Jak wiadomo siatkówka to sport ogólnorozwojowy, który wymaga od nas zaangażowania całego ciała. Podczas gry drużynowej nie pracujemy tylko rękoma, ale również nogami, które wykonują liczne skoki, przysiady, czy ekspresowe kroki na boisku. Siatkarze powinni zadbać o stosowanie prawidłowej diety. Jak powinno wyglądać ich żywienie?
Dieta dla siatkarzy
Zawodnicy siatkówki podczas treningu czy zwodów potrzebują niezliczonej ilości energii, którą jak wiadomo zapewniają węglowodany. Należy spożywać jak przed wysiłkiem fizycznym, ale także w trakcie. Warto wspomnieć, iż tak naprawdę szczegółowa dieta siatkarza jest uzależniona od wielu czynników, np. od ilości treningów w ciągu dnia.
Węglowodany, jak wcześniej wspomnieliśmy, węglowodany powinny zająć pierwsze miejsce w jadłospisie osoby grającej w siatkówkę. Są one lekkostrawne, organizm szybko je przyswaja. Wykonując dużą ilość intensywnych ćwiczeń organizm wykorzystuje zgromadzone wcześniej węglowodany, dlatego też ich uzupełnianie jest konieczne.
Przykłady w jadłospisie siatkarza
Trenując siatkówkę powinniśmy jadać węglowodany rano, najpóźniej godzinę po obudzeniu się. Na śniadanie możemy wybrać płatki owsiane. Obiad również powinien zawierać te cukrowce. Może on przyjmować formę ryżu, makaronu, czy kaszy. Poleca się ograniczenie spożywania mięsa. Warto zamienić je na ryby. Kolacja może stanowić sałatę z warzywami, skropioną oliwą z oliwek, a także kanapki z pełnowartościowego chleba.
Dieta przed treningiem
Przed treningiem należy szerokim łukiem omijać ciężkie, sycące dania. Warto zamienić je na lekki jogurt, chleb razowy, warzywa, czy też owoce. Powinno się odstawić tłuszcze, a zastąpić je właśnie węglowodanami. Nie warto spożywać również pokarmów słodkich, a także wysokosłodzonych napojów.
Dieta po treningu
Po treningu najlepiej postawić na pokarm, dzięki któremu uzupełni się poziom węglowodanów. Mogą to być np. batony energetyczne, świeże owoce, lub orzechy i owoce suszone.
Co powinien pić siatkarz?
Piłkarz siatkowy powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto jednak odstawić napoje słodzone. Lepiej postawić na wodę i tzw. „izotoniki”. 2-3 godziny przed treningiem należy wypić około 0,5 l wody. Spożywanie napojów jest również ważne w czasie treningu, gdzie poleca się wypijanie co 15-20 minut około 200 ml. wody lub napojów izotonicznych.
Polecamy Real Pharm Carbo One 1000g
Komentarze
Napisz komentarz