Kilka lat temu Polacy masowo zainteresowali się zdrowym stylem życia. Zamieniliśmy wygodne kanapy na siłownię i basen. Zaczęliśmy o wiele bardziej zwracać uwagę na to co znajduje się na naszych talerzach. Już nie liczył się tylko odpowiedni smak, ale i wartości odżywcze. Jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać firmy cateringowe, które oferują tak zwaną dietę pudełkową. Po wykupieniu abonamentu dostajemy zestaw zbilansowanych posiłków na cały dzień. Nie musimy sami gotować, nie jesteśmy też narażeni na liczne pokusy. Jednak musimy pamiętać, że taka przyjemność nie jest tania... A zatem czy da się jeść zdrowo bez rujnowania domowego budżetu?
Oczywiście, że tak. Oto garść praktycznych wskazówek, które ułatwią planowanie jadłospisu każdemu z nas.
Ruszamy na zakupy!
Zanim wybierzemy się do sklepu przejrzyjmy swoją lodówkę i szafki kuchenne. Dzięki temu dowiemy się jakie produkty będą nam potrzebne, a czego mamy w nadmiarze. Sprawdźmy wszystkie terminy ważności. Te produkty, którym właśnie kończy się data przydatności do spożycia powinny zostać zjedzone w pierwszej kolejności.
Warto co jakiś czas robić przegląd lodówki. Jeśli będziemy kreatywni w kuchni, to z pewnością uda nam się przygotować wiele smacznych dań z tak zwanych "resztek".
Na zakupy zawsze zabierajmy listę zakupów. Dzięki temu nie kupimy tony niepotrzebnych rzeczy. Im dokładniejsza lista tym lepiej dla nas. Do sklepu przychodźmy zawsze najedzeni. Nie bez powodu w marketach często już od samego wejścia czujemy zapach świeżego pieczywa czy ciasta. Takie aromaty pobudzają nasz apetyt, przez to jesteśmy w stanie kupić o wiele więcej niż początkowo zamierzaliśmy. A nieplanowane zakupy to większa wyrwa w naszym budżecie...
Wybierając produkty sprawdzajmy cenę za kilogram i litr. Bardzo często najmniejsze opakowanie serka kosztuje dwa czy 3 złote, a po przeliczeniu na kilogramy okazuje się, że ten produkt kosztuje 40 złotych. Tyle co wędlina dobrej jakości.
Pamiętajmy, że znana marka i pięknie opakowanie to nie wszystko. Kupując jedzenie dla siebie zawsze sprawdzajmy skład. Mniej znane firmy bardzo często oferują jedzenie bardzo dobrej jakości, za niewygórowaną cenę. Warto też sprawdzić ofertę dyskontów. Część znanych producentów żywności wytwarza produkty właśnie z myślą o takich sklepach. Dostajemy te same śledzie czy sałatkę, ale w zupełnie innym opakowaniu.
Starajmy się kupować sezonowo. Truskawki latem nie kosztują zbyt dużo, za to zima ich cena potrafi zawalić z nóg. Dlatego w sezonie kupmy większą ilość tych owoców i je zamroźmy. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Podobnie ma się rzecz z wiśniami, malinami a nawet marchewką. Lista produktów, które nadają się do mrożenia jest bardzo długa...
Robiąc zakupy warto zwracać uwagę na promocje. W większych ilościach opłaca się kupować produkty, które mają długi termin ważności na przykład makarony pełnoziarniste, pomidory z puszki czy oliwki.
Zdrowe gotowanie
Każdy z nas wie, że zioła wzbogacają smak naszych potraw. Dlatego warto wygospodarować w naszej kuchni miejsce, gdzie będziemy mogli uprawiać nasze własne zioła. Bazylia, oregano, estragon możliwości jest na prawdę bardzo wiele. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. W domowych warunkach możemy też wyhodować szczypiorek czy bardzo zdrowe kiełki.
Starajmy się jak najczęściej gotować w domu. Dzięki temu będziemy mieli kontrole nad tym co jemy i w jakich ilościach. Dodatkowo domowa pizza jest o wiele tańsza od tej zamówionej na mieście. A wspólne gotowanie może być świetną rozrywką dla całej rodziny.
Nie unikajmy mrożenia żywności. Możemy bez problemu zamrozić surowe mięso, kopytka, pierogi, warzywa i owoce, a nawet zupy... Porcję ulubionej jarzynowej wystarczy przelać do odpowiedniego pojemnika. Zupa będzie naszym daniem awaryjny, gdy nie będzie chciało nam się gotować. Jeśli warzywa staną się zbyt gąbczaste, to wystarczy użyć blendera. Dzięki temu uzyskamy smaczną i zdrową zupę krem. Gdy mrozimy żywność, to zawsze dokładnie opisujmy opakowania. Zamrożone jedzenie ma długi termin przydatności do spożycia, ale z pewnością nie jest wieczne.
Unikajmy za wszelką cenę wysoko przetworzonej żywności. Gotowe dania, zupki chińskie czy gotowe sosy są pełne kalorii, soli i cukru. To własnie dzięki nim w dużej mierze tyjemy.
A co ze słodyczami?
Każdy z nas lubi sięgnąć od czasu do czasu po coś słodkiego. Z drugiej jednak strony słodycze są pełne cukru i zbędnych kalorii. Dlatego, gdy mamy ochotę na małe co nieco wybierajmy czekoladę z jak najwyższą zawartością kakao. Będzie zdrowsza, znajdziemy w niej między innymi sporo magnezu.
Jeśli lubimy cista i ciasteczka, to zdecydujmy się na samodzielne przygotowanie wypieków. Po pierwsze będziemy mieli całkowitą kontrolę nad ich składem. Po drugie zapłacimy o wiele mniej. No i oczywiście smak... Samodzielne upieczone ciasteczka na pewno będą o wiele smaczniejsze niż ich sklepowe odpowiedniki.
Słodkie przekąski możemy też z powodzeniem zastąpić orzechami, pestkami, na przykład ze słonecznika czy suszonymi owocami. Są na pewno zdrowsze niż landrynki czy słodkie draże.
Mądre zakupy każdego dnia
Można płacić mniej a przy tym kupować produkty najwyższej jakości. Poszukajmy sklepu z najniekorzystniejszymi cenami. Warto zajrzeć na lokalnym rynkiem czy kupować prosto od producenta. Wielu rolników oferuje tańsze owoce czy warzywa pod warunkiem, że sami nazrywamy sobie truskawek czy wiśni.
Wiele marketów oferuje karty lojalnościowe czy kupony. Warto je zbierać i wymienić w odpowiednim czasie, na przykład przy okazji większych zakupów. Jeżeli mamy problem z kontrolą naszych finansów ustalmy sobie budżet na jedzenie i starajmy się rygorystycznie go pilnować. Zaoszczędzone pieniądze wpłaćmy na konto. Warto też jak najczęściej płacić gotówką. W ten sposób będziemy mieli namacalny dowód na to ile wydajemy.
Jeśli to możliwe wybierajmy większe opakowania. Za ten sam produkt w opakowaniu zbiorczym zapłacimy o wiele mnie. Opłaca się kupować przyprawy w dużych opakowaniach, zwłaszcza jeśli często gotujemy w domu.
Zrezygnujmy ze słodkich napojów typu cola czy napojów owocowych, są pełne cukru i konserwantów. Zdecydowanie lepiej postawić na zwykłą wodę. Jeżeli nie przepadamy za jej smakiem to możemy sobie do niej dodać plasterki cytryny czy listki świeżej mięty. Natomiast jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez szklanki soku, to starajmy się go rozcieńczać właśnie wodą.
Maluchom natomiast z pewnością zasmakują domowe kompoty czy soki, na przykład malinowy czy wiśniowy z wodą. To są sami naszego dzieciństwa.
Zawsze starannie sprawdzajmy paragon. Często zdarza się, że ceny na sklepowej półce były niższe niż te, które widnieją na naszym paragonie. W tym przypadku prawo jest po naszej stronie. Sklep musi nam sprzedać dany produkt po niższej cenie. W razie odmowy zawsze możemy złożyć skargę u rzecznika praw konsumenta.
Jeśli to tylko możliwe, to zostawmy nasze dzieci w domu. Maluchy kupują przede wszystkim kierując się oczami. Skuszą je serki z wizerunkiem ulubionego superbohatera czy kolorowy napój do którego dołączono jakiś gadżet.
Warto od małego uczyć nasze dzieci, jak dokonywać mądrych wyborów w sklepie. Tak aby robiąc własne zakupy kierowały się zdrowym rozsądkiem, a nie chwilowym impulsem.
Na zakupu zawsze zabierajmy własne torby. Reklamówka w sklepie może kosztować nawet kilka złotych. To niewiele, gdy chodzi o jedne zakupy. Ale w skali roku zbiera się całkiem ładna sumka. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na dobre produkty spożywcze, na przykład na ryby morskie czy oliwę z oliwek wysokiej jakości. Dodatkowo dbamy o nasze środowisko naturalne.
Własnymi rękami
Warto zacząć robić własne przetwory ogórki kiszone czy dżemy domowej produkcji są nie tylko smaczniejsze, ale o wiele tańsze niż te ze sklepowej półki. Dzięki temu zatrzymamy smak lata na cały rok...
Jeśli lubimy jeść płatki na śniadanie, to warto zastanowić się nad stworzeniem własnego musli. Gotowe mieszanki mają w sobie mnóstwo cukru i konserwantów, a więc wcale nie są takie zdrowe jak głoszą reklamy. Stworzenie własnej mieszanki płatków cale nie jest takie trudne.
Potrzebne nam będą ulubione płatki, na przykład owsiane, ryżowe, żytnie czy orkiszowe. Im większa różnorodność tym lepiej. Do takiej mieszanki dodajmy ulubione dodatki, orzechy, suszone owoce, pestki czy wiórki kokosowe. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Możemy tworzyć najwymyślniejsze kombinacje.
Możemy też zrezygnować z jogurtów smakowych, które zazwyczaj są mocno dosładzane. Taniej i zdrowiej będzie jeśli do jogurtu naturalnego dodamy świeże owoce. Nasze dzieci lubią mleko smakowe. Nic prostszego wystarczą ulubione dodatki, na przykład banany i zwykły blender.
Nadchodzi nowa moda
Co jakiś czas pojawia się nowy produkt, który ma się stać panaceum na wszystkie nasze dolegliwości. Takie wyjątkowa żywność bywa nazywana super foods. Uważa się, że te składniki odżywcze są szczególnie korzystne dla naszego zdrowia. Dlatego chętnie maszerujemy do sklepu po jarmuż, jagody goi, nasiona chia czy orzechy makadamia.
Bez wątpienia warto jeść super foods, ale musimy się liczyć z tym że takie produkty będą nas słono kosztować. Dlatego warto szukać ich lokalnych odpowiedników.
Drogi jarmuż możemy bez problemu zastąpić o wiele tańszym szpinakiem czy brokułami. Wszystkie te warzywa są bogate w żelazo i powinny znaleźć się w jadłospisie osób, które na co dzień nie jedzą mięsa. Jagody goi zastąpmy swojską żurawiną, a nasiona chia siemieniem lnianym. Kaszę bulgur w wymieńmy na nieco zapomnianą, a równie zdrową kaszę gryczaną.
W naszej diecie powinien pojawić się czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem. Wzmacnia naszą odporność, pomaga walczyć z infekcjami. A kosztuje grosze.
Kilka słów podsumowania
Zdrowa i zbilansowana dieta wcale nie musi rujnować naszego domowego budżetu. Możemy jeść tanie i pełnowartościowe posiłki każdego dnia. Jednak musimy być świadomymi konsumentami. Zawsze róbmy przemyślane zakupy. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy, a przy tym nie będziemy marnować jedzenia.
Komentarze
Napisz komentarz