Antyoksydanty to przeciwutleniacze, które nie tylko zabezpieczają organizm przed ryzykiem wystąpienia nowotworu, ale również zmniejszają procesy starzenia się skóry. To jedne z głównych składników każdej diety antynowotworowej. Do najważniejszych przeciwutleniaczy należy witamina C, A,E oraz flawonoidy. Największe skupiska przeciwutleniaczy znaleźć można w ciemnych owocach. Należy również pamiętać o tym, że w trakcie jesieni i zimy warto spożywać duże ilości mrożonek, gdyż one również zawierają w sobie duże ilości antyoksydantów. Mogą to być mrożone jagody, borówki oraz wszelkie owoce leśne.
Czym są antyoksydanty?
Przeciwutleniacze to związki, które hamują wszelkie procesy utleniania w organizmie. W skrócie oznacza to, że nawet niewielkie dawki mogą hamować procesy powstawania wolnych rodników, które tworzą się w procesach oddychania komórkowego. Warto jednak pamiętać, że w niewielkie ilości mają one bardzo korzystny wpływ na organizm, gdyż hamują rozwój wirusów i przyczyniają się do sprawnego przesyłania informacji między komórkami. Zbyt duża ilość wolnych rodników przyczynia się jednak do powstawania nowotworów, chorób układu krążenia i cukrzycy. Ich rozmnażaniu zapobiegają jednak antyoksydanty endogenne i egzogenne, czyli z pożywienia.
Dlaczego warto przyswajać antyoksydanty?
W neutralizowaniu wolnych rodników niezastąpiona jest witamina C,A i E. Wiele badań naukowych przedstawiło wyniki, w których wywnioskować można, że im większe stężenie antyoksydantów we krwi, tym mniejsze jest ryzyko nowotworów oraz chorób serca. Działanie detoksykacyjne mają również substancje nieodżywcze, czyli karotenoidy i flawonoidy. To prawdziwi wymiatacze wolnych rodników z organizmu. Mają nie tylko działanie detoksykacyjne, ale również wspierają działanie niektórych witamin korzystnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Karotenoidy znaleźć można w pomarańczach, cytrusach, owocach i zielonych warzywach. Najcenniejsze to bez wątpienia luteina i likopen, którego głównym źródłem są pomidory. Ma on działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Luteina chroni z kolei plamkę żółtą. Najbogatsze źródła antyoksydantów to zielone warzywa, takie jak jarmuż i szpinak. Niestety zjadamy ich stanowczo za mało.
Cenne źródła flawonoidów
- Żurawina- 500 mg/100 g,
- Czarne porzeczki- 640 mg/100 g,
- Borówki amerykańskie- 650/100 g,
- Owoce dzikiej róży- 850 mg/100 g,
- Kakao- 1550 mg/100 g,
- Aronia- 1950 mg/ 100 g.
Dbaj o siebie cały rok!
Niedobór antyoksydantów nie grozi nam zwłaszcza latem, kiedy sezonowych warzyw i owoców jest bardzo dużo. Chętnie spożywamy wtedy surowe owoce i cieszymy się ich głębią smaku i soczystością. Zimą i jesienią wybór owoców staje się niestety mniejszy, co doprowadza do mniejszej ilości ich spożywania. Latem warto tworzyć samodzielne mrożonki po wypłukaniu i podzieleniu poszczególnych porcji warzyw i owoców. Warto mrozić wtedy jagody, borówki amerykańskie, szpinak, jarmuż i wiele innych. W procesie zamrażania owoce i warzywa nie tracą w żaden sposób swoich cennych, przeciwutleniających właściwości, co przekłada się na uzyskanie pełnych korzyści ich spożywania. Warto spożywać również winogrona, jabłka, cytrusy i rośliny strączkowe.
Gdzie szukać antyoksydantów?
Jarmuż
Kryje on w sobie zeaksantynę i luteinę, czyli barwniki gromadzące się w okolicach siatkówki oka. Chronią one oczy przed wysokim promieniowaniem i chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Wystarczą zaledwie 2-3 liście jarmużu dziennie, aby został zachowany efekt terapeutyczny. Osoby, którym przeszkadza jego nieco gorzkawy smak, mogą dodać go do pysznych koktajli, dzięki czemu smak zostanie zneutralizowany.
Aronia
To prawdziwy lider wśród naturalnych źródeł antyoksydantów. Zawiera w sobie ogromne ilości bioflawonoidów obniżających ciśnienie krwi. Aronia uszczelnia również naczynia krwionośne i skutecznie poprawia ich elastyczność. Picie soku z aronii zalecane jest szczególnie osobom, które zmagają się z chorobami układu krążenia i chorobami serca. Aronię z powodzeniem można zamrozić.
Brokuły
Zawiera on substancje, które ochraniają mózg i chronią organizm przed wystąpieniem nowotworów. Sulforafan przyczynia się do niszczenia komórek rakowych w piersiach. Największe ilości cennych składników zawarte są w surowych brokułach, a ich jedzenie zalecane jest z udziałem sosu musztardowego.
Czarne oliwki
Zawierają ogromne ilości polifenoli i flawonoidów działających przeciwzapalnie. Oliwki spożywane w dużych ilościach chronią przed ryzykiem raka jelita grubego.
Gorzkie kakao
Kakao to jedno z największych źródeł przeciwutleniaczy. Kakao dodatkowo pomaga w uporaniu się z problemami chorób dziąseł i z problemami z pamięcią. Produkty z zawartością organicznego kakao znaleźć można w sklepach ze zdrową żywnością. Wystarczy filiżanka kakao.
Źródła powstawania wolnych rodników
Wolne rodniki powstają w wyniku wielu procesów w organizmie. Jednym z nich są procesy metabolizmu tlenu, a innym przemiany niefizjologiczne, takie jak zażywanie kąpieli słonecznych i palenie dużej ilości papierosów. Procesom namnażania się wolnych rodników towarzyszy smażenie i grillowanie. Ważnymi źródłami powstawania wolnych rodników jest również niezdrowa dieta i stres, który bardzo negatywnie odbija się na stanie zdrowia. Wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się skóry oraz pogorszenie funkcjonowania.
Antyoksydanty a suplementacja
Oprócz diety ważna jest również odpowiednia suplementacja, która wspomaga efekty spożywania dobrej jakości pokarmów. Dzięki wygodnej formule stosowania nowoczesnych preparatów można w szybkim czasie poprawić jakość swojego życia i samopoczucie. Polecamy szczególnie Muscle Care Green Tea - 90 tab. oraz kompleks najważniejszych witamin Muscle Care ProVitamin 90 tabletek. To szybki sposób na wspomożenie swojego ciała w momencie osłabienia. Kompleksowe wspieranie organizmu pomaga uzyskać poprawę funkcjonowania, zdrowie i piękny wygląd przez wiele lat. Usuwanie toksyn i wolnych rodników jest ważne na każdym etapie życia bez względu na wiek i płeć. Nie można o tym zapominać!
Komentarze
Napisz komentarz