Dieta alkaliczna to system odżywiania który pokochały gwiazdy takie jak Victoria Beckham, Gwyneth Paltrow czy Jennifer Aniston.
Podstawową zasadą jaką kieruje się dieta alkaliczna, jest jedzenie pokarmów o wysokiej alkaliczności (zasadowości), która pomaga zoptymalizować równowagę pH organizmu. Pokarmy te pomagają zmienić metabolizowanie związków zawartych w kwasotwórczych pokarmach jak mięso, nabiał, słodycze, kofeina, alkohol, produkty sztuczne i wysoko przetworzone, opierając się na diecie bogatej w świeże owoce, warzywa, nasiona i orzechy które stanowią właśnie te substancje alkaliczne.
Czy nie jest to przypadkiem kolejna szalona moda rodem z Hollywood? Być może jest to nowa metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia?
Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć o diecie alkalicznej:
1. Badania nad jej działaniem są ograniczone.
Pomimo szerokiego zainteresowania tą dietą wśród celebrytów, wielu lekarzy jest bardzo sceptycznie do niej nastawionych. Specjaliści twierdzą, iż celowe i zewnętrzne regulowanie pH organizmu jest zupełnie niepotrzebne, gdyż nasz organizm jest z natury przystosowany do tego, aby samodzielnie utrzymywać równowagę pH. Główną zaletą tej diety, jest jednak powtarzany niczym mantra przez wszystkich dietetyków slogan, który uwrażliwia na jedzenie dużej ilości warzyw, owoców i roślin, a ograniczanie nadmiaru spożywania cukrów i przetworzonej żywności, w tym sodu.
Alkaliczna żywność nie zaszkodzi, a korzyści tej diety, jak się okazuje nie są jedynie związane z regulacją poziomu pH organizmu!
2. Nie ma jednego konkretnego systemu alkalicznego, idealnego w regulacji pH.
Zasadowa dieta jest oparta bardziej na teorii, niż na konkretnym planie działania, co może powodować liczne wątpliwości i utrudnienia w jej naśladowaniu. Może odnosić się ona do swoistych diet oczyszczających krótkoterminowych, np. poprzez restrykcyjne przestrzeganie określonej liczny produktów w codziennej diecie, bądź też poprzez długoterminowe wzbogacanie diety w produkty alkalizujące, które mają ułatwiać regulację i utrzymanie równoważnego pH naszego organizmu.
Zwolennicy diety alkalicznej, nie określili jednak dokładnego stosunku pomiędzy zasadową żywnością, a kwaśną w codziennej diecie. Generalnie najbardziej popularny jest stosunek 80/20.
3. Kwaśne pokarmy nie zawsze są złe.
Trudną kwestią w ocenie diety alkalicznej jest fakt, że jej zwolennicy nie dookreślili, które pokarmy uznawane są za kwaśne, a które zasadowe. Wiele produktów jest bowiem wśród kategorii wysokiej kwasowości, jak żurawiny, agrest, granaty, ciecierzyca, orzechy włoskie czy rozmaite herbaty, a nie da się ukryć, iż oferują one naprawdę ogromne korzyści zdrowotne. W diecie alkalicznej powinny być zatem zupełnie poza granicami rzeczy dozwolonych.
4. Co ze spożyciem białka?
Ponieważ dieta alkaliczna znacząco ogranicza nasze spożycie produktów mlecznych i mięsa, jest to naprawdę spory uszczerbek dla naszego zdrowia, z powodu braku wartościowego i niezbędnego białka. Pewne pokarmy białkowe uznawane jako zasadowe jak orzechy czy nasiona, mogą okazać się niewystarczające, dlatego w diecie tej ważny jest zdrowy rozsądek, a najważniejszym celem powinno być bilansowanie. Tylko odpowiednio zrównoważona dieta, dostarczająca kompletu niezbędnych składników może być zdrowa.
Komentarze
Napisz komentarz