Wielu osobom zależy na tym, aby stracić zbędne kilogramy i wyglądać po prostu szczuplej. Zgrabna sylwetka jest przez niektórych uznawana za nieodłączny atrybut atrakcyjności, a w obecnych czasach wygląd jest niezwykle ważny. Stanowi on bowiem swego rodzaju wizytówkę naszej osoby, a inni niejednokrotnie oceniają nas bardzo szybko - w momencie pierwszego spojrzenia w naszą stronę. Istnieją rozmaite sposoby na to, aby stracić na wadze. Niektórzy ograniczają się jedynie do diety lub stosują wyłącznie ćwiczenia. Można jednak także połączyć obie te metody. Wśród odchudzających się pokutuje mit, że wyłącznie trening o niewielkiej intensywności może doprowadzić do utraty wagi - pod warunkiem, że trwa on odpowiednio długo. Jak się jednak okazuje, niekoniecznie jest to jedyna możliwość.
Czym jest trening HIRT?
Treningiem HIRT nazywamy inaczej trening oporowy o wysokiej intensywności. Często organizuje się ten typ ćwiczeń w trybie interwałowym, a sam HIRT cechuje się wysokim stopniem zaangażowania naszego ciała. Można się więc przy nim poważnie zmęczyć. Z tego względu jest on stosunkowo krótki - zasady logiki oraz rozsądku podpowiadają, że nie należy zbytnio obciążać organizmu, dlatego właśnie występują odstępy, a czas ćwiczeń nie jest zanadto wydłużony.
Wysoka czy niska intensywność treningu na odchudzanie?
W dużej mierze wybór metody ćwiczeń podczas odchudzania zależy od naszych indywidualnych preferencji. Dla osób, które mają poważne problemy kondycyjne, jakakolwiek aktywność fizyczna może być nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak chcemy nad tym pracować, trzeba przezwyciężyć swoje słabości i wziąć się w garść. W takim przypadku lepiej zacząć od mniejszej intensywności i starać się stopniowo ją wydłużać czasowo wraz z poprawą naszej kondycji. Jeśli z kolei lubimy się porządnie zmęczyć, to trening bardziej wysiłkowy może być dla nas zwyczajnie ciekawszy. Nie bez znaczenia pozostaje również nasza dyspozycyjność - trening lżejszy powinien być dłuższy, a nie każdy może sobie na to pozwolić. W procesie planowania ćwiczeń należy wziąć pod uwagę szereg czynników, wśród których znajdują się również, między innymi, aspekty zdrowotne. Jeśli duże obciążenie wysiłkowe jest dla nas niewskazane, to nie warto lekceważyć zaleceń lekarza w walce o zgrabną sylwetkę.
Mit o długim, lekkim treningu
Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że gdy się odchudzamy, wskazany jest nam wyłącznie trening niezbyt intensywny, za to nieco dłuższy. Uważa się nieraz, że zanim do naszego organizmu dotrze, że wysiłek powinien zacząć spalać tkankę tłuszczową, mija trochę czasu. Tego rodzaju ćwiczenia cieszą się popularnością, między innymi dlatego, że osoby z nadwagą niejednokrotnie napotykają na swojej treningowej drodze przeszkodę w postaci słabej kondycji. Praca nad nią może być długa i wymagająca, a rzucanie się na głęboką wodę bez przygotowania może mieć nieprzyjemne konsekwencje.
Przeprowadzone badania wskazują, że trening oporowy o wysokiej intensywności może być bardzo skuteczny, gdy zależy nam na utracie wagi. Po bardzo angażującym treningu może zwiększyć się nasza konsumpcja tlenu. co z kolei sprawia, że nie trzeba ćwiczyć długo, aby osiągnąć taki efekt. To zjawisko z kolei wiąże się z wydatkiem energetycznym dla naszego organizmu, co może prowadzić do utraty wagi. W ten sposób ćwicząc krótko, ale intensywnie, można znacząco i pozytywnie wpłynąć na proces odchudzania.
Intensywny trening nie dla każdego
Trzeba mieć jednak na względzie, że trening, który wymaga od nas bardzo dużo wysiłku, niekoniecznie jest nam wskazany. Uwarunkowane jest to głównie czynnikami zdrowotnymi oraz kondycyjnymi. Słabej wydolności nie da się poprawić z dnia na dzień - potrzebne jest ogromne zaangażowanie i samozaparcie, a jednocześnie zachowanie rozsądku i nieprzesadzanie. Należy także pamiętać o tym, że intensywność treningu jest kwestią niezwykle subiektywną. Jeśli przez wiele lat prowadzimy niezdrowy i wyłącznie siedzący tryb życia, to nagle może okazać się, że nawet niewielki wysiłek stanowi dla nas problem nie do pokonania. To jednak często złudzenie, wywołane brakiem motywacji. W takim przypadku należy nieco zmienić taktykę i pracować sobie taki plan ćwiczeń, który ukierunkowany będzie na poprawienie naszej kondycji. Regularna praca nad sobą może sprawić, że w przyszłości będziemy już w stanie trenować bardziej intensywnie. Jeśli chcemy rozwiać swoje wątpliwości, co do tego, czy HIRT lub inne angażujące tryby ćwiczenia są dla nas bezpieczne, warto skonsultować się ze specjalistą i szczerze z nim porozmawiać o swoich ewentualnych dolegliwościach.
Co spalamy trenując w systemie HIRT?
Niektórzy są zdania, że intensywne ćwiczenia wpływają głównie na spalanie węglowodanów. Istnieje jednak także teoria mówiąca o tym, że zwiększenie konsumpcji tlenu może wspomagać również spalanie tłuszczów. To jest właśnie kluczowe zagadnienie, jeśli chodzi o temat odchudzania. Jeżeli zatem nie należymy do osób, które dysponują czasem, a jesteśmy w grupie, która cierpi na notoryczny jego brak, omawiane intensywne treningi mogą być bardzo przydatnym narzędziem w walce z nadwagą. Ich zaletą jest w końcu to, że są dosyć krótkie.
Dieta, treningi, a może to i to?
Są osoby, które nie potrafią odmówić sobie ulubionych potraw i wolą spalać je na siłowni. Istnieją również tacy, którzy nie znoszą aktywności fizycznej i preferują ułożenie odpowiedniego jadłospisu. Ci natomiast, którzy są bardzo zdeterminowani w kwestii odchudzania, często postanawiają połączyć te dwa sposoby na utratę wagi. Wydaje się, że jest to bardzo rozsądne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak o tym, aby nasze menu ułożyć w sposób pełnowartościowy oraz odpowiednio zbilansowany, a treningi rozplanować z rozwagą. Nie należy nadwerężać organizmu i fundować mu dodatkowego stresu w postaci głodzenia się lub ćwiczenia do upadłego. Takie podejście może mieć negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na motywację. Trzeba mieć bowiem zarówno siłę psychiczną, jak i fizyczną, aby wdrażać w życie plan treningowy oraz żywieniowy.
Komentarze
Napisz komentarz