Dieta antydepresyjna - pomoże uniknąć depresji lub wrócić do zdrowia w trakcie choroby
Pierwszym, odpowiedzialnym zastrzeżeniem, które należy poczynić mówiąc o diecie antydepresyjnej, to fakt, że żadna dieta nie zastąpi profesjonalnej psychoterapii lub farmakoterapii w depresji. Jeśli depresja, jedna z najpopularniejszych w naszych czasach chorób cywilizacyjnych, już zaistniała - trzeba udać się do lekarza i szukać najlepszej dla nas albo bliskiej nam osoby, pomocy. Dieta antydepresyjna wspomoże jednak proces leczenia lub wesprze nasze zdrowie psychiczne tak, aby nawet obniżony nastrój lub inne okoliczności życiowe nie sprzyjały zachorowaniu. Dieta wspiera nasze zdrowie, bo jest paliwem, które dostarczamy do naszego organizmu i połączenie jej z aktywnością ruchową oraz dbaniem o siebie może na tyle złagodzić ryzyku wystąpienia depresji, że spadnie ono do zera. Jeśli już chorujemy, dieta będzie wspierać nasze zdrowienie. Dlatego dieta antydepresyjna to fakt i warto o nią zadbać na co dzień. Dietetycy i psychoterapeuci jednoznacznie potwierdzają, że w łagodnym epizodzie lekkiej depresji możemy uniknąć farmakoterapii używając w diecie produktów o właściwościach przeciwzapalnych i antyutleniających oraz zawierających dużą ilość witaminy C. To ważna informacja w codziennych wyborach kulinarnych.
Dobra dieta - zdecydowanie lepszy nastrój o właściwościach profilaktyki antydepresyjnej
W 2017 roku na łamach prestiżowego magazynu naukowego "BCM Medicine" opublikowano wyniki badań klinicznych pochodzących z wieloletnich projektów naukowych w Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Potwierdziły one jednoznacznie, iż właściwie stosowana dieta antydepresyjna - po 12 tygodniach jej przestrzegania - prowadzi do znaczącej poprawy zdrowia psychicznego wśród osób chorujących na depresję, nawet w jej ciężkim przebiegu i całkowicie cofa symptomy depresji wśród osób zagrożonych zachorowaniem. Okazuje się, że wahania nastroju w trakcie depresji ulegają radykalizacji właśnie pod wpływem źle dobranej diety, a świadome jej stosowanie, czyli zestaw produktów antydepresyjnych może odwrócić negatywne skutki obniżenia nastroju. Inaczej mówiąc: dieta antydepresyjna naprawdę działa i w większości przypadków pozwala uniknąć zachorowania na depresję.
Dieta antydepresyjna - co jeść, żeby nie zachorować lub jak najszybciej wyzdrowieć z depresji?
Dieta antydepresyjna to dieta zawierająca dobrze zbilansowane składniki wspierające nasz układ nerwowy i trawienny. Obecnie wiemy już, że za wystąpienie depresji odpowiadają nie tylko wady i zaburzenia funkcjonowania mózgu, ale i jelit oraz żyjących w nich bakterii jelitowych. Jelita to nasz drugi mózg, zwany mózgiem emocjonalnym i to w jelitach właśnie następuje wchłanianie wielu dobroczynnych produktów. Co więc jeść, aby nie chorować na depresję? Pierwszą grupą produktów o właściwościach antydepresyjnych są pełnoziarniste zboża. Dostarczają one organizmowi witamin, minerałów, antyutleniaczy i błonnika. Kluczowym jednak składnikiem zbóż, który działa antydepresyjnie jest tryptofan, czyli aminokwas wpływający na produkcję serotoniny w mózgu. Jak wiadomo, to właśnie zaburzenia produkcji serotoniny są podstawowym czynnikiem ryzyka wystąpienia depresji. Dlatego tryptofan pomaga utrzymać nam stabilny, dobry nastrój i - nawet w sytuacjach trudnych, których nie brakuje nam w szarej codzienności, dzięki tryptofanowi lepiej radzimy sobie z problemami. Druga grupa składników, niezwykle skutecznych w diecie antydepresyjnej to warzywa o zielonych liściach, czyli warzywa z grupy kapustnych: kapusta, sałata, brukselki, ale także i jarmuż oraz brokuły. Dostarczają one organizmowi witamin B i C, przeciwutleniaczy, ale przede wszystkim są one źródłem kwasu foliowego, który działa przeciwlękowo. Dostarczenie organizmowi kwasu foliowego to taki naturalny antydepresant i środek przeciwlękowy, który powoduje, że znacznie lepiej podejmujemy złożone, wieloaspektowe decyzje oraz lęki nie zakłócają nam poprawnego wnioskowania i innych procesów myślenia. Warzywa kapustne i zielone zaleca się także osobom podejmującym wzmożony wysiłek intelektualny: studentom, pracownikom kreatywnym, ale i kobietom planującym ciąże i młodym mamom. Kwas foliowy to zastrzyk dobrej energii dla naszego mózgu i warto z niego korzystać na co dzień. Trzecia grupa produktów kluczowych w diecie antydepresyjnej to tłuste ryby morskie, takie jak łosoś i tuńczyk, które zawierają duże ilości kwasu Omega-3. Kwas Omega-3 regeneruje i wzmacnia połączenia neuronalne i dzięki temu jest on naturalnym serwisem całego układu nerwowego.
Pij sok marchewkowy, zagryzaj orzechy włoskie i pestki dyni!
Produktami, które uzupełniać powinny staranną, antydepresyjną dietę są warzywa zawierające składnik zwany betakarotenem, którego absolutną liderką jest marchewka. Sok marchewkowy pity raz dziennie potrafi wyregulować nastrój w ciągu dwu tygodni, jak potwierdziły badania kliniczne. Dodatkowo zawarta w nim witamina A wspiera metabolizm, dzięki czemu nie następują - tak charakterystyczne dla depresji - wahania masy ciała. Kolejne, wspaniałe uzupłenienia diety antydepresyjnej to orzechy włoskie i pestki dyni, a także bakalie. Wszystkie zawierają ogromne ilości kwasu Omega-3 oraz witaminy E, dzięki czemu niemalże natychmiast po ich spożyciu mózg ludzki otrzymuje wsparcie dla wszystkich procesów neuronalnych, w tym przetwarzania impulsów nerwowych, koncentracji uwagi oraz stabilizacji emocji. Dodatkowo, orzechy włoskie, zawierają znaczne ilości cynku, dzięki czemu wzmacniane są reakcje odpornościowe organizmu, który - odporniejszy - lepiej sobie radzi z codziennymi wyzwaniami. Innym, nie mniej ważnym, uzupełnieniem diety antydepresyjnej są naturalne probiotyki, takie jak kefiry i jogurty naturalne. Wspierają one naturalną florę bakteryjną jelit, a stąd już krok do poprawy ogólnej kondycji metabolizmu, który bywa również przyczyną wystąpienia epizodu depresyjnego. Jedzmy więc świadomie, a nawet organiczna predyspozycja do zachorowania nie stanie na drodze do naszego zdrowia, wszak jesteśmy tym, co jemy. Dieta antydepresyjna pomoże także pokonać już zaistniałą depresję, bo złe nawyki można pokonać i wprowadzić na ich miejsce czynniki wspierające dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Warto o tym pamiętać.
Komentarze
Napisz komentarz