Kiedy myślisz o typowym posiłku typowego kulturysty, przed Twoimi oczami pojawia się typowy ryż z kurczakiem? Drugie śniadanie, obiad kolacja – niezmiennie ryż z kurczakiem? To prawda, często właśnie tak wygląda kulturystyczne menu. Dziś zadajemy pytanie – dlaczego akurat ryż? Czy to tylko kulturystyczna moda? Czym prędzej spieszymy z odpowiedzią!
Ryż – wartość odżywcza
Istnieje aż 25 odmian ryżu. Stanowi on podstawę wyżywienia jednej trzeciej ludności świata – nie oznacza to oczywiście, że 33% ludzkości to kulturyści. Ryż jest niezwykle popularny w krajach azjatyckich, gdzie ludzie odznaczają się wyjątkowym zdrowiem i szczupła sylwetką. Ryż ma też wiele kulinarnych zastosowań – można dodawać go do dań na słodko czy na słono, przyrządzać z niego desery, sushi, dodawać do zup czy sałatek. Jest niezwykle uniwersalny. Ryż dzielimy na długo–, średnio–, i krótkoziarnisty. W zależności od rodzaju odznacza się inną delikatności i lepkością, a tym samym nadaje się do innego typu dań.
Ryż biały to najbardziej popularna odmiana, szczególnie w Europie. Niestety ma także najmniejszą wartość odżywczą. Usuwane są z niego warstwy, w których znajduje się najwięcej witamin i błonnika. Ryż odznacza się dużą zawartością białka i kwasów tłuszczowych, a w przypadku ziaren nieoczyszczonych również magnezu, fosforu, żelaza, cynku, manganu, miedzi i selenu oraz witamin z grupy B (B1, B2, PP, B5, B6, kwas foliowy).
Ryż jest bardzo lekkostrawny i świetnie wpływa na układ pokarmowy. Organizm doskonale sobie z nim radzi. Korzystnie wpływa na trawienie, przeciwdziała problemom jelitowym, reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu i dobrze działa na serce.
Warto sięgać po ryż typu parboiled, ponieważ poddawany jest działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób składniki odżywcze przechodzą w głąb ziarna. Jeśli kluczową kwestią jest dla Ciebie estetyka posiłku, sięgnij po ryż basmati – jest śnieżnobiały, jego ziarna nie kleją się i świetnie wygląda na talerzu.
Ryż brązowy jest niemal nieoczyszczony, pozbawia się go jedynie niejadalnej łuski. Dzięki temu zachowuje mnóstwo wartości odżywczych. Ma też niższy indeks glikemiczny. Prawdziwą odżywczą bombą jest ryż czarny – ma głęboki smak i wygląda naprawdę ciekawie, zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i witaminy E. W trakcie gotowania zmienia kolor na fioletowy. Te dwa typy ryżu gotuje się dłużej, bo aż 40 minut, jednak warto poświęcić nieco więcej czasu, by cieszyć się podwyższoną wartością odżywczą posiłku.
Ryż a inne źródła węglowodanów – porównanie
Ryż, podobnie jak pieczywo czy makaron, jest jednym z najbardziej popularnych źródeł węglowodanów. Po rozłożeniu przez enzymy trawienne cukry przenikają do ustroju, gdzie wykorzystywane są albo na bieżące potrzeby organizmu, albo magazynowane w postaci glikogenu, którego zapasy są jak wiadomo niezwykle istotne dla osób, które intensywnie trenują. Ryż, makaron czy pieczywo mogą być stosowane zamiennie. Co prawda ryż zawiera nieco więcej węglowodanów, a mniej tłuszczów i białka, jednak warto urozmaicać dietę.
Czym wyróżnia się ryż spośród innych źródeł węglowodanów? Jest ubogi w tzw. substancje antyodżywcze. Pieczywo czy makaron dostarczają ich więcej. Są to substancje, które mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Mogą między innymi wywoływać niechciana odpowiedź ze strony układu pokarmowego lub utrudniać wchłanianie minerałów. Pieczywo czy płatki owsiane mogą prowadzić do wzdęć, biegunek czy nieprzyjemnego uczucia przepełnienia i przejedzenia, ryż natomiast nie wywołuje takich dolegliwości, ponieważ jest niezwykle lekkostrawny. Jest dobrze tolerowany również przez osoby z wrażliwym jelitem. Co ważne, ryż nie zawiera glutenu, więc jeśli go unikasz, ryż będzie świetnym wyborem.
Czy warto wybierać ryż?
Ryż świetnie nadaje się dla sportowców, którzy mają zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany. Jest o wiele bardziej lekkostrawny niż inne ich źródła, dlatego tak często staje się podstawą kulturystycznej diety. Z uwagi na duże zapotrzebowanie kaloryczne, ryż także świetnie się sprawdzi – ryż biały ma około 365 kcal w 100 g, ryż brązowy 370 kcal, a parboiled 357. Wartości te są bardzo zbliżone, jednak w połączeniu ze źródłem białka, na przykład dobrej jakości mięsem oraz (obowiązkowo!) warzywami, stanowić będzie zdrowy, pełnowartościowy posiłek. Jeśli wybierasz ryż biały, pamiętaj o spożywaniu warzyw i owoców – są one najlepszymi źródłami witamin, których nasz organizm tak bardzo potrzebuje. Ryż świetnie smakuje w połączeniu niemal z każdym warzywem, więc możesz wybierać swoje ulubione i dowolnie urozmaicać dietę.
Komentarze
Napisz komentarz