Czym faktycznie żywili się nasi przodkowie?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1355

Dieta paleo od niedawna zaczęła zyskiwać popularność. Czym ona jest? To dieta, która opiera się na tym, co prawdopodobnie wchodziło w skład normalnego pożywienia spożywanego przez naszych dawnych przodków, którzy żyli w epoce Paleolitu, która przez 3 miliony lat swojego trwania ukształtowała nasz gatunek.Jednak ta dieta przypomina tą, według której się odżywiamy tylko w nieznacznym stopniu. Skąd jednak wiemy jak wyglądała taka dieta? Podstawowymi źródłami naszej wiedzy o tym są żyjące pośród nas prymitywne plemiona, skamieniałości oraz czasami nawet obserwacje innych naczelnych!

Mimo tego, że żyjemy w XXI wieku to nadal, co prawda tylko w nielicznych już miejscach, możemy spotkać plemiona, które kulturowo pozostały niezmienione od tysięcy lat,a ich stopień rozwoju jest bardzo zbliżony do ludzi, którzy chodzili po ziemi przed epoką lodowcową. To właśnie obserwacje tego w jaki sposób się oni odżywiają pomaga nam najbardziej w zrozumieniu diety przodków. Ale także odkopane siedliska zawierające zachowane narzędzia, pozostałości po kościach zwierząt czy skamieliny czaszek z których możemy odczytać typ uzębienia naszych przodków. Takie pozostałości po osadach sprawiają, że nasza wiedza jest dużo większa i nie opiera się tylko i wyłącznie na przypuszczeniach. Ważna jest dla nas także to, że wiemy jaki klimat panował wtedy oraz jakie rośliny i zwierzęta wtedy mogliśmy spotkać. Dzięki połączeniu całej tej wiedzy zyskamy obraz ich diety.

Należy pamiętać, że na to pytanie jednak nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dieta ta różniła się ze względu na obszary ich życia, które posiadały różne klimaty,a przez co i pożywienie było inne. Wiemy na pewno, że im mieszkali oni dalej od równika tym w ich diecie większą część stanowiły pokarmy zwierzęce. Nasi przodkowie z całą pewnością nie byli wegetarianami, ale nawet w najbardziej znanych nam plemionach mięso nie stanowiło 25% ich pożywienia. 

Dużo łatwiej jest nam odpowiedzieć na inne pytanie: Czego nasi przodkowie nie jedli? Pewne jest to, że nie mieli oni w jadłospisie zbóż i nabiału,a rośliny strączkowe, jeśli już występowały, to w bardzo niewielkich ilościach. Żywili się za to owocami, nasionami i różnymi pędami, korzeniami oraz bulwami roślin, mięsem zwierząt, które upolowali lub znaleźli, a nawet owadami! Czasami w ich jadłospisie pojawiał się miód jeśli byli w  stanie dostać się do pszczelich gniazd, a w przypadku plemion żyjących przy wodzie w diecie występowały ryby oraz owoce morza. 
Zawartość węglowodanów w w pożywieniu była różna i zależna od klimatu. Porównując skrajności to Eskimosi żyjący w klimacie arktycznym posiadają dietę, która składała się prawie wyłącznie z mięsa oraz innych produktów zwierzęcych, więc węglowodany stanowiły jedynie niewielki ułamek ich diety. Po drugiej stronie zaś plemiona zamieszkujące tropiki opierały swoją dietę na owocach i roślinach, co sprawiło, że ponad 80% energii jaką przyjmowali wywodziła się z węglowodanów. 

Znany jest nam również fakt, że mało kiedy występowały sytuacje, że jadali oni do syta, ale za to dość często głodowali. W takich też czasach sięgali po jakiekolwiek dostępne pożywienie i zdarzało się im jadać wtedy liście i różnego rodzaju trawy, także te, które przypominają dzisiejsze zboża. Sama żywność nie była też przetwarzana, często nawet surowa. Nie znali oni bowiem soli, która służyła potem do konserwacji żywności. 
Zwierzęta, którymi się żywili zaś były dziko żyjące i jadały to co znajdowały w naturze, a nie to co otrzymały od człowieka,a ptactwo na które polowali było wszystkożerne, co sprawiało, że miało inne wartości odżywcze niż teraz, kiedy dieta drobiu opiera się wyłącznie na zbożach. 

Za obecną wersją diety paleo stoją tysiące różnych badań specjalistów takich dziedzin jak biologia, medycyna czy dietetyka, ale przede wszystkim na tym jak nasz organizm reaguje na różne składniki. Dieta ta w naszych czasach opiera się na tego typu żywieniu składa się głownie z owoców, warzyw, orzechów, a także mięsa, ryb i jajek, jednocześnie wykluczając różne zboża, cukier, oleje rafinowane, a w niektórych skrajnych przypadkach nawet nabiał i rośliny strączkowe. Konsekwencjami sposobu żywienia są mniejsze ilości spożywanej soli i zmniejszenie kalorii, co pozytywnie odbija się na naszym zdrowiu. Nie jest to jednak dieta w znaczeniu obecnie najpopularniejszym, ponieważ nie ogranicza ilości spożywanych przez nas pokarmów,a tylko limituje je jakościowo. 

Jak widać sposób odżywiania naszych przodków nie był idealny. Głodowanie, częste niedojadanie oraz żywienie się tym co znaleźli lub udało im się upolować sprawiało, że w ich diecie nie  było dużego wyboru i była ona na swój sposób monotonna. Jednak mimo to przez prawie 3 miliony lat udało im się przetrwać oraz dzięki doborowi naturalnemu i ewolucji zdołali się dostosować do tych niekorzystnych warunków. W ten sposób właśnie powstał nasz naturalny, zgodny z naszymi organami i genami, sposób żywienia, który jest kompletnie inny od tego w jaki sposób odżywiamy się teraz.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu