Poranna kawa i proces jej parzenia to rytuał, który każdego dnia wykonuje wielu z nas. Zdecydowana większość dorosłych ludzi, nie wyobraża sobie swojego życia bez udziału w nim "małej, czarnej". Jednak zbyt często wybieramy pierwsze kawowe propozycja, które wpadają w nasze ręce podczas wizyty w supermarkecie. Czy rodzaj kawy ma znaczenie? Oczywiście, to właśnie w jej gatunku zaklęte są wszelkie walory smakowe, moc działania i tym podobne kwestie. Warto przyjrzeć się im z bliska, aby mieć szanse dopasowania najlepszego rozwiązania do swoich potrzeb. Wybór jest ogromny, dlatego też z pewnością każdy znajdzie coś, co najbardziej spełni jego oczekiwania względem tego energetyzującego napoju. Wystarczy nieco zgłębić ten temat i określić, które z poszczególnych jego cech są najważniejsze dla danego konsumenta. Czym wyróżniają się gatunki kawy, jakie cechy one mają i jakie znaczenie mają ich rodzaje? Na te, a także na wiele innych pytań postaraliśmy się udzielić Państwu odpowiedzi na łamach prezentowanego przez nas artykułu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.
Zazwyczaj jest tak, że konsumenci decydujący się na wypicie porannej kawy, nie zwykli zastanawiać się nad tym, z jakich ziaren została ona przygotowana. A szkoda, bo to jeden z najbardziej podstawowych błędów, które są przez nich popełniane. Parzenie kawy to prawdziwy rytuał, w którym znaczenie ma absolutnie wszystko. Od jakości ekspresu, którego używamy do tego celu, na gatunku ziaren kawy skończywszy. Gdy znamy ich pochodzenie i potrafimy w jasny sposób określić ich szczególne cechy, wówczas dzieli nas jedynie drobny krok od wyodrębnienia smaku, który najbardziej nam odpowiada. Rodzaj kawy ma fundamentalne znaczenie dla intensywności jej smaku i aromatu. Warto wiedzieć więc czym kierować się podczas kupowania kolejnej paczki kawy. Decyzja o zakupie konkretnego produktu powinna być podejmowana w pełni świadomie. W końcu zawsze warto wiedzieć, na co wydajemy nasze pieniądze.
Czy rodzaj kawy ma znaczenie? Czym różnią się od siebie poszczególne gatunki kaw?
Na świecie jest dostępnych bardzo wiele gatunków kawy. Każdy z nich ma swoje indywidualne właściwości, co sprzyja możliwości odnalezienia dla siebie najlepszej z możliwych opcji. Prym pod względem ilościowym jeśli chodzi o uprawę, wiodą rozmaite podgatunki arabiki. W ich skład wchodzi aż siedemdziesiąt procent wszystkich kaw, których plantacje porastają ziemię. Pozostałe trzydzieści procent to robusta. Rzecz jasna jest to dość duże uogólnienie, ponieważ istnieje wiele odmian mieszanych gatunków kawy.
Doskonałymi przykładami są chociażby liberika czy arabusta. Jednak w statystykach są one uwzględniane dość rzadko, ponieważ ich udział procentowy we wszelkich uprawach wciąż pozostaje dość niewielki. Z tego też powodu, bardzo często zdarza się, że zwyczajnie nie są one brane pod uwagę w poszczególnych wyliczeniach. Osoby lubujące się w smaku arabiki lub wcześniej wymienionej robusty od zawsze spierają się między sobą w tym, który z tych gatunków jest mocniejszy, smaczniejszy i dysponuje bardziej atrakcyjnym aromatem. Zdania w tej kwestii są mocno podzielone.
Krótka charakterystyka arabiki
Arabika to gatunek kawy, którego pielęgnacja wymaga ogromnego nakładu pracy. Niestety, tak duży wysiłek okazuje się również dość kosztowny jeśli chodzi o kwestie finansowe. Plantacje, na których uprawiana jest arabika muszą znajdować się stosunkowo wysoko, bo co najmniej tysiąc metrów ponad poziomem morza, a niekiedy dobrze jest, gdy osadzana są na wysokości dwóch tysięcy metrów. Rośliny te są także dość wymagające. Najlepsze plony dają one, gdy rosną w glebie o dość niskim współczynniku ph, a temperatura dookoła jest stała i zawsze wysoka. Arabika bardzo lubi ciepło i to właśnie w takiej atmosferze rośnie najlepiej. Te odmiany arabiki, które mają większe wymagania względem uprawy oferują w późniejszym czasie o wiele bardziej atrakcyjny bukiet swojego smaku.
To niezwykle istotne, że ten gatunek kawy może różnić się pomiędzy sobą w zależności od tego, gdzie i w jaki sposób był on uprawiany. Dzięki takiemu stanowi rzeczy, jako konsumenci możemy wybierać spośród propozycji, w których smaku jest wyczuwalna dominująca nuta goryczy lub takich, które są raczej dość delikatne i kremowe. Istnieją także odmiany wydające się mieć z lekka cytrusowy aromat lub taki, który w smaku przypomina mieszankę czekolady i orzechów. Nie ulega zatem wątpliwości, że arabika oferuje konsumentom naprawdę szeroki wybór, z którego aż żal byłby nie skorzystać.
Cechy charakterystyczne robusty, czyli wszystko co należy wiedzieć na jej temat
Robusta, w przeciwieństwie od wyżej opisanej arabiki to gatunek kawy, który jest stosunkowo prosty w uprawie i raczej nie należy do mocno wymagających roślin. Wspomniany wcześniej niskie wymagania względem plantacji, na których jest uprawiany ten gatunek kawy, to między innymi fakt, że robusta nie wymaga uprawy na określonych wysokościach, a także jest rośliną wysoce odporną na różnego rodzaju choroby oraz działanie szkodników. Nietrudno dojść do wniosku, że ten gatunek kawy przy dziewictwie do opisanej w poprzednim akapicie arabiki, jest znacznie tańszy uprawie, a co za tym idzie również w sprzedaży. Niskie koszta uprawy tego gatunku mogą być jego zdecydowanym plusem.
Robusta w swoim smaku oferuje wiele cechy charakterystyczne, które urzekają konsumentów zamieszkujących cały świat. Do najważniejszych z nich należą między innymi, dość mocno wyczuwalna gorycz, delikatny aromat, który jednak nie należy najbardziej wyszukanych, a także gęsta konsystencja, którą odznacza się ten gatunek kawy tuż po jego zaparzeniu. Robusta i arabika dzieli kawowych smakoszy na dwa obozy. Jedni z nich upierają się, że kawa powinna być lekka, a jej smak powinien rozpieszczać kubki smakowe niesamowitym bogactwem smaku oraz intensywnością aromatu. To właśnie ta grupa obstaje za wielkością arabiki. Robusta jest z kolei uwielbiana przez amatorów lekkiego, wręcz bardzo delikatnego aromatu oraz dość mocno wyczuwalnej goryczy. Nie ulega jednak wątpliwości, że oba gatunki cieszą się uzasadnioną popularnością.
Arabika vs robusta, czyli o tym który z nim ma więcej do zaoferowania
Wybór ulubionego rodzaju kawy jest sprawą mocno indywidualną i określenie tego, który z powyżej wymienionych gatunków jest lepszy nigdy nie jest w maksymalny sposób obiektywny. Oczywistym jest bowiem fakt, że wszystko w obrębie tej sprawy w bezpośredni sposób łączy się z typowo osobistymi preferencjami smakowymi danego konsumenta. Oba te gatunki można jednak porównać ze sobą na wielu płaszczyznach. Na przykład, pod względem ilości dostarczanej przez nich energii oraz intensywności smaku, walkę w oczywisty sposób wygrywa robusta. Jej zdecydowanym minusem jest jednak fakt, że jej smak nie jest tak wyrafinowany, czy też wręcz wyszukany jak to co oferuje nam arabika. Robusta jest gorzką odmianą kawy. która niemal całkowicie jest pozbawiona delikatności. Zawartość kofeiny w robuście nie przekracza trzech procent, co jest niezwykle wysokim wynikiem. Dlatego też, robustę poleca się szczególnie osobom, które potrzebują dużego oraz szybkiego pobudzenia, na przykład takim, które zmagają się z problematyką związaną z niskim ciśnieniem.
Arabika to z kolei propozycja dla osób, które po prostu cenią sobie smak kawy i lubią celebrować tę chwilę w ciągu dnia. Zawartość kofeiny w arabice jest zdecydowanie niższa niż w przypadku robusty, bo wynosi około półtora procenta. Jednak jej smak jest o niebo bardziej wysublimowany i można w nim wyróżnić rozmaite wpływy smakowe oraz te odnoszące się do aromatu kawy. Arabika potrafi być lekka w smaku, ale zaskakuje czasami również ciężkim, wręcz czekoladowym posmakiem. Wszystko jest uzależnione od tego, w jakich warunkach była ona uprawiana. W przypadku arabiki bardzo łatwo uzyskać idealny balans pomiędzy intensywnością smaku, zapachu oraz jego szlachetności. W tym celu, producenci kaw starają się wpuszczać na rynek mieszankę dwóch rodzajów arabiki. W zależności od danego producenta, używa się w tym celu rozmaitych proporcji.
Najlepsze są ziarna, ale dlaczego?
Nie ulega niczyjej wątpliwości, że najlepszą jakością cechują się produkty, których zawartość ziarek jest równa sto procentom. Z pewnością jednak nie dla każdego jest to kwestia oczywista. Już spieszymy zatem z wyjaśnieniem tej zależności. Otóż napój, który przygotowuje się w ekspresie z całych ziaren kawy daje największą szansę na wyciągniecie pełni smaku i aromatu z produktu. To właśnie w ten sposób można najbardziej rozpieścić swoje kubki smakowe i odczuć głębie smaku kawy arabiki.
Nie oznacza to jednak, że inny rodzaj kaw jest zły. Przeciwnie. Na przykład ziarna robusty służą przede wszystkim temu, aby wytwarzać z nich kawę rozpuszczalną. Wówczas ich gorzki, wręcz z lekka ziemisty posmak ulega drobnej degradacji, jednak wciąż wyczuwalna jest różnica pomiędzy poszczególnymi gatunkami kawy. Gdyby nie wszelkiego tupu modyfikacje, kawa rozpuszczalna nie miałaby szans na bycie kremową i delikatną. Nie można jednak stawiać na równi jakości kaw rozpuszczalnych oraz tych przygotowywanych w ekspresie. Niestety, w takim zestawieniu, ziarna zawsze znajdą się w rankingu o wiele wyżej od kawy rozpuszczanej.
Komentarze
Napisz komentarz