Płatki kukurydziane to jeden z chętnie wybieranych produktów śniadaniowych – szczególnie przez dzieci. Kto z nas nie lubi jednak od czasu do czasu zjeść miseczki, pełnej delikatnych, chrupiących płatków kukurydzianych? Przekonajmy się, czy płatki kukurydziane są zdrowe i czy rzeczywiście warto je jeść?
Płatki kukurydziane – co warto wiedzieć?
Płatki kukurydziane zostały wynalezione pod koniec XIX wieku. W 1894 roku dr John Harvey Kellogg wprowadził je do menu Battle Creek Sanitarium. Od tego czasu popularność płatków śniadaniowych nie spada – wręcz przeciwnie, nadal królują one na marketowych półkach z płatkami śniadaniowymi. W czym tkwi sukces płatków kukurydzianych? Błyskawiczne w przygotowaniu, smaczne i – wydawałoby się – zdrowe. Czy aby na pewno?
Proces przygotowania płatków kukurydzianych nie jest bardzo skomplikowany. Ugotowana i zmielona na miękką masę kukurydza jest przesiewana, a większe kawałki są opiekane – podczas obróbki nabierają charakterystycznego kształtu. W wielu miejscach gotowe płatki posypywane są witaminami lub substancjami smakowymi. Warto pamiętać, że płatki kukurydziane nie nadają się do długotrwałego przechowywania – zawierają sporo tłuszczów i łatwo jełczeją. Mogą również robić się gorzkie. Po otwarciu opakowania należy przesypać je do szczelnego pojemnika i umieścić w ciemnym miejscu, które nie jest podatne na światło słoneczne. W ten sposób ich świeżość może zostać wydłużona.
Wartości odżywcze płatków kukurydzianych
Płatki kukurydziane zawierają witaminy A, B6, E i PP. Warto wybierać płatki kukurydziane, które nie zawierają szkodliwych dodatków, na przykład cukru. Jednocześnie dobrym rozwiązaniem jest wybór płatków, do których dodawane są witaminy, wykonane są z pełnego ziarna i zawierają dodatek błonnika – w ten sposób ich wartość odżywcza bardzo wzrasta. Obecnie na rynku dostępne są płatki kukurydziane bez glutenu – to dobra propozycja dla osób z nietolerancją. Płatki kukurydziane mogą zawierać tryptofan, który pozytywnie wpływa na nastrój oraz kwas glutaminowy, wspierający pamięć i koncentrację. Dodatkowo zawarte w nich ilości skrobi mogą wspierać układ nerwowy i mięśnie.
Warto wiedzieć, że płatki kukurydziane stanowią solidny zastrzyk łatwo przyswajalnej energii dla organizmu. W 100 gramach może znajdować się aż 75 gramów węglowodanów i sporo cukru. Bardzo ważny jest rozsądny wybór płatków kukurydzianych – dzięki dokładnej analizie składu produktu można uniknąć wyboru produktu z dużą ilością cukru i szkodliwych dodatków. W pierwotnej wersji płatki powinny zawierać 100% kukurydzy – takiego produktu warto szukać na sklepowych półkach.
Płatki kukurydziane – wątpliwości
Z pewnością płatki kukurydziane powinny pojawiać się na naszych stołach o wiele rzadziej niż zdrowe płatki owsiane. W porównaniu do owsianki, płatki kukurydziane nie zawierają zbyt wielu cennych dla zdrowia witamin, dlatego nie powinny one stanowić podstawy śniadaniowego menu. Niemniej jednak dobrze wybrane płatki kukurydziane mogą stać się dobrym źródłem energii i błonnika pokarmowego. Z pewnością po płatki kukurydziane nie powinny sięgać osoby, chorujące na cukrzycę, zmagające się z nadwagą lub otyłością, z próchnicą zębów, a także z alergiami.
Płatki kukurydziane w Twojej kuchni
Wydaje Ci się, że płatki kukurydziane można spożywać jedynie z mlekiem, ewentualnie z cukrem lub jako suchą przekąskę? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że istnieje całkiem sporo kreatywnych kulinarnych sztuczek na wykorzystanie płatków w kuchni. Przede wszystkim warto dodawać je do zdrowych deserów – w połączeniu z jogurtem naturalnym, świeżymi owocami, orzechami lub ciemną czekoladą mogą stanowić ciekawe urozmaicenie. Płatki kukurydziane sprawdzą się również jako panierka do kurczaka, ryby lub smażonych warzyw – wystarczy zmielić płatki kukurydziane, dodać do nich odrobinę oleju, papryki i innych przepraw i smaczna, chrupiąca panierka gotowa! Ponadto płatki kukurydziane można dodawać do zdrowych sałatek lub do koktajli, jako sposób na podniesienie ich wartości energetycznej.
Płatki kukurydziane – podsumowanie
Płatki kukurydziane, choć pyszne, z pewnością nie należą do najzdrowszych. Bardzo ważny jest wybór produktu najlepszej jakości i unikanie płatków, wzbogaconych o wiele niezdrowych substancji. W ten sposób mogą one stać się ciekawym urozmaiceniem jadłospisu, jednak nie warto sięgać po nie częściej niż raz w tygodniu. O wiele zdrowszym wyborem będą płatki owsiane!
Komentarze
Napisz komentarz