
Twaróg to jeden z tych produktów spożywczych, które traktowane są jako świetne wsparcie w okresie odchudzania. Chętnie dodajemy je do różnych potraw – zarówno słodkich, jak i słonych. Zadajesz sobie pytanie, czy warto jeść twaróg? I przede wszystkim czy powinien on znaleźć się w diecie kulturysty? Dowiedz się wszystkiego na temat białego sera!
Twaróg – co musisz wiedzieć?
Twaróg, czyli biały ser, zaliczany jest do tak zwanych serów świeżych. Wytwarzany jest z mleka, ma białą barwę i grudkowatą konsystencję. Może być również kremowy – zależy to od zawartości tłuszczu w mleku, z którego został przygotowany.
Jak wytwarzany jest twaróg? Na początku zakwaszane jest mleko, a następnie zostaje ono podgrzane, ostudzone i pozbawione nadmiaru wody. Co ciekawe, we Francji białe sery przygotowuje się bez podgrzewania – skwaszone mleko jest jedynie odcedzane.
Biały ser doskonale sprawdza się jako dodatek do serów, jako podstawa past kanapkowych czy jako szybka, samodzielna przekąska. Wystarczy odrobina szczypiorku i rzodkiewki, aby mieć gotowy posiłek, pełen lekkostrawnego białka.
Wartości odżywcze twarogu
Twaróg jest doskonałym źródłem wielu ważnych składników odżywczych. Przede wszystkim zawiera on bardzo mało kalorii – 100 gramów twarogu półtłustego znajdują się jedynie 133 kcal. Biały ser to doskonałe źródło pełnowartościowego białka. W twarogu chudym jest to aż 80%, w półtłustym 67%, a w tłustym 53%. W twarogu znajduje się kazeina – białko, które jest bardzo lekkostrawne. Zawiera ono mnóstwo aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie i należy dostarczyć je wraz z pożywieniem. Dzięki temu twaróg świetnie wpływa na proces budowy nowych włókien mięśniowych, który jest tak ważny dla osób, uprawiających sporty siłowe.
Co ważne, twaróg jest również dobrym źródłem składników mineralnych. Zawiera przede wszystkim wapń i fosfor, ale też sód, cynk, jod, potas i magnez. Jest również źródłem witaminy B2 – 100 gramów twarogu pokrywa niemal 40% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na tę ważną witaminę. Ponadto biały ser jest źródłem witaminy B12, B1, B6, PP i A.
Niezwykle ważnym składnikiem białego sera jest witamina D. Jest ona syntetyzowana pod wpływem światła słonecznego, jednak w Polsce przez sporą część roku nie ma go wystarczająco dużo. Z tego powodu większość Polaków cierpi na niedobory tej ważnej witaminy. Odpowiada ona przede wszystkim za wchłanianie wapnia, czyli za zdrowie kości i ich prawidłową strukturę. Twaróg to dobre źródła wapnia i witaminy D jednocześnie, a zatem świetny produkt spożywczy dla kości.
Twaróg zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych, jednak występują one w niewielkich ilościach. Znajduje się w nim między innymi CLA, kwas oleinowy, linolowy i alfa-linolowy.
Jak twaróg wybrać – chudy, półtłusty czy tłusty?
W sklepach znaleźć można różne typy twarogu, dlatego warto wiedzieć, jaki twaróg wybrać. Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, warto wybierać twaróg chudy. Ma on mniejszą ilość tłuszczu, a zarazem zawiera najwięcej białka, bo aż 80%. Taki twaróg sprawdzi się również jako podstawa posiłku u osób, które budują masę mięśniową. Warto sięgnąć po twaróg jako źródło łatwo przyswajalnego białka po treningu, kiedy organizm potrzebuje odbudować włókna mięśniowa i uzupełnić zapasy protein. Porcja białka kazeinowego, czyli takiego, jakie znajduje się w białym serze, może znacząco przyspieszyć procesy regeneracyjne mięśni.
Warto również sięgać po twaróg półtłusty i spożywać go w połączeniu z warzywami. Zawartość tłuszczu w białym serze pozwoli na łatwiejsze przyswajanie witamin z posiłku, w szczególności witamina A i D, które również znajdują się w twarogu. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie twarogu chudego i półtłustego na zmianę – dzięki temu dostarczysz organizmowi zarówno więcej białka, jak i kwasów tłuszczowych, a także witamin.
To, jaki twaróg wybrać – chudy czy pótłusty, należy również uzależnić od tego, co chcesz przygotować. Twaróg chudy jest bardziej suchy i grudkowaty, a pótłusty i tłusty ma nieco delikatniejszą, kremową konsystencję, dlatego jeśli planujesz przygotowanie deseru, lepiej wybrać wersję pótłustą, a jeśli ma to być posiłek potreningowy – sięgnij po twaróg chudy.
Biały ser – największe zalety
Największą zaletą twarogu jest jego bardzo duża zawartość pełnowartościowego białka kazeinowego. Jeżeli szukasz urozmaicenia w swoim menu i chcesz sięgnąć po inne źródło białka, twaróg sprawdzi się doskonale. Duża zawartość składników mineralnych, witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych sprawia, że biały ser staje się bardzo wartościowym uzupełnieniem codziennej diety.
Warto sięgać po twaróg nawet wtedy, kiedy nie ćwiczysz. Jest on cennym pożywieniem dla dzieci, których kości dopiero się rozwijają oraz dla osób starszych, u których zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Komentarze
Napisz komentarz