Sportowcy wyróżniają 3 podstawowe budowy ciała: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. W zależności od naszej budowy, różnie reagujemy na treningi i diety. Endomorfik to krótko mówiąc osoby z tendencją do tycia, które muszą uważać na to co jedzą. Wystarczy, że delikatnie zaburzą swoją dietę lub zaniechają ćwiczeń, a potrafią przytyć kilka kilogramów nawet w ciągu kilku dni. Dla wielu amatorów siłowni wymarzoną posturą jest sylwetka tzw. mezomorfika. Jest to budowa postawna, o szerokich barkach, wąskich biodrach i uśrednionym metabolizmie.
Ektomorfik wyróżnia się bardzo szybkim metabolizmem. Jest to osoba bardzo szczupła, z długimi kończynami i wąskimi ramionami. Osoby tak zbudowane, zazwyczaj mają nie lada problem z nabraniem masy, gdyż ich metabolizm działa na podwyższonych obrotach i bez problemu radzi sobie z nadwyżką energetyczną w organizmie, zupełnie bez przyrostu masy. Ektomorficy muszą spożywać znacznie więcej kalorii od wcześniej wspomnianych, aby utrzymać masę ciała. Z tego powodu wielu z nich ma tendencję do niedowagi. Jednak dzięki kilku drobnym zmianom w diecie mogą oni znacznie poprawić stan swojej masy ciała.
Regularny tryb żywienia
Ektomorficy powinni jeść stale - co 3 godziny, unikając przy tym podjadania między posiłkami. Pomaga to zmusić organizm do odkładania składników odżywczych. Jedzącej codziennie w tych samych porach wyrabiamy również w naszym organizmie nawyk i po pewnym czasie sam zaczyna on wołać o porcję kalorii w określonych godzinach. Z czasem możemy więc zjeść więcej, mimo częstych posiłków.
Mniej stresu - więcej snu
Osoby, które nie dosypiają mogą mieć dużo większe wahania hormonalne od tych, którzy sypiają regularnie. Aktywna tarczyca i tak podkręca naszą hormonalną karuzelę, a bezsenność tylko ją pobudza. To samo tyczy się stresu – im więcej się stresujemy, tym więcej hormonów wydzielamy. Im więcej hormonów wydzielamy, tym szybciej chudniemy, ponieważ organizm zużywa więcej energii.
Węglowodany i białka to nasi najbliżsi sprzymierzeńcy
Ektomorficy powinni stosować dietę bogatą w węglowodany i białka. Węglowodany - dlatego, że ich organizmy potrzebują do codziennej pracy bardzo dużo energii, która jest w nich zawarta. Białka wspomagają budowę tkanki mięśniowej, dlatego ektomorficy pragnący zbudować swoją wymarzoną sylwetkę powinni jeść dużo nabiału, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego (serów, jajek, mleka). Niezbędne będą również odżywki białkowe, zwłaszcza te, które zostały poddane obróbce hydrolizowej. Dzięki temu procesowi nasz organizm o wiele łatwiej przyswaja cenne białko z tegoż suplementu.
Przeciętny ektomorfik potrzebuję dawki kalorii około 500-600 kcal niż przewiduje jego standardowy bilans energetyczny. Ważne jest jednak, żeby nie były to puste kalorie, gdyż właśnie one w dłuższej perspektywie mogą jedynie prowadzić do odłożenia drobnej, lecz zbędnej tkanki tłuszczowej.
Jaki suplement wybrać?
Polecamy REAL PHARM REAL ISOLATE 100
Komentarze
Napisz komentarz