Czy napady jedzenia podlegają kontroli?

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 196

Problemy z prawidłowym przestrzeganiem zasad zbilansowanej diety stanowią poważne zagrożenie dla współczesnego społeczeństwa. Mała ilość ogółu spożywa posiłki w stałych porad. Niestety, coraz więcej osób posiada problem z tzw. jedzeniem kompulsywnym, które objawia się psychicznym przymusem do spożywania zbyt olbrzymich porcji jedzenia. W wielu przypadkach jest to zjawisko bardzo groźne dla zdrowia układu pokarmowego, który naturalnie nie jest przystosowany do trawienia obfitych posiłków. Co więcej, są to przypadki, które posiadają zupełnie inne podłoże przyczynowe niż głód. Są to zaburzenia spowodowane pewnymi zmianami w psychice człowieka, które wywierają destrukcyjny wpływ na jego codzienne funkcjonowanie. Liczba osób chorych drastycznie rośnie z uwagi na szerzenie się zjawiska życia pod wpływem przewlekłego stresu.

Jak objawiają się napady jedzenia?

Napady jedzenia spowodowane są płynącą z wewnątrz potrzebą spożycia posiłków, bardzo trudną do opanowania pomimo osiągnięcia uczucia sytości. Spożywana ilość pokarmów znacznie przekracza ilość potrzebną do zaspokojenia głodu. W zależności od osoby może opierać się na potrzebie spożycia konkretnych, preferowanych produktów albo też zjedzeniem wszystkiego, co znajduje się w zasięgu danej osoby. Dla osoby obciążonej napadem jedzenia nie jest istotna pora, nie przestrzega powszechnie uznanego rytmu spożywania posiłków.

Czym spowodowane są napady jedzenia?

Przyczyną nadmiernego objadania się jest konieczność odwrócenia swojej uwagi od posiadanych problemów. Jedzenie pozwala odwrócić uwagę od zmartwień i przenieść uwagę na rzeczy, które są błahe i powszechne w zrealizowaniu. Tym samym spożywanie pokarmów przynosi znaczną ulgę i przybliża uczucie błogości. Zazwyczaj rozpoczynają się w trudnym etapie życia, kiedy problemy nawarstwiają się. Osoba chora ma zgubne wrażenie kontroli nad swoim życiem chociaż w tej kwestii. Brak właściwej reakcji otoczenia lub pomocy specjalisty doprowadza do pogłębienia się problemu. Osoba, u której już wcześniej występowała tendencja do "zajadania problemów" powinna być pod szczególną kontrolą najbliższych osób, kiedy w jej życiu pojawiają się zmartwienia. 

Kompulsywne jedzenie spowodowane jest bardzo często, wytworzonym już nawet we wczesnym dzieciństwie, nawykiem ukrywania negatywnych uczuć oraz emocji. Doprowadza to do maskowania negatywnych emocji, które następnie potęgują się. Samotne spożywanie ogromnych porcji posiłków stanowi dla nich doskonałą odskocznie od przykrej codzienności. 

Dlaczego napady jedzenia są uznawane za chorobę cywilizacyjną?

Z uwagi na fakt, że stres stanowi podstawowe uczucie w życiu współczesnych osób rośnie liczba zachorowań. Kompulsywne jedzenie zostało uznane za jedno z zaburzeń odżywania, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia tj. powszechnie znane: anoreksja lub bulimia. Gwałtowny wzrost zachorowań odnotowywany jest wyłącznie w krajach rozwinięty, gdzie jest łatwy dostęp do jedzenia a także ludzie funkcjonują w szybkim tempie życia. Na co dzień towarzyszy im kult pięknego ciała, który wymusza dostosowanie ciała pod uznany kanon piękna, co nie dla wszystkich jest łatwe i możliwe do osiągnięcia. 

Następstwa kompulsywnego jedzenia

Objadanie się, w momencie wykonywania tej czynności, przywraca uczucie błogości a także pozwala realizować swoje życiowe cele. Jednak uczucia, które występują chwile po jedzeniu, nie mają z tym wiele wspólnego. Osoby chore następnie czują wstręt do sposobu postępowania oraz obwiniają się za sytuację, w której się znalazły. Prowadzenie takiego trybu życia może w konsekwencji doprowadzić do drastycznej utraty samooceny a także jest jedną z przyczyn rozwoju depresji. 

Kompulsywne jedzenie, w przeciwieństwie do bulimii, nie charakteryzuje się wymuszaniem wymiotów. Ogromna ilość spożywanych kalorii, znacząco przekracza dzienne zapotrzebowanie organizmu. Skutkuje to szybkim i niekontrolowanym przybieraniem na wadze. Większość osób obciążonych zaburzeniem kompulsywnego jedzenia, zmaga się z otyłością. Staje się to początkiem bardzo poważnych chorób, które są spowodowane zbyt nadmierną masą ciała. 

Jak zwalczyć napady jedzenia?

Zauważenie problemu przez osobę chorą bardzo często stanowi podstawę do samodzielnej walki z zaburzeniem. Zazwyczaj polega na zastosowywaniu diet, które po kilku razach i tak doprowadzają ją do punktu wyjścia. Zaburzenie odżywiania, tak jak inne choroby psychiczne, wymaga uzyskania wsparcia u specjalistów, którzy podejmują odpowiednie działania mające na celu ustabilizowanie obrazu spostrzeganej sytuacji życiowej. Walka z tą chorobą jest długotrwała i w zależności od indywidualnego przypadku jej długość ulega zmianie. Bez wątpienia najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za wyleczenie jest posiadanie odpowiedniej motywacji przez osobę chorą. Specjaliści umożliwiają dostrzeżenie powodów dla których warto podjąć walkę. Psychoterapeuci pomagają w ułożeniu planu żywienia, który jest zgodny ze zbilansowaną dietą i pozwala osobie chorej na pokonanie największej posiadanej słabości.

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu