Czy soja jest zdrowa?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1300

Soja to jeden z tych produktów spożywczych, wokół których istnieje mnóstwo kontrowersji. Największymi zwolennikami soi są oczywiście osoby na diecie roślinnej – chwalą ją przede wszystkim za duża zawartość białka i bogaty aminogram. Czy soja jest zdrowa i warto włączać ją do swojego codziennego menu? Dowiedz się wszystkiego na temat soi i raz na zawsze pozbądź się wątpliwości!

Soja – co powinieneś wiedzieć?

Soja to rodzaj roślin z rodziny bobowatych. Obejmuje aż 16 gatunków, jednak najpopularniejszym z nich jest soja warzywna. Jest ona zarazem najczęściej stosowana w rolnictwie. Soja warzywna jest gatunkiem jednorocznych, najczęściej hodowanym w Azji. Inne kraje, w których hoduje się soję, to między innymi Brazylia, Argentyna i Chile. W Polsce hodowana jest stosunkowo rzadko. W krajach azjatyckich soja warzywna to jedna z roślin, najczęściej wykorzystywanych w sztuce kulinarnej.

Soja to jedna z roślin strączkowych. Wykorzystywana jest do produkcji pasz, a zarazem stanowi bardzo cenny pokarm dla człowieka. Na bazie soi produkuje się olej sojowy, mączkę, kaszę, mleko sojowe, tofu, tempeh, a także lecytynę.

Soja – wartość odżywcza

Nasiona soi zawierają aż 30-50% białka, czyli bardzo dużo w porównaniu z innymi roślinami. 100 gramów soi zawiera też 33 gramy białka, 19 gramów tłuszczu i 8 gramów wody. Oprócz tego soja jest dobrym źródłem witamin: B3, B6, E, a także fosforu, wapnia, magnezu i potasu. Ponadto soja jest skarbnicą mikroelementów: żelaza, cynku, miedzi i manganu.

Co bardzo ważne, soja zawiera również bardzo bogaty aminogram. Na szczególną uwagę zasługuje arginina, która znajduje się w nasionach soli w bardzo dużych ilościach. Arginina jest bardzo ceniona przez sportowców, ponieważ pozwala na uzyskanie efektu pompy mięśniowej oraz na rozszerzenie naczyń krwionośnych – dzięki temu mięśnie otrzymują duże ilości krwi bogatej w składniki odżywczej i tlen, przez co włókna mięśniowe są lepiej odżywione i mają lepsze warunki do rozwoju.

Ciekawym produktem jest także mleko sojowe, powstające z namoczonych ziaren soi. Jest ono doskonałą alternatywą dla mleka krowiego. Wzbogacone mleko sojowe to świetne źródło witaminy B12 i D, dlatego osoby na diecie roślinnej chętnie po nie sięgają.

Właściwości zdrowotne soi

Soja posiada wiele ciekawych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim jest ona doskonałym źródłem białka i aminokwasów, dzięki czemu z powodzeniem może zastąpić mięso. Oprócz tego korzystnie wpływa na układ krążenia, może obniżać ciśnienie krwi i obniżać poziom cholesterolu.

Izoflawony, zawarte w soi, doskonale wpływają na pamięć i koncentrację, zauważalnie poprawiając zdolności intelektualne. Oprócz tego izoflawony korzystnie wpływają na pracę nerek. Badania wskazują, że mogą one mieć pozytywny wpływ na organizmy diabetyków.

Wiele kobiet powinien zainteresować fakt, że soja może znacząco zmniejszyć dolegliwości, towarzyszące menopauzie. Dzieje się tak, ponieważ doskonale imituje ona kobiece hormony – estrogeny. Niektóre badania wskazują również, że kobiety spożywające soję są mniej narażone na nowotwory piersi. Ponadto soja może zapobiegać nowotworom prostaty i osteoporozie.

Soja – właściwości antyodżywcze?

Wśród przeciwników soi powszechny jest pogląd o jej szkodliwym wpływie na ludzkie zdrowie. Najpopularniejsze zarzuty to negatywny wpływ na męską płodność oraz powodowanie zaburzeń pracy tarczycy, wysoka zawartość puryn oraz częstość produktów sojowych, modyfikowanych genetycznie. Niestety, badania nie wskazują jednoznacznie na słuszność tych przekonań. Większość dietetyków jest zgodna, że spożywanie produktów sojowych nie wpływa negatywnie na zdrowie i może przynieść wiele korzyści.

Najwięcej kontrowersji budzi jednak soja modyfikowana genetycznie. Niestety nie wszyscy uświadamiają sobie, że co roku do Polski sprawdzane są przynajmniej dwa miliony ton roślin, takich jak soja czy kukurydza, które w większości są modyfikowane genetycznie. Rośliny te nie trafiają jednak do produktów spożywczych dla ludzi, ale na pasze dla zwierząt hodowlanych – soja i kukurydza genetycznie modyfikowane są podstawą ich żywienia. W ten sposób na nasze stoły pośrednio trafia modyfikowana soja – produkty mięsne nie muszą zawierać informacji, że zwierzęta karmione były żywnością modyfikowaną genetycznie. Warto zatem wybierać mięso z hodowli ekologicznych, co do których masz pewność, że nie stosuje się tak modyfikowanej genetycznie paszy. Niestety wpływ żywności modyfikowanej genetycznie na organizm człowieka nie został do końca zbadany, dlatego warto się jej wystrzegać.

Kolejnym produktem, na który warto zwrócić uwagę, jest lecytyna sojowa. Znajduje się ona w ogromnej ilości produktów spożywczych, dostępnych w sklepach. Lecytyna sojowa zapewnia produktom dobrą konsystencję, dlatego jest chętnie wykorzystywana przez producentów żywności. Niestety, w większości pochodzi ona z soi modyfikowanej genetycznie, a do jej wyodrębnienia często stosuje się szkoldiwe dla zdrowie substancje, takie jak heksan. Warto zatem – w miarę możliwości – unikać produktów, zawierających lecytynę sojową.

Czy soja jest zdrowa – podsumowanie

Biorąc pod uwagę opisane informacje, można stwierdzić, że spożywanie produktów sojowych, dostępnych w sklepach może być zdrowe. Jest ona dobrym źródłem witamin, minerałów, białka i aminokwasów. Jednocześnie warto unikać produktów, które mogą zawierać soję modyfikowaną genetycznie, czyli mięsa z nieekologicznych upraw oraz tych, które zawierają lecytynę sojową. W przypadku wątpliwości można zajrzeć na stronę producenta lub zwrócić się do niego z pytaniem o rodzaj stosowanej soi. Dobrą metodą jest także szukanie na opakowaniu informacji, że produkt został przygotowany z soi niemodyfikowanej genetycznie – dzięki temu zyskasz pewność, że wybierany przez Ciebie produkt jest zdrowy.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu