Do niedawna śniadanie było uważane za najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Właśnie dlatego zawsze skupialiśmy swoją uwagę na tym, aby było sycące i dostarczało nam dużej ilości energii, aby móc w pełni wydajnie funkcjonować i dotrwać do pory obiadowej, bądź drugiego śniadania. Jednak naukowcy obalili ten mit, iż niejedzenie śniadania przyczynia się do pewnych dolegliwości zdrowotnych. Czy więc faktycznie możemy całkowicie zrezygnować z jedzenia śniadania?
Badania
Naukowcy z Uniwersytetu w Alabamie dokonali testu, na grupie trzystu osób, których wcześniej podzielono na 3 zespoły. Pierwszy z nich nie jadł śniadania, drugi jadł je w sposób regularny, natomiast trzeci żywił się całkowicie spontanicznie. Wynik ogłoszono po czterech miesiąca badania. Okazało się, iż w żadnej grupie nie doszło do utraty wagi czy przybrania na wadze. Kolejne badanie przeprowadzone przez dr Betts z Uniwersytetu w Bath wykazało w eksperymencie, iż zarówno osoby niejedzące, jak i jedzące śniadania, tak samo często sięgają po przekąski, a porcje obiadowe w obu grupach są takiej samej porcji. Zauważono jednak intrygującą zależność pomiędzy ochotnikami. Osoby spożywające małe ilości pożywienia na śniadanie albo niejedzące go wcale myślały o następnym posiłku później niż osoby, które jadły pełne, obfite śniadanie. Osoby te miały ochotę na jedzenie w dosyć krótkim odstępie czasu. Właśnie dlatego nie można determinować wzrostu albo utraty wagi poprzez jedzenie czy niejedzenie śniadania. Spożywanie czy zrezygnowanie z codziennych śniadań nie wpływa także na metabolizm.
Kto może zrezygnować ze śniadania?
Większość ludzi uznaje za tradycję, spożywanie 5 posiłków dziennie w pewnych odstępach czasu. Jednak nie jest to nasza jedyna opcja. Zrezygnować ze śniadania mogą osoby, które nie radzą sobie z prawidłowym odżywianiem czy też zmagają się z nadwagą. Zupełnie bez szkody można ominąć śniadanie, o ile nie wstaje się bardzo wcześnie rano. Jeśli tylko postarasz się utrzymać zdrową i racjonalną dietę, możesz czuć się lepiej, nie jedząc śniadań, a oprócz tego możesz zrzucić zbędne kilogramy.
Kto powinien jeść śniadania?
Przede wszystkim osoby, które nie posiadają właściwych nawyków żywnościowych. Wówczas powinni oni trzymać się sztywnych zasad i ustalonego jadłospisu, ponieważ zmniejsza to możliwość popełniania błędów w wyborze jakości i wielkości porcji. Nie musisz trzymać się tych zasad, jeśli nauczyłeś się już eliminować ze swojej diety niezdrowych przekąsek, nie objadasz się ani nie podjadasz między posiłkami.
Dlaczego warto zrezygnować ze śniadania?
Ominięcie śniadania i wybranie zamiast niego, 3 do 4 większych posiłków, aniżeli 5- 6 mniejszych przyczynia się do tego, iż spożywamy o wiele mniejszą ilość kalorii. Jest to dobrym wyborem dla osób, które żle znoszą ograniczenia dietetyczne i uwielbiają najeść się do syta.
Zrezygnowanie ze śniadań przynosi szybkie efekty
Zalecenia żywieniowe WHO określają, iż podstawą diety jest pięć posiłków dziennie, dlatego poważnie przemyśl swoją decyzję, czy eliminowanie śniadań jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem. 16/8 jest najpopularniejszym rozwiązaniem z diety typu intermittent fasting, czyli IF. W diecie tej można jeść jedynie w ciągu 8 godzin, w tym czasie je się przeważnie tylko i wyłącznie dwa posiłki, usuwając w ten sposób z diety śniadania. Efekty można zauważyć praktycznie od razu. Zrezygnowanie ze śniadania, przyczynia się do obniżenia poziomu kortyzolu, którego wysoki poziom zwiększa ryzyko otyłości. Nie musisz od razu po przebudzeniu, sięgać po posiłek, aby przyspieszyć metabolizm. Tempo, w jakim dochodzi do przemiany materii, nie jest zależne od jedzenia wdanych porach, a jedynie od ilości przyjętych kalorii, zawartych w jedzeniu białek, tłuszczy i węglowodanów. Korzystnie na zdrowie wpływa także, okazjonalne niejedzenie śniadania. Organizm na czczo ma mniejszy poziom insuliny we krwi, przez co organizm może lepiej gospodarować przyjmowanymi węglowodanami. Na śniadanie przeważnie zjadamy płatki, owsiankę, kanapki, czyli spore ilości węglowodanów. Jeśli chcemy przyspieszyć proces spalania tłuszczów w organizmie, powinniśmy dostarczyć mu również prawidłowe proporcje tłuszczów i białek w pozostałych posiłkach. Najważniejszą kwestią jest znanie swojego organizmu i jego potrzeb. Wiele osób zamiast bogatego śniadania, wybiera herbatę, wodę z cytryną czy sok. Nie są to błędy żywnościowe, określa to jedynie różne potrzeby organizmów. Po pierwszym dniu rezygnacji ze śniadania ciało może dziwnie się zachowywać. Przede wszystkim zwiększa się ilość greliny, czyli hormonu wpływającego na uczucie głodu. Możemy być wówczas senni, poirytowani lub zmęczeni. Nasz organizm musi się przyzwyczaić do tej zmiany. Po około 7 dniach organizm zaprzestanie produkcji greliny przed południem, gdyż będzie wiedział, że nie otrzyma i tak żadnych produktów spożywczych.
Rezygnując ze śniadania, miej na uwadze to, jak ważne jest utrzymanie regularnych posiłków w ciągu dnia. Pamiętaj, aby były one kaloryczne, zdrowe i w pełni wartościowe. Objadanie się wieczorem nie będzie pozytywnie wpływało na nasze zdrowie i sylwetkę. Jeśli chcesz ze swojej diety usunąć poranne posiłki, możesz je zamienić na szklankę soku czy herbaty. Pozostałe posiłki, rozłóż w sposób równomierny na pozostałe godziny.
Komentarze
Napisz komentarz