Czy przetworzona żywność zawsze jest niezdrowa?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1133

Przetworzona żywność to produkty, które zostały zmienione ze stanu naturalnego albo z racji bezpieczeństwa, albo też dlatego, że w ten sposób są łatwiejsze w przechowywaniu i w użyciu. O ile pierwszy powód wydaje się racjonalny, to drugi nasuwa wiele wątpliwości.

Pierwsza myśl, jaka kojarzy nam się z hasłem przetworzona żywność, to z reguły ta, iż są to niezdrowe i szkodliwe dla nas produkty. Po części jest to prawda, niemniej jak się okazuje wiele z produktów przetworzonych nie jest dla nas takie złe, na jakie wygląda, dlatego czasami warto po nie sięgnąć.

Wśród najbardziej popularnych metod przetwarzania żywności są konserwy, mrożonki, produkty chłodzone, suszone czy aseptyczne (sterylizowane). Prawdą jest jednak, iż to nie sam fakt przetworzenia czyni je niezdrowymi, ale dodatki stosowane podczas produkcji. Przetworzona żywność, ulepszana jest na szereg sposobów, od dodatku licznych substancji konserwujących po   substancje wzmacniające smak i zapach oraz sztuczne barwniki.

Wiele produktów przetworzonych jest wykonane z naprawdę zdrowych składników, które mogą dać wiele dobrego zarówno naszemu zdrowiu jak i codziennej diecie. Ważne jest jednak unikanie tych najbardziej kalorycznych, pełnych cukrów, tłuszczów czy sodu, a także tych, które mają ubogą wartość odżywczą.

Dobra przetworzona żywność nie jest trudna do zlokalizowania na sklepowych półkach, warto jednak dokładnie studiować skład poszczególnych produktów.

Mleko – jest pasteryzowane celem zabicia bakterii, a także homogenizowane dla zapobiegnięcia oddzielenia się tłuszczu. Mleka odtłuszczone są dobre dla większości z nas, oczywiście poza tymi, którzy maja problem z laktozą. Warto szukać mlek bez UHT, które pozbawia mleko niemal całej wartości odżywczej.

Podobnie płatki śniadaniowe nie muszą być złe. Te wykonane z pełnych ziaren i wzbogacone w dodatkowe składniki odżywcze, mogą nam przynieść wiele dobrego. Niestety często towarzyszy im spora ilość cukru i niewiele błonnika. Niemniej można znaleźć naprawdę wartościowe płatki, konieczne jest czytanie etykiet i składu.

Mrożonki, to również odmiana przetworzonej żywności. Najlepsze z nich to nie gotowe potrawy, a same warzywa czy owoce, bez dodatku sosów, cukru czy syropów. Zamrożone produkty, stają się doskonałą alternatywą w miesiące zimowe, gdy na rynku nie ma zbyt wielu świeżych, sezonowych warzyw i owoców. Mrożenie pozwala zachować większość witamin i minerałów w nich zawartych, dlatego bez obaw można spożywać je cały rok, dostarczając swemu ciału dawkę pożywnych i zdrowych składników. Są również bardzo poręczne, gdyż obrane i często pokrojone mogą stanowić bazę naprawdę ekspresowych posiłków.

Soki owocowe i warzywne również mogą być zdrowe, niemniej niezwykle ważne jest unikanie tych wzbogacanych ulepszaczami w tym cukrem i sodem. Bywają soki np. pomarańczowe uzupełniane wapniem, które mogą naprawdę dać nam wiele dobrego. Ważne jest jednak dobieranie produktów naprawdę najlepszej jakości – im mniej w nich składników, tym lepiej.

Poza powyższymi warto sięgać po płatki owsiane, mrożone ryby i owoce morza, konserwy z łososia, tuńczyka czy szprotki (najlepiej bez tłustych sosów i marynat), ale również suszone owoce, prażone orzechy i nasiona czy pełnoziarnisty chleb. Wszystkie te przykłady to produkty naprawdę dla nas dobre pomimo przetworzenia.

Uważać należy na żywność przetworzoną bogatą w tłuszcze trans, tłuszcze nasycone, sód czy cukier w dużych ilościach, ulepszacze, spulchniacze, barwniki itp. Ich wartość odżywcza jest naprawdę nikła, nie mają za wiele witamin, ani też minerałów i zdecydowanie nie służą naszemu zdrowiu i smukłej sylwetce. Najgorsze dla naszego zdrowia są min.:

  • Konserwy zawierające dużo sodu lub tłuszczu.
  • Makarony czy pieczywo produkowane z wysoko przetworzonej rafinowanej mąki, zamiast pełnoziarnistej.
  • Produkty, które w małej paczce zawierają setki kalorii – chipsy, cukierki, ciastka.
  • Mrożone gotowe obiady przepełnione sodem i dodatkami smakowymi.
  • Słodkie płatki śniadaniowe, niczym koncentrat cukrowy.
  • Przetwory mięsne, garmażeryjne, mielonki itp. wykonane z wątpliwych surowców.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu