Dieta dla mocnych włosów – 7 najcenniejszych składników

Dodane przez: . Komentarze: 0 905

Skład naszej diety ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Kluczowe znaczenie dla zdrowia ma dostarczanie  waz z dietą odpowiedniej ilości mikro i makroelementów, które stanowią podstawowy budulec wszystkich tkanek. Niedobory składników pokarmowych wpływają niekorzystnie także na włosy. Jakie substancje są niezbędna dla zdrowia włosów i gdzie można je znaleźć?

Minerały

Najważniejsze składniki mineralne, które wpływają na kondycję włosów, to cynk, żelazo, krzem, selen i miedź. Wymienione minerały wchodzą w skład struktury włosów i są niezbędne dla prawidłowej przemiany składników niezbędnych do ich budowy. Niedobory minerałów powodują łamliwość włosów i ich wypadanie, a także utratę koloru, nadmierną produkcję łoju i stany zapalne skóry głowy. Bardzo dobrym źródłem cynku są owoce morza. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 11-13 mg, tymczasem 100 g świeżych ostryg zawiera aż 45-75 g cynku.  Najlepszym źródłem krzemu są zioła takie jak skrzyp polny i pokrzywa. Najwięcej selenu znajduje się natomiast w orzechach brazylijskich, a także w łososiu i tuńczyku. Miedź można znaleźć w wielu orzechach i pestkach oraz w kakao. Poziom żelaza można natomiast uzupełnić jedząc podroby, przede wszystkim wątrobę.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B, czyli biotyna, niacyna, tiamina, kwas foliowy, ryboflawina, kobalamina, kwas pantotenowy i witamina B6 to niezbędny składnik diety na wzmocnienie włosów. Biotyna umożliwia prawidłowe gojenie skóry i właściwą syntezę białek. Niacyna to składnik różnych enzynów, które są niezbędne między innymi dla regeneracji skóry. Tiamina umożliwia metabolizm substancji koniecznych dla właściwego wzrostu włosów. Kwas foliowy reguluje podziały komórkowe i prawidłową strukturę włosa. Ryboflawina uczestniczy w pozyskiwaniu komórkowej energii, syntezie hormonów, przemianach innych wiatmin z grupy B i żelaza, a także w procescha przyswajania innych składników pokarmowych. Kobalamina jest niezbędna do właściwego przebiegu procesów krwiotwórczych, co wpływa na ilość tlenu dostarczaną do cebulek włosowych. Kwas pantotenowy bierze udział w regenracji błon śluzowych i komórek skóry. Witamina B6 pomaga zapobiegać łupieżowi.  Źródłem wiatmin z grupy B są przede wszystkim produkty białkowe. Oprócz produktów zwierzęcych duże ilości witamin z grupy B zawierają orzechy, pestki, a także drożdże piwowarskie.

Siarka

Głównym budulcem włosów jest kreatyna – białko zbudowane z aminokwasów bogatych w siarkę. Z tego powodu dieta wzmacniająca włosy powinna uwazględniać produkty zawierające duże ilości aminokwasów siarkowych – L-cysteiny i L-metioniny. Bardzo dobrym źródłem aminokwasów siarkowych są odżywki białkowe na bazie białka serwatkowego. Całkiem dużo siarki zawiera również cebula i czosnek, a także groch, owies, kapusta, rzepa, rzeżucha, chrzan, brokuły i kalafior.

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze

Antyoksydanty to niezbędny składnik każdej zdrowej diety. Wpływają korzystanie na cały organizm, w tym również na skórę, paznokcie i włosy. Antyoksydanty unieszkodliwiają wolne rodniki, których działanie powoduje szybsze starzenie się włosów. Najlepszym źródłem antyoksydantów są kolorowe warzywa i owoce, które powinny być stałym elementem diety. Szczególnie dużo przeciwutleniaczy zawiera kakao, jagody acai, granat, buraki, orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, jagody goji, truskawki, łosoś, a także czerwone wino. Dieta bogata w antyoksydanty spowalnia procesy starzenia się i pomagają w zachowaniu dobrej kondycji włosów.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to kolejny istotny składnik diety wzmacniającej włosy. Budują nabłonek komórek, a także powłokę ochronną, która zabezpiecza skórę przed nadmiernym parowaniem wody. Co ważne, wpływają także na aktywność hormonów androgennych w podobny sposób jak lek stosowany w przypadku łysienia występującego u mężczyzn. Najważniejsze znaczenie dla kondycji włosów ma kwas linolowy, czyli omeg-6 i linolenowy, czyli omega-3. Skutkiem ich niedoboru jest nadmierna suchość skóry głowy, wypadanie i utrata koloru włosów. Kwasy wielonienasycone można znaleźć w tłoczonym na zimno oleju lnianym, konopnym i rzepakowym, kawiorze, tuńczyku, anchois, śledziu, makreli, orzechach włoskich i siemieniu lanianym. W celu uzupełnienia diety o niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe można również sięgnąć po suplement diety w postaci tranu.

Witamina C

Witamina C jest niezbędnym składnikiem diety, która wzmocni włosy. Jest silnym przeciwutleniaczem. Umożliwia wchłanianie żelaza z pokarmu, chroniąc przed anemią i wypadaniem włosów. Zbyt mała ilość witaminy C w diecie prowadzi do powstawania niekorzystnych zmian w strukturze włosa, łuszczenia się skóry i skłonności do infekcji grzybiczych, w tym do łojotokowego zapalenia skóry. Duże ilość witaminy C można znaleźć w owocach dzikiej róży, w świeżych ziołach, kiełkach, warzywach kapustnych, papryce, ziołach, jagodach oraz owocach cytrusowych.

Witamina E

Witamina E jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Chroni związki tłuszczowe budujące błony komórkowe przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Jest niezbędna dla właściwego nawilżenia skóry, ma działanie przeciwzapalne. Bogate źródła witaminy E to przede wszystkim orzechy, pestki oraz nasiona oleiste, w tym również rzepak i tłoczony na zimno olej rzepakowy. Witaminę E można znaleźć także w awokado, zarodkach pszennych, jajach i zielonych warzywach.

Warto pamiętać, że nawet najlepsza dieta nie pomoże wzmocnić włosów, jeśli są one cały czas wystawione na działanie niekorzystnych czynników, takich jak silny, długotrwały stres, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Źle na włosy może również wpływać picie dużych ilości mocnej kawy i herbaty, ponieważ substancje znajdujące się w tych napojach zmniejszają wchłanianie witamin i minerałów z pożywienia. Złym pomysłem jest stosowane  bardzo restrykcyjnych diet odchudzających. Są one zazwyczaj ubogie w najważniejsze mikro i makroelementy, co prowadzi do rozwoju niedoborów i osłabienia włosów.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu