Na czym polega dieta eliminacyjna?
To, w jaki sposób powinniśmy się odżywiać, wciąż dla niektórych stanowi nie lada zagadkę. Teorii pojawia się całe mnóstwo i są one szeroko dyskutowane. Ogólna tendencja idzie jednak w kierunku zdecydowanego podkreślania, że dieta powinna być urozmaicona, aby dostarczała naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Pojęcie "dieta eliminacyjna", jak sama nazwa wskazuje, zakłada, że konkretny produkt zostaje całkowicie wykluczony z naszej diety. Niektórzy są do tego niejako zmuszeni ze względów zdrowotnych, inni próbują w ten sposób stracić na wadze. Powinniśmy jednak pamiętać, że niewłaściwe zastosowanie diety eliminacyjnej może nam zaszkodzić.
Dieta eliminacyjna - co to właściwie jest?
Dieta eliminacyjna zakłada wykluczenie pewnego produktu lub grupy produktów z naszego jadłospisu. Czasem może to być przydatne, a czasem wręcz niebezpieczne. W niektórych chorobach przeciwwskazane jest spożywanie niektórych pokarmów i w związku z tym nie możemy cieszyć się dowolnością i pełnym bogactwem codziennego menu. Powinniśmy jednak pamiętać, że organizm musi mieć zrekompensowane ewentualne braki w diecie. Wynika to z zapotrzebowania na składniki odżywcze i konieczności utrzymania równowagi. Dieta eliminacyjna powinna być zatem stosowana z rozsądkiem, a jej wdrożenie poprzedzone konsultacjami ze specjalistami i szczegółowymi badaniami.
Wegetarianizm - przykład diety eliminacyjnej
Zrozumienie zasad działania diety eliminacyjnej jest bardzo ważne. Doskonałym przykładem jest w tym przypadku dieta wegetariańska. Osoby, które nie chcą jeść mięsa, eliminują je ze swojego jadłospisu. Czynią to, co prawda, z pobudek najczęściej czysto ideologicznych, a nie medycznych, ale mechanizm jest podobny. Mięso zawiera wiele substancji, które są bardzo potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego jeżeli ktoś podejmuje decyzję o przestawieniu się na dietę wegetariańską, musi zrekompensować ten fakt swojemu ciału poprzez wzbogacenie menu o produkty, które niejako wyrównają straty wynikające z braku mięsa. Wymaga to dokładnej analizy spożywanych produktów i kreatywności, aby wprowadzić do swojej kuchni swoiste zamienniki. W przeciwnym wypadku równowaga substancji może zostać poważnie zaburzona, a co za tym idzie - mogą pojawić się dokuczliwe, a nawet groźne dolegliwości i schorzenia. Pamiętajmy, że odżywianie, to - wbrew pozorom - istotna kwestia. Należy planować swoje posiłki odpowiedzialnie.
Kiedy najczęściej stosuje się diety eliminacyjne?
Dieta eliminacyjna - choć może kojarzyć się głównie z odchudzaniem - szczególne zastosowanie znajduje w przypadkach natury medycznej. Wiele osób cierpi na alergie pokarmowe, czy nietolerancje. Uczuleni możemy być na bardzo różne produkty, które czasem mogą nas zaskoczyć. Spożywanie alergenów, w zależności od stopnia zaawansowania przypadłości, może być bardzo niebezpieczne. Znane są przecież przypadki, kiedy ktoś po zjedzeniu produktu, na który miał alergię, a nie wiedział o tym, wylądował w szpitalu w poważnym stanie lub nawet stracił życie. Dla alergików pokarmowych często jedynym wyjściem jest całkowite wyeliminowanie podejrzanego składnika z diety. Podobnie sprawa ma się z nietolerancją. Często wspominana celiakia, która sprawia, że nasz organizm negatywnie reaguje na gluten, może być przykładem sytuacji, która zmusza nas do wyeliminowania określonej grupy składników z diety, tak samo jak nietolerancja laktozy. Zresztą - alergie i nietolerancje mogą dotyczyć naprawdę różnorodnych produktów. Warto wykonać badania, które utwierdzą nas w przekonaniu o naszych przypadłościach. Często niektóre dolegliwości nie są bowiem efektem uczulenia, ale innych, nierzadko poważniejszych chorób. Nie warto więc działać na oślep i unikać kontaktu z lekarzem. Kolejnym zastosowaniem diety eliminacyjnej jest właśnie proces odchudzania - choć niektórzy zdecydowanie odradzają taki styl żywienia, jeżeli nie jesteśmy do tego zmuszeni, wiele osób wciąż się decyduje na takie rozwiązanie. Nieodpowiedzialna eliminacja może spowodować ryzyko zaburzenia równowagi substancji odżywczych i metabolizmu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zawsze zadbać o dostarczanie wszystkich niezbędnych składników naszemu organizmowi wraz z różnego rodzaju pokarmami.
Jak utrzymać równowagę w organizmie?
Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek diety, warto wykonać badania, sprawdzające jaki jest poziom poszczególnych substancji w naszym organizmie. Później należy to monitorować. Jeśli rezygnujemy z jakichś produktów, należy dowiedzieć się, jakie składniki odżywcze się w nich znajdują, aby mieć świadomość, co będzie wymagało uzupełnienia. Potem natomiast powinniśmy dobrać sobie takie pokarmy, które zrekompensują ewentualnie powstające braki. To może być trudne zadanie, jeżeli nie posiadamy szczegółowej wiedzy, dlatego warto skonsultować swoją strategię ze specjalistą. Kwestia doboru stylu żywienia jest bardzo indywidualna i wymaga dogłębnego przeanalizowania. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę wszystkie czynniki medyczne.
Komentarze
Napisz komentarz