Liczymy je, myślimy o nich wcinając każdy kęs, ale czy wiemy czym tak naprawdę są, czemu służą i ile ich potrzebujemy?
Na wstępie warto zastanowić czym jest kaloria. Naukowo określa się bowiem w ten sposób ilość ciepła potrzebną do ogrzania 1 litra wody o 1 stopień. Jest to zatem swego rodzaju urządzenie pomiarowe, pozwalające obliczyć energię. W dietetyce i sporcie, pod pojęciem „kcal”określamy w zasadzie faktycznie spalone kalorie, które są równe 1000 kalorii. Wykorzystując ten przelicznik, możliwe jest określenie ilości energii zawartej w napojach i żywności, która to docelowo, ma być paliwem dla naszego ciała, wspierając wszelakie procesy fizjologiczne w nim zachodzące jak poruszanie się, bicie serca, oddychanie, itd. Nadmiar „paliwa”magazynowany zostaje w postaci tłuszczyku, który nasze ciało zostawia na „czarną godzinę”.
Z pewnością, każdy z nas spotkał się z pojęciem – kaloria kalorii nierówna. Zwrot ten, określa jednak bardziej jakość, gdyż np. kilogram liści szpinaku to tyle samo co kilogram masła, a jednak wartość odżywczą mają zupełnie inną. Gram węglowodanów zawiera 4 kcal, gram białka również 4 kcal, jednak gram tłuszczu to już 9 kcal. Niektóre źródła kalorii są lepsze od innych, a te bogatsze w składniki odżywcze lepiej nam służą. Jeden słodki baton mający 250 kcal jest równowartością kaloryczną banana, jabłka i gruszki razem wziętych! Takie proste porównanie samo nasuwa myśl, iż owoce będą lepszą alternatywą, ale każdy z nas sam decyduje które kalorie wybiera.
Ile kalorii potrzebujemy? Tutaj podstawową kwestią jest określenie kilku czynników jak wiek, wzrost, waga, tryb życia czy płeć. Większość nastolatków i dorosłych potrzebuje od 1500 do 2500 kcal dziennie, niemniej im jesteśmy więksi czy też aktywniejsi, potrzebujemy kalorii więcej. Chcąc przybrać na wadze, schudnąć czy też utrzymać wagę ważne jest optymalne dostosowanie ilości kalorii, które pomogą osiągnąć zamierzony cel. Istnieje wiele kalkulatorów kalorycznych, które mogą pomóc, niemniej warto również udać się do specjalisty.
Kilogram tłuszczu to ok 7000 kcal, zatem aby spalić tę ilość trzeba się napracować. Aby schudnąć należy ograniczyć dzienną dawkę kalorii o ok. 500 kcal, wówczas w tydzień można schudnąć od 0,5 do kilograma w zależności od aktywności. Jeżeli żyjesz aktywnie, dużo trenujesz i starasz się dbać o formę, za sprawą zwiększonej ilości tkanki mięśniowej spalasz kalorii więcej oraz przyspieszasz swój metabolizm. Budując mięśnie łatwiej spalisz nadmiar kalorii, a jedząc przy tym zdrowo, w diecie bogatej w pełnowartościowe kalorie, schudniesz najskuteczniej.
Jeżeli zależy Ci na codziennym liczeniu kalorii, możesz próbować sumować wartości kaloryczne poszczególnych posiłków na podstawie tabel kalorycznych, jednak zadanie ułatwią nowoczesne kalkulatory kalorii, które w prosty sposób pomogą Ci kontrolować dzienne spożycie kalorii. Doskonale służą również rozmaite urządzenia do pomiaru spalanych kalorii – tym sposobem wiesz ile średnio spalasz i tym samym, ile potrzebujesz aby przybrać, stracić lub utrzymać wagę na optymalnym poziomie.
Komentarze
Napisz komentarz