Czy orzechy mogą uchronić przed chorobami serca?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1000

     Od dawna wiadomo, że regularne spożywanie orzechów wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Są one doskonałym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych, które odpowiednio wpływają na ciśnienie tętnicze i stany zapalne organizmu. Dieta, zawierająca dużą ilość orzechów, pomaga również znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Dlaczego akurat orzechy?

     Orzechy zawierają w sobie kwasy tłuszczowe nienasycone, które stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz tego, są bogatym źródłem błonnika i białka. W swoim składzie zawierają również witaminy antyoksydacyjne, kwas foliowy, sterole roślinne, potas, wapń oraz magnez. Wszystkie te składniki sprawiają, że orzechy pomagają obniżyć ciśnienie krwi, stężenie cholesterolu, działają przeciwzapalnie, opóźniają proces starzenia i co najważniejsze - chronią przed zawałem mięśnia sercowego, wszelkimi chorobami sercowo-naczyniowymi i udarem. Sam gatunek orzechów nie jest już aż tak bardzo znaczący, mogą to być zarówno orzechy włoskie, jak i laskowe czy ziemne. Najważniejsza jest jednak ich dzienna spożywana ilość, która powinna wynosić mniej więcej około 20 gram. 

Wpływ orzechów na zdrowie


     Według brytyjskich naukowców z Imperial College London, dołączenie do swojej codziennej diety garści orzechów pomaga:

  • zmniejszyć o 40% ryzyko wystąpienia cukrzycy;
  • zmniejszyć o 30% ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej;
  • zmniejszyć o 50% ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem oddechowym;
  • zmniejszyć o 15% ryzyko zachorowania na nowotwory.

     Wnioski te, zostały wyciągnięte po przeprowadzeniu łącznie dwudziestu dziewięciu badań na całym świecie, w których wzięło udział ponad osiemset tysięcy ochotników. Mimo, iż tryb życia oraz nawyki żywieniowe poszczególnych osób, różniły się znacząco między sobą, to jednak zdrowotny wpływ, systematycznego spożywania orzechów był zdecydowanie widoczny. 
     Z kolei kanadyjscy eksperci zauważyli, znaczące obniżenie ryzyka wystąpienia zgonów sercowych (o 47%), sercowo-naczyniowych (o 27%), wieńcowych (o 30%) i związanych z udarem mózgu (o 17%) u osób, którym podawano codziennie garstkę orzechów. Uczestnicy spożywali zamiennie orzechy włoskie, laskowe, fistaszki i migdały. 
    Jak się okazuje, orzechy wpływają też na inne aspekty naszego zdrowia. Naukowcy z Nut and Dried Fruit Council, zajmującej się zdrową żywnością i odpowiednią dietą, zwrócili uwagę na to, że systematyczne jedzenie orzechów wspomaga poprawne funkcjonowanie nerek, ma związek z funkcjami poznawczymi, z działaniem metabolizmu, obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy oraz wpływa na poziom zapalnych biomarkerów.


Orzechy a choroby sercowo-naczyniowe

     Badania zawarte w czasopiśmie "Journal of the American College of Cardiology" wykazały, że osoby, które codziennie jedzą orzechy, zdecydowanie rzadziej zapadają na choroby wieńcowe i sercowo-naczyniowe niż Ci, którzy nie jedzą orzechów wcale lub w bardzo małych ilościach. W doświadczeniu wzięło udział ponad dwieście tysięcy ochotników, a samo badanie trwało dokładnie trzydzieści dwa lata. Uczestnicy rekrutowani byli przed dwa lata, a do danych wziętych pod uwagę, należały między innymi te dotyczące codziennej aktywności fizycznej czy stanu zdrowia oraz przebytych chorób. Łącznie, badacze zanotowali 14136 przypadków związanych z wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych. 8390 z nich dotyczyło niedokrwienia serca, z kolei 5910 z odnotowanych przypadków okazało się być udarami. 
     Po zakończeniu całego badania, naukowcy zdecydowanie stwierdzili istniejący związek pomiędzy regularnym spożywaniem orzechów. a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób niedokrwienia serca i sercowo-naczyniowych. Eksperci zauważyli, że jedzenie orzechów włoskich, co najmniej dwa razy w tygodniu, zmniejszyło ryzyko pojawienia się problemów z sercem o 19%. Osoby, które włączyły w swoją codzienną dietę orzechy lub orzeszki zimne, miały o 15% mniejsze ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i o 13% mniejszą zachorowalność na niedokrwienie serca. Oczywiście wyniki te, były porównywane z tymi uczestnikami, którzy w ogóle nie spożywali żadnego rodzaju orzechów. Wyniki dla poszczególnych orzechów, były analizowane oddzielnie, tak żeby można było wyciągnąć jak najdokładniejsze wnioski.

     Analizując wszystkie badanie i opinie naukowców można więc zauważyć, że regularne spożywanie orzechów powinno być ważną częścią codziennej, zróżnicowanej diety oraz istotnym elementem zdrowego stylu życia. Nie tylko stanowią idealną profilaktykę większości chorób przewlekłych, szczególnie tych związanych z układem sercowo-naczyniowym, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia chociażby cukrzycy czy wszelkich chorób układu krążenia. Dodatkowo, orzechy dostarczają naszemu organizmowi wiele cennych i niezbędnych składników odżywczych, chociażby wapń, magnez, potas, błonnik pokarmowy, antyoksydanty, kwas foliowy, L-argininę czy fitosterole. Pomagają one również, utrzymać prawidłową masę ciała i wpływają na właściwe funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego. Wniosek nasuwa się więc sam: warto codziennie sięgać po garstkę orzechów.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu