrowej diety i zamieniają niezdrowe substancje na zdrowsze zamienniki. Do takich produktów bez wątpienia należy ksylitol, który zyskał pokaźne grono fanów. Bardzo często rodzice tym składnikiem zamieniają niebezpieczny cukier w diecie dzieci. Przyjmowanie tradycyjnego, białego cukru może doprowadzić do powiązanych chorób już w wieku dziecięcym. Jakie zalety ma ksylitol? 

Zalety ksylitolu

Wśród półsyntetycznych i syntetycznych substancji słodzących, na szczególne wyróżnienie zasługuje ksylitol. Produkty spożywcze, które zawierają go w sobie, mają na opakowaniu napis E967. Jest to tak zwany cukier alkoholowy. Grupa, do której należy ksylitol, jest znacznie słodsza, niż również znana sacharoza. Warto jednak dodać, że charakteryzuje się on niższym PH i większą stabilnością. Oprócz tego wymienić można też doskonałą rozpuszczalność i wysoki stopień higroskopijności. Ksylitol znany był już wiele lat temu, jednak dopiero teraz zyskał prawdziwą sympatię diabetyków oraz osób, które wykonują uciążliwy wysiłek fizyczny, a dodatkowo zależy im na przyjmowaniu zdrowych produktów. Pozyskiwany jest zazwyczaj w procesie ekstrakcji wodnej przeprowadzanej na drzewie brzozowym. Otrzymany produkt ma poziom słodkości podobny do cukru, jednak na zaostrzenia walorów dodaje się do niego również sacharozę w stosunku 1:1. Jest on około 40% mniej kaloryczny niż tradycyjny cukier! Metabolizowany jest też bez użycia insuliny i cechuje się niskim stopniem glikemicznym. 

Jakie korzyści daje zastąpienie cukru ksylitolem?

Przede wszystkim zmniejsza się liczba kalorii. Dodatkowo można również zapanować nad uczuciem głodu i niebezpiecznymi skokami cukru. Takie napady mogą mieć poważne konsekwencje. Wpływa to na wygląd i samopoczucie człowieka. Nagły spadek cukru może prowadzić nawet do omdlenia. Ksylitol pozwala również na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. To również składnik probiotyków służących do ochrony flory bakteryjnej żołądka. Można powiedzieć, że ksylitol wręcz wzmacnia odporność całego organizmu człowieka. 

Jak stosować ksylitol?

Zalecana dzienna dawka do spożycia tego słodzika to 100 gram. Przedawkowanie może prowadzić do występowania biegunek lub wzdęć. Nie powoduje to jednak zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Ksylitol to środek antygrzybiczny i przeciwbakteryjny, dlatego świetnie radzi sobie z bakteriami i wszelkimi drobnoustrojami. Można go stosować również do ciast i deserów. Podczas przyrządzania potraw z użyciem wysokiej temperatury, nie traci on swoich cennych właściwości. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu