Jakiś czas temu mieszkańców Japonii uważano za jeden z najzdrowszych narodów na świecie. Ostatnimi czasami widać zmianę żywieniową u mieszkańców tego kraju, ale mimo to nadal uważani są oni za społeczeństwo długowieczne. To zasługa tradycyjnej diety japońskiej, która opiera się na rybach, ryżu i warzywach. Mimo, że tak jak już wspomniałem Japończycy sami odchodzą od tej diety to nadal warto się nią zainteresować, gdyż zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych i nowotworowych.
Produkty ważne w diecie japońskiej
By korzystać z dobrodziejstw tej diety nie musimy jeść wszystkich posiłków w drogich restauracjach specjalizujących w kuchni azjatyckiej. Podstawowe dania z tej kuchni można bowiem bezproblemowo zrobić w domu nie wydając na nie jednocześnie fortuny. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to rezygnacja z fast-foodów,słodyczy i różnych przekąsek, a jednocześnie zainteresować się takimi produktami jak:
-ryż jest podstawowym produktem tej diety, jest jedzony codziennie, czasami nawet kilka razy. Daje nam energię oraz sprawia, że czujemy się nasyceni jednocześnie nie mając zbędnych kalorii. Jemy go bez sosów, masła i na sypko.
-Warzywa są podawane czasami nawet na śniadanie. Przeważnie w daniach możemy spotkać kombinacje kilku rodzajów warzyw. Mimo, że Japończycy mają swoje specjały takie jak pędy bambusa czy grzyby shitake to równie dobrze sprawdzą się tutaj brokuły,pory, szpinak, marchew czy rzodkiewki.
-Ryby są w dla mieszkańców Japonii tym czym dla nas jest mięso. To nieodłączny element tej diety. W przeciwieństwie jednak do mięsa są one dużo zdrowsze oraz mniej kaloryczne. Podawane są one pieczone, gotowane, smażone, ale także na surowo w postaci znanego każdemu shushi.
-Wywary to kolejny ważny element tej diety. Japończycy codziennie spożywają wywary, które dodają im energii oraz zaspokajają apetyt. Nie są one jednak tak gęste jak nasze zupy.
-Soja to źródło białka tej diety, która jest uboga w nabiał. To nie tylko ziarna, które się gotuje i podaje jak fasolę, ale również sos sojowy czy śmietana.
Na deser zaś bardzo popularne są owoce, które są słodkie i atrakcyjnie, czasami nawet stosowane jako samodzielny posiłek. Ich celem jest zaś zaspokojenie naszego głodu na cukry.
Dodatkowym i nieodłącznym elementem tej diety jest także zielona herbata, która jest dobrym źródłem antyoksydantów, które zwalczają szkodliwe dla nas działanie wolnych rodników i zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych.
- Pasta miso to sfermentowana pasta z soli i słodu ryżowego o konsystencji masła orzechowego. Smakiem jest zbliżona do kostek bulionowych i stosowana jest w podobnym celu. Zwiększa ona odporność naszego organizmu i pozytywnie wpływa na nasz układ trawienia. Ponoć systematyczne spożywanie zup z jej dodatkiem zmniejsza ryzyko wystąpienia raka żołądka.
- tofu to biały ser z soi, który jest często wykorzystywany zamiast mięsa lub ryb. To dobre źródło białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Hamuje on wytwarzanie cholesterolu wątrobowego, co jednocześnie zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości żelaza, magnezu, potasu oraz witaminy A oraz tych z grupy B dobrze wpływa na sprawność mózgu oraz chroni nas przed osteoporozą.
Pozytywne cechy diety japońskiej:
- Wysoka ilość kwasów omega-3 wynikająca z dużych ilości ryb oraz wodorostów
- Duże ilości warzyw, które są świeże, gotowane lub czasami marynowane
- Niewielkie ilości produktów mącznych
- Dieta oparta na sezonowości
- Wysoka wartość odżywcza potraw
Negatywne cechy diety japońskiej:
- Potrawy często są czasochłonne w przygotowaniu
- W diecie występuje duża ilość soli w różnych postaciach( miso, sos sojowy czy marynowane warzywa)
-Niewielkie ilości niektórych rodzajów błonnika w diecie
Przykładowy jadłospis:
- Śniadanie:
-Japoński omlet z tofu ( połowa jajka, łyżka bulionu z ryb, pół łyżki cukru, łyżka sosu sojowego, dwie łyżki tofu, odrobina soli)
- zielona herbata
- owoc
- Drugie śniadanie:
-Pasta rybna
-pieczywo ryżowe
-granat
-Obiad:
- zupa rybna ( kawałek leszcza, 30 ml bulionu rybnego, łyżeczka sosu sojowego, trochę imbiru, 2 gałązki pietruszki, skóra z cytryny)
- Ryż oyako donburi( świeżo ugotowany ryż, mięso z kurczaka, 1,5 łyżki sosu sojowego, odrobina soli, 40 g cebuli, cztery łyżki bulionu, odrobina cukru i pokrojonych w paski suszonych glonów)
-maliny
-Podwieczorek
- warzywa z curry ( połowa bakłażanu, żółtej papryki,marchwi, cebuli, ząbek czosnku, japońskie curry i olej do smażenia)
-Kolacja
- Szpinak z ziarnem sezamowym ( szpinak, łyżka sosu sojowego, 4 łyżki bulionu rybnego, połowa łyżki ziaren sezamu)
- owoc
- herbata zielona
Dieta japońska zawsze będzie kojarzyć się długowiecznością oraz zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób powiązanych z układem krążenia. Ważnymi zasadami tej diety są estetyka podawanych dań, wykorzystywanie roślin, które rosną dziko i występują sezonowo. Ta dieta może być używana przy profilaktyce otyłości. Największa wada? Przygotowanie dań może być bardzo czasochłonne, więc nie zalecamy jej osobom, które nie mają wiele czasu, które mogą poświęcić na gotowanie.
Komentarze
Napisz komentarz