Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów treningu wymaga sukcesywnego zwiększania siły i wytrzymałości organizmu oraz poprawy jego ogólnej wydolności określanej mianem kondycji fizycznej. Beta – alanina to jeden z aminokwasów wchodzących w skład wielu suplementów treningowych. Jak działa beta – alanina? Kiedy stosować suplementację tego związku?
Beta – alanina to przede wszystkim związek aktywnie wpływający na poprawę wytrzymałości oraz ogólnej sprawności fizycznej w okresie okołotreningowym. Aminokwas ten jest zaliczany do grupy suplementów potreningowych i pozwala usprawnić procesy regeneracji mięśni oraz zapobiega szkodliwym reakcjom katabolicznym.
Zmniejszenie poziomu beta – alaniny w skutek zaniechania suplementacji powoduje m.in. upośledzenie procesów syntezy karnozyny, która stanowi jeden z podstawowych elementów tkanki mięśniowej. Karnozyna niezbędna jest dla utrzymania właściwego poziomu pH układu mięśniowego i zapobiega powstawaniu szkodliwego dla tkanki mięśniowej kwasu mlekowego poprzez utrzymanie optymalnej równowagi kwasowo – zasadowej. Beta – alanina jest także pochodną innego związku – alfa – alaniny będącej jednym z podstawowych aminokwasów białkowych.
Efekty stosowania beta – alaniny
Suplementacja beta – alaniny pozwala m.in.:
- Zwiększyć tolerancję organizmu na intensywny wysiłek fizyczny
- Zmniejszyć zmęczenie fizyczne w czasie treningu
- Podnieść stopień odżywienia tkanki mięśniowej
- Zapobiegać niekorzystnym skutkom reakcji katabolicznych
- Zwiększyć przyrost masy mięśniowej
- Stymulować procesy odnowy komórek mięśniowych
- Usprawnić procesy regeneracji po treningu
- Zwiększyć wydzielanie karnozyny
Skuteczność działania beta – alaniny została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi, dzięki czemu suplementacja związku jest w pełni bezpieczna i daje oczekiwane efekty. Co więcej beta – alanina wpływa na ostateczne efekty stosowania innych suplementów o podobnym działaniu m.in. kreatyny.
Beta – alanina stosowana razem z suplementacją kreatyną pozwala zwiększyć intensywność procesów przyrostu masy mięśniowej i pomaga rozwijać zdolności wysiłkowe poprzez wzrost siły i wytrzymałości. Dodatkowo stosowanie tych dwóch związków w okresie redukcji pozwala poprawić proporcje ciała poprzez spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej i ochronę tkanki mięśniowej przed degradacją wskutek działania niskokalorycznej diety.
Jak dawkować beta – alaninę?
Suplementacja beta – alaniny powinna być stosowana zarówno przed, jak i po wysiłku. Dzięki temu usprawnione zostaną wszystkie procesy mające wpływ na wydolność w trakcie treningu. W czasie suplementacji beta – alaniną znaczącą rolę odgrywa systematyczność stosowania związku. Warto pamiętać, że beta – alanina jest także prekursorem występującej w włóknach mięśniowych karnozyny i jego zmniejszona podaż będzie powodowała zaburzenia w procesach odżywienia i regeneracji mięśni.
Dobowa dawka beta – alaniny mieści się w przedziale od 3 do 8 g.
Komentarze
Napisz komentarz