Czy warto wdrożyć do diety detoks warzywno- owocowy?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1483

Diety detoksykujące cieszą się coraz większą popularnością, że względu na obietnice szybkiej utraty zbędnych kilogramów oraz poprawy stanu zdrowia oraz wydalenia z organizmu niebezpiecznych związków trujących, które powstają w ciele między innymi na skutek zanieczyszczeń środowiska, czy też nieodpowiedniego żywienia czy przyjmowania używek. Jedną z wersji takiego odtruwania jest detoks owocowo- warzywny lub jego rozszerzona wersja, znana jako post dr Dąbrowskiej. Jakie są założenia tych diet, jakie mogą przynieść korzyści zdrowotne, a jakie zagrożenia? O czym trzeba pamiętać, jeżeli korzysta się z detoksu owocowo- warzywnego?

Założenia detoksu warzywno- owocowego?

Dieta zakłada przejście na co najmniej kilka dni na odżywianie składające się jedynie z warzyw i niektórych owoców. W tym czasie odstawia się kawę, papierosy, większość leków, słodycze i pokarmy, które co prawda są warzywami i owocami, ale zawierają dużo węglowodanów, jak ziemniaki czy winogrona. Najważniejszym celem detoksu jest poprawa działania nerek i wątroby, które są u człowieka odpowiedzialne właśnie za odtruwanie organizmu. W czasie postu warzywno- owocowego, według teoretyków i entuzjastów detoksu,  organizm ma się przestawić na tryb odżywiania wewnętrznego, dzięki czemu może pozbyć się tego, co szkodliwe, także potencjalnych ognisk zapalnych czy nowotworów. Oczywiście, by tak się mogło stać, specjaliści zalecają przynajmniej 40 dni diety warzywno- owocowej, jednakże już kilka dni może dać wymierne efekty, na przykład zmniejszenie obwodów ciała, poprzez wydalenie zalegającej w nim wody. Skutkiem ubocznym jest utrata zbędnych kilogramów, ale znawcy ostrzegają, że nie powinno to być główną motywacją do podjęcia detoksu. Jak sama nazwa wskazuje, ma on prowadzić do oczyszczenia ciała. Osoby go stosujące dostrzegają również pozytywny wpływ na emocje, sen i psychikę.

Na czym polega detoks warzywno- owocowy?

Niezależnie od tego, czy dieta ma trwać kilka dni, czy 6 tygodni, przebiega podobnie. Warto ją poprzedzić pewnym przygotowaniem, polegającym na odstawieniu słodyczy, napojów gazowanych czy mięsa. W ten sposób organizm zacznie się przystosowywać do nowego trybu odżywiania. Następnie można wejść w fazę właściwą detoksu. Można podczas niej spożywać warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym. Mogą one być przygotowywane na surowo lub gotowane oraz przyjmowane w formie soków i koktajli. Jako przypraw można używać wyłącznie naturalnych ziół. Sól musi być całkowicie wyłączona z diety w czasie detoksu. Odpadają również soki ze sklepów, które posiadają konserwanty i są sztucznie dosładzane. Po zakończeniu detoksu oczywiście nie wolno od razu powracać do wcześniejszego sposobu odżywiania, szczególnie jeżeli nie był od zbyt zdrowy. Stopniowo należy dołączać inne produkty, jak kasze, razowe pieczywo czy chude mięso, ale by zachować efekty diety odrzucić na zawsze słodycze, żywność wysokoprzetworzoną czy białe pieczywo.

Jakie zalety ma detoks warzywno- owocowy?

Racjonalnie przeprowadzony detoks, najlepiej kilkudniowy, pozwala osiągnąć takie efekty jak:

- poprawa przemiany materii

- wydalenie zbędnej ilości wody z ciała

- poprawa pracy układu trawiennego

- oczyszczenie poprzez usprawnienie pracy narządów i układów wydalniczych

- utrata kilku centymetrów w obwodach sylwetki

- poprawa stanu cery

Taki detoks kilkudniowy na pewno nikomu nie zaszkodzi, o ile przyłoży się do niego dużą dozę rozsądku, natomiast lekarze ostrzegają przed zbytnim wydłużeniem tego czasu. Nie wszyscy specjaliści są entuzjastami 6- tygodniowego postu warzywno- owocowego. Dlaczego tak jest?

Zagrożenia wynikające z przedłużającego się detoksu

Przede wszystkim spożywając jedynie warzywa i niektóre owoce, trudno zapewnić sobie wystarczającą ilość kalorii, niezbędną do prawidłowego przebiegania procesów życiowych. Dieta dr Dąbrowskiej zakłada na przykład przyjmowanie około 500 do 800 kalorii dziennie, co jest zdecydowanie zbyt małą wartością. Podczas detoksu należy więc jeść dużo, ponieważ warzywa zawierają niewiele kalorii. Ponadto dłuższy detoks jest przeznaczony dla osób zdrowych, gdzie brak zbilansowanej diety nie zaszkodzi. Nawet osoby o dobrym zdrowiu nieraz narzekają na zawroty głowy, nudności czy też osłabienie przy detoksie. Najlepiej więc skonsultować się z własnym lekarzem, który zadecyduje ile może trwać w konkretnym wypadku takie oczyszczanie. Ponadto przy długim, kilkutygodniowym oczyszczaniu, kiedy traci się wiele kilogramów, występuje ogromne ryzyko efektu jo- jo, jeżeli wróci się do dawnych nawyków żywieniowych. Co więcej, utrata około 4 kilogramów tygodniowo, jak to czasami ma miejsce na detoksie jest zwyczajnie bardzo niezdrowa.

Oczywiście detoks warzywno- owocowy może przynieść ciało u umysłowi wiele pożytku. Można się poczuć po nim zdrowiej i młodziej oraz lżej, ale tylko jeżeli zostanie on przeprowadzony w sposób racjonalny, najlepiej po konsultacji z lekarzem, nie zaś z nieznanymi specjalistami, których porady bardzo często można znaleźć w internecie. Chodzi przecież o zdrowie, które każdy ma jedno.

POLECAMY!!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu