Czy zdrowe pokarmy mogą tuczyć?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 866

Jak wykazują najnowsze badania, nie istnieje pokarm, który jest zdrowy dla wszystkich. Przykładem jest fakt, iż niektóre zdrowe pokarmy sprzyjają podnoszeniu się poziomu cukru we krwi u niektórych osób, znacznie bardziej niż u innych, co w efekcie prowadzić może do wytworzenia się u tych nadwrażliwych tzw. insulino-odporności, cukrzycy typu 2 lub otyłości.

Zdrowy rozsądek, podpowiada nam również, iż nie wszyscy reagujemy tak samo na poszczególne potrawy, a mierzyć to można poprzez skalę indeksu glikemicznego. Nowe badania udowadniają, że u niektórych osób nie tylko niezdrowa, ale również zdrowa dieta, bogata w zdrowe pokarmy, może przyczyniać się do pojawiania się nadwagi.

Izraelscy naukowcy przeprowadzili badania, w których karmili tymi samymi pokarmami różnych ludzi. W rezultacie tych testów, zauważyli u poszczególnych osób, rozmaite rozbieżności odpowiedzi organizmu związane z ilością cukru we krwi. Przykładowo, jedna z kobiet po zjedzeniu dużej ilości pomidorów (które mają niski indeks glikemiczny), miała gwałtowny skok cukru we krwi, podczas gdy inny pacjent jedząc codziennie lody, nie zbliżył się nawet, do tak wysokiej reakcji glukozy na zjedzony deser o wysokim indeksie glikemicznym, co było sporym zaskoczeniem.

Reakcja każdego z nas na poszczególne zdrowe pokarmy, jest zależna od bardzo wielu czynników, takich jak masa ciała, bakterie jelitowe, łączenie pewnych składników itp. Łącznie, naliczono aż 137 czynników, dlatego też naukowcy byli w stanie opracować spersonalizowane plany posiłków dla każdego z uczestników badania, bazując na produktach, które nie podnosiły gwałtownie poziomu cukru we krwi. Najciekawsze były przypadki osób, które mogły jeść do woli czekoladę, lody czy inne produkty, które zwykle niosą za sobą solidne podniesienie ilości cukru we krwi. Jak by jednak na to nie patrzeć, jeden rodzaj diety, niestety, nie jest w stanie pasować do wszystkich.

Jak możemy dopracować swoją zdrową dietę? Oto kilka ciekawych wniosków z badania:

Tłuszcze poprawiają odpowiedź naszego organizmu na spożywane posiłki

Indeks glikemiczny produktów należy oceniać indywidualnie, i jest to nie lada problem. Łączenie produktów węglowodanowych, z tymi zawierającymi tłuszcze jak np. banan z jogurtem, warzywa z hummusem, kompletny obiad – sprawiają, że pojawiają się duże różnice w glikemii. Gdy ten stosunek jest regularny i zjadamy przysłowiowy chleb z masłem, najczęściej zauważyć możemy korzystną odpowiedź organizmu na tego rodzaju połączenie. Jest to poziom wahający się w zależności od osoby, ale generalnie, jedząc tortille z guacamole wywołamy mniejszą burzę w organizmie, nić poprzez zajadanie samych tortilli.

BMI oraz nasz wiek mają znaczenie

Jeżeli należymy do grupy szczupłych osób, najczęściej reakcja naszego organizmu na kawałek pizzy będzie znacznie mniejsza, niż u osoby z nadwagą lub otyłej. Podobnie jest w sytuacji gdy młody człowiek wypija piwo ze swoim ojcem – reakcja związana z wiekiem, również jest inna, gdyż np. starszy organizm jest bardziej czuły na tego rodzaju napój. Badanie wykazało ścisły związek BMI oraz wieku z istotnymi czynnikami zwiększonego ryzyka otyłości, cukrzycy czy przedwczesnej śmierci, w odpowiedzi na ogólnie wyższy indeks glikemiczny przyjmowanych pokarmów.

Bakterie jelitowe

Mikrobiom naszego organizmu, jest zależny od tego co jemy, i nie bez powodu powiedzenie jesteś tym co jesz, w tej sytuacji sprawdza się w 100%. Bakterie jelitowe u każdego z nas są unikalne i każdy w związku z tym, inaczej reaguje na poszczególne, także zdrowe pokarmy. Sytuacja ta, jednak nie jest taka prosta, ponieważ wraz ze zmianą składników diety, zmienia się również flora bakteryjna i reakcja organizmu na różne produkty spożywcze.

Nie odrzucaj całkowicie indeksu glikemicznego

Indeks glikemiczny jest ograniczony, ale może być użytecznym narzędziem, które pomaga dokonywać wyborów żywieniowych, zwłaszcza jeśli martwisz się o poziom cukru we krwi. Pomimo pewnych nieścisłości, większość ludzi, reaguje na dane produkty w sposób podobny, dlatego też istnieją duże szanse na to, że i Twoje reakcje będą zbliżone.

Otyłość, cukrzyca i dieta

Wiele osób, które żyją zmagając się z nadwagą, otyłością i cukrzycą, posądzane jest o niestosowanie się do porad dietetycznych, niemniej jak wykazują badania, jedzą one zgodnie z wytycznymi, które zwyczajnie nie zdają w ich przypadku egzaminu. Dobrym przykładem, jest sytuacja kobiety jedzącej pomidory. Jadła pomidory w dobrej wierze, iż są dla niej dobre, podczas gdy okazały się one być jej wrogiem. Warto zatem pamiętać o tym, iż jeżeli stosujesz się do diety a ona nie działa, nie jest to najczęściej Twoja wina, a wina diety.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu