Potas jest minerałem, który ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Jest to pierwiastek niezbędny dla naszego serca, nerek oraz wszystkich innych narządów, które dzięki niemu pracują prawidłowo. Niestety wielu z nas cierpi na jego niedobory i to często także wówczas, gdy zdrowo się odżywiamy! Produkty spożywcze bardzo często po licznych obróbkach, za sprawą rozmaitych dodatków tracą dużo składników mineralnych, a intensywny tryb życia nie ułatwia ich wchłaniania i magazynowania w organizmie.
Dlaczego potas jest tak ważny?
Niski poziom potasu związany jest z ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi, wpływa na choroby serca, może nieść ryzyko udaru mózgu, zapalenia stawów, licznych nowotworów, zaburzeń trawienia czy niepłodności.
Potas jest również niezwykle ważnym składnikiem dla naszych mięśni oraz układu nerwowego, wspomaga wydzielanie insuliny i bierze czynny udział w przemianie materii. Ponieważ na skutek intensywnego wysiłku fizycznego tracimy znaczne jego pokłady wraz z potem, konieczne jest jego uzupełnianie.
Osoby o niskim stężeniu potasu w organizmie, powinny zadbać o dietę bogatą w potas oraz poszukać dobrych suplementów diety tego minerału, jak na przykład Real Pharm Potassium, celem zapobiegania lub leczenia powyższych problemów zdrowotnych.
Kto potrzebuje potasu najwięcej?
Potas to pierwiastek, którego zwiększone zapotrzebowanie dotyczy w głównej mierze:
- - osób stosujące niektóre leki jak diuretyki czy pewne rodzaje leków hormonalnych,
- - intensywnie trenujących sportowców i osoby aktywne fizycznie,
- - osób z problemami trawiennymi, u których wchłanianie składników odżywczych jest ograniczone,
- - osób cierpiących na zaburzenia odżywiania, a także palaczy, lub osób nadużywających alkoholu czy innych używek.
Ile potasu potrzebujemy?
Zapotrzebowanie na potas zależne jest od wieku oraz stanu zdrowia, a także wielu innych czynników, jednak osoby powyżej 18 roku życia potrzebują średnio 4,700 mg na dobę.
Jakie są najlepsze źródła potasu w diecie?
Dbając o zdrową dietę, możemy zapewnić sobie solidne doładowanie potasem, a bogate w ten cenny pierwiastek produkty to między innymi banany, awokado, orzechy, owoce cytrusowe, liściaste zielone warzywa, mleko, bataty czy ziemniaki.
Pamiętać jednak należy, że niektóre metody przyrządzania powyższych produktów pozbawiają je cennych witamin i składników mineralnych jak potas, stąd ich obecność w diecie wcale nie oznacza, że dostarczamy go w odpowiednich ilościach.
Potas w dużych dawkach może być niebezpieczny, co prawda nie ustalono maksymalnej dozwolonej dawki – zależne jest to od indywidualnego zapotrzebowania każdego z nas, niemniej w razie wątpliwości najlepiej skonsultować dodatkową suplementację z dietetykiem lub lekarzem.
Komentarze
Napisz komentarz