Czy warto jeść śniadanie?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1155

Śniadanie jest pierwszym posiłkiem w ciągu całego dnia. To atrybut tegoż posiłku, wszędzie uznawany i akceptowany. Nie istnieje jedna uniwersalna definicja śniadania, wynika to z tego, iż posiłek ten wygląda inaczej w różnych krajach na całym świecie. Ludzie w poszczególnych krajach w sposób odmienny wybierają rodzaj produktów na ten pierwszy posiłek, zależne są one bowiem od warunków życia, tradycji, zwyczajów i dostępu do żywności. Śniadanie Polaka to przeważnie kanapki z serem, wędliną oraz herbata. Francuzi natomiast wybierają bagietkę z dżemem, rogalik oraz kawę. Chińczycy sięgają zazwyczaj po takie produkty na śniadanie jak ryż z warzywami albo pierogi, do tego piją zieloną herbatę. Ogólnie rzecz biorąc, śniadanie z definicji jest pierwszym posiłkiem, jaki spożywamy w ciągu dnia oraz ma stałą konsystencję. Składa się ono z kilku produktów oraz napoju. Śniadanie komponowane jest z typowej dla danej kultury żywności, w rzadszych przypadkach z innych produktów, wynika do bowiem z obcych wzorców.

Dieta bez śniadań - warto?



Istnieje wiele zdań na temat tego, czy tak naprawdę śniadanie powinniśmy spożywać za każdym razem, czy może lepiej dla naszego zdrowia, jeśli z niego całkowicie zrezygnujemy. Tezy są sprzeczne, jednak przeważnie dietetycy podkreślają ważną rolę śniadania w naszej diecie. Potrzebne jest nam ono bowiem, aby zachować dobrą figurę i zdrowie. Śniadanie pomaga w regulacji trawienia, zrzucenie zbędnych kilogramów. Dostarcza również naszemu organizmowi energii na cały dzień. Jednak w pewnych przypadkach warto zrezygnować z jedzenia śniadania, gdyż nie dla każdego jest ono dobre.



Kto powinien zjadać śniadania?



Osoby, które nie mają jeszcze wyrobionych prawidłowych nawyków żywnościowych, powinny jeść 5 razy dziennie łącznie ze śniadaniami. To dobra zasada, gdyż dzięki niej takie osoby nie popełniają błędów żywieniowych, jasny jadłospis umożliwi wybranie odpowiednich porcji oraz jakościowych produktów. Nie trzeba jednak trzymać się bezwzględnie tej zasady, gdy mamy problem z przekąskami i podjadaniem niezbyt zdrowych i mało wartościowych przekąsek.




W jakiej sytuacji lepiej jest zrezygnować całkowicie ze śniadania?



W większości przypadków lepszym wyborem jest podejście tradycyjne i wybranie 5 klasycznych posiłków dziennie, uwzględniając regularne odstępy pomiędzy nimi. Jednak nie jest to opcja dla wszystkich. Omijać śniadania mogą osoby, które nie dają sobie rady z właściwym odżywianiem, oraz mają problemy z nadwagą. Bez żadnej szkody dla organizmu, śniadania mogą wykluczyć z diety, osoby wstające bardzo wcześnie rano.



Dlaczego dobrym rozwiązaniem jest ominięcie śniadania?



Zrezygnowanie ze śniadanie i wybranie 3 do 4 większych posiłków, niż 5-6 mniejszych może spowodować to, że nasz organizm przyjmie mniejszą ilość kalorii. Zdarza się, iż pewne osoby lepiej dają sobie radę z ograniczeniami dietetycznymi, jeśli w ten sposób ułożony jest jadłospis, ponieważ w sposób regularny mogą najeść się, aż do uczucia sytości. Nie trzeba sięgać po posiłek od razu, po przebudzeniu, żeby przyspieszyć nasz metabolizm. Tempo przemiany materii nie jest zależne jedynie od jedzenia o regularnych porach, lecz od ilość spożywanych kalorii oraz od tego ile przyjmujemy poszczególnych składników odżywczych takich jak białka, węglowodany, tłuszcze w ciągu całego dnia. Dobre dla zdrowia jest również opuszczenie śniadania co jakiś czas, nie jedząc porannego posiłku, zmniejsza nam się poziom insuliny we krwi. Przez zmniejszony poziom insuliny, organizm może lepiej gospodarować przyjętymi węglowodanami. Śniadanie zazwyczaj składa się z płatków, owsianki, kanapek czy tostów, jeśli usuniemy je z jadłospisu, zmniejszy nam się ilość węglowodanów, jakie spożywamy w ciągu całego dnia. Dodatkowo musimy zadbać o odpowiednią ilość dostarczonych organizmowi tłuszczów oraz białek w innych posiłkach. Dzięki temu możemy przyspieszyć znacząco spalanie tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Nie bagatelizujmy potrzeb naszego organizmu, do śniadań należy podejść w indywidualny sposób. Jedni potrzebują zjeść obfite śniadania i dopiero wówczas czują się dobrze, innym wystarczy szklanka soku na śniadanie czy woda z cytryną. Każdy organizm ma inne potrzeby, jednak nie oznacza to, iż popełniane są jakiekolwiek błędy żywieniowe. Rezygnując ze śniadania, należy jednak pamiętać o spożyciu regularnych pozostałych posiłków oraz o tym, aby były one zdrowe i dostarczyły organizmowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli usuwamy z naszych posiłków śniadanie, nie możemy, zamiast tego opychać się za bardzo na noc, gdyż to nie wpłynie pozytywnie na nasz organizm.



Jeśli rezygnujemy z pierwszego śniadania, uwzględnijmy w swojej diecie drugie śniadania, dlaczego warto je jeść?



1. Daję energię do bycia aktywnym w ciągu dnia

Drugie śniadanie odpowiada za dostarczenie naszemu organizmowi energii, która jest nam potrzebna, zwłaszcza kiedy ominęliśmy już pierwszy posiłek w ciągu dnia. Jego brak może przysporzyć nam problemów ze sprawnością, odczuć możemy również zmęczenie.

2. Ochrania nasz organizm przed tyciem i pomaga w odchudzaniu

Nie warto omijać drugiego śniadania, gdyż możemy przez to w godzinach popołudniowych zacząć sięgać po niezbyt zdrowe przekąski.

3. Drugie śniadanie da nam dobre samopoczucie na resztę dnia

Niezjedzenie drugiego śniadania może skutkować nagłym kurczeniem się i rozkurczaniem naczyń krwionośnych. U wielu osób może to wywołać silne bóle głowy. Spadek poziomu cukru sprawia również, iż pogarsza nam się kondycja fizyczna. Możemy również odczuwać zniechęcenie, zdenerwowanie i roztargnienie.

4. Wpływa na lepszą koncentrację i pomaga w trakcie myślenia

Drugie śniadanie odgrywa bardzo ważną rolę nie, tylko jeśli musisz być aktywny fizycznie, ale również, wtedy kiedy pracujesz umysłowo. Jego brak spowoduje, iż będziesz czuł się ospały i nie będziesz umieć się skoncentrować. Twoja reakcja na czynniki stresowe stanie się silniejsza.

5. Uzupełnia wszelkie składniki odżywcze

Organizm nie może magazynować wszystkich cennych składników odżywczych czy witamin, dlatego trzeba je z czasem uzupełniać. Najlepsza pora, w której warto zjeść drugie śniadanie, to godzina 10-12.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu