Czy na kolację można wypić koktajl?

Dodane przez: . Komentarze: 0 3466

Koktajl może być idealną propozycją na smaczną i pożywną kolację. Jednak aby był pełnowartościowy, powinien on posiadać zarówno tłuszcz, białko, węglowodany, jak i dawkę błonnika. Koktajle często pija się na śniadanie, tymczasem idealnie sprawdzą się również jako posiłek wieczorny. Warto do jego sporządzenia skorzystać z różnego rodzaju warzyw oraz owoców, dzięki czemu dostarczymy naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin oraz minerałów. Koktajl przygotowuje się w bardzo łatwy i szybki sposób, więc jego zrobienie zajmie nam mniej czasu niż w przypadku na przykład kanapek. Łatwiej go również strawić, więc żołądek przed snem zostanie opróżniony, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów zdrowotnych. Jak wszyscy wiemy, lepiej jest spać z pustym żołądkiem, niż zalegającym w nim gulaszu czy innym ciężkostrawnym daniu. Alternatywą ciężkich na wieczór potraw, są lekkostrawne i pełnowartościowe koktajle. Wiele osób uważa, iż koktajlem nie da się najeść, jednak są w zupełnym błędzie. Koktajle mleczne z dodatkiem owoców czy warzyw są sycącym posiłkiem i w zupełności wystarczają na kolację. Do przygotowania takiego koktajlu niezbędne jest posiadanie dobrej jakości blendera.

Właściwości koktajli



    Koktajle sporządzone na bazie mleka oraz owoców, doskonale wpływają na pracę układu pokarmowego. Pomagają usunąć wszelkie zalegające w naszym organizmie toksyny, dostarczają witamin, antyutleniaczy, białka i soli mineralnych. Latem pełnią funkcję orzeźwiającą, gdy dodamy do nich kostkę lodu, w zimie ogrzeją nas dzięki dodanemu cynamonowi.



Jakich składników do przygotowania koktajlu użyć?



    Jako źródło białka wybrać można kefir, jogurt, twarożek homogenizowany naturalny, mleka roślinne (migdałowe, sojowe, kokosowe), mleko krowie, maślankę. Pamiętaj iż mleko pochodzenia zwierzęcego posiada więcej białka niż mleko pochodzenia roślinnego. Doskonałym źródłem tłuszczy jest siemię lniane, mleko kokosowe, mielone orzechy, płatki migdałowe, masło migdałowe, masło orzechowe, awokado. Węglowodanów dostarczymy organizmowi, kiedy do naszego napoju dodamy na przykład otręby, owoce, płatki owsiane. Do sporządzenia koktajlu dobrze sprawdzają się takie warzywa jak jarmuż, natka pietruszki, seler naciowy czy szpinak. Istnieje wiele znanych kompozycji koktajlowych, możliwości jest bardzo dużo. Każdy z nas może łączyć ze sobą swoje ulubione składniki i mieszać z innymi, odkrywając przez to zupełnie nowe smaki. Bez obawy można ponieść wodze fantazji i eksperymentować z całkiem nowymi koktajlami.



Przepisy na koktajle idealne na kolację:



1. Koktajl z curry

Składniki: 1/2 awokado, 2 marchewki, 1/2 szklanki mleka sojowego, sól morska, szczypta curry.

Sposób przygotowania: Najpierw dokładnie zmiksuj wszystkie składniki, później możesz dostać pokruszone kostki lodu. Kaloryczność koktajlu wynosi 189 kcal.



2. Koktajl pomarańczowy

Składniki: szklanka wyciśniętego soku z pomarańczy, 2 suszone morele, łyżka pszennych zarodków.

Sposób przyrządzenia: Wyciśnij sok z pomarańczy, po czym zmieszaj go z morelami i wszystko razem zmiksuj. Na samym końcu napój posypujemy zarodkami pszennymi. Kaloryczność koktajlu wynosi 200 kcal.



3. Koktajl chłodnikowy

Składniki: 1 garść kiełków, pęczek rzodkiewek, burak z botwiną, pieprz, sól, szklanka maślanki lub kefiru.

Sposób przyrządzenie: Najpierw umyj wszystkie warzywa i pozbądź się korzeni. Obierz buraka i pokrój go w miarę drobno. Następnie zmiksuj wszystkie składniki z kefirem albo maślanką. Na samym końcu posyp kiełkami i schłodź w lodówce. Kaloryczność tego koktajlu wynosi 140 kcal.



4. Koktajl pomidorowy z bazylią

Składniki: 3 pomidory, parę liści bazylii, łyżka orzechów pinii, pieprz, sól, łyżeczka oliwy.

Sposób przyrządzenia: Obierz ze skóry pomidory i pokrój drobno. Następnie upraż orzeszki bez korzystania z tłuszczu. Zmiksuj wraz z dodaniem liści bazylii i schłodź w lodówce. Kaloryczność tego koktajlu wynosi 150 kcal.



5. Koktajl z kiwi

Składniki: szklanka chudego mleka, kiwi, pół łyżki stołowej otrębów pszennych.

Sposób przyrządzenia: Kiwi wraz z mlekiem oraz otrębami miksujemy, po czym nasz koktajl jest gotowy.



6. Koktajl truskawkowo-bananowy

W trakcie zimy możesz skorzystać z mrożonych owoców, latem, kiedy sezon na truskawki kończy się, możesz użyć do sporządzenia koktajlu malin.

Składniki: szklanka mleka, 1/2 szklanki truskawek lub malin, 1/2 banana.

Sposób przygotowania: Miksujemy wszystkie składniki i gotowe.



7. Koktajl z mango

Składniki: szklanka chudego mleka, 1/2 mango (najlepiej, jeśli będzie dojrzałe), łyżeczka wiórek kokosowych.

Sposób przyrządzenia: Mango myjemy, obieramy ze skórki i kroimy. Następnie miksujemy wszystkie składniki na gładką masę.



8. Koktajl brzoskwiniowy

Składniki: szklanka chudego mleka, jedna brzoskwinia, 1/2 łyżeczki nasion chia.

Sposób przygotowania: Obieramy owoc ze skórki, a następnie miksujemy razem z mlekiem. Na końcu dodajemy nasiona chia i je mieszamy z koktajlem.



9. Koktajl z bananem

Składniki: szklanka chudego mleka, jeden banan, pół łyżki otrębów pszennych.

Sposób przygotowania:

Obieramy banana, miksujemy wraz z mlekiem oraz otrębami i gotowe.




    Jak widać koktajle to świetna propozycja, na zjedzenie zdrowej i wartościowej kolacji. Jest ich tyle możliwości przygotowania, iż każdy znajdzie coś, co mu zasmakuje.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu