Wybór odpowiedniej diety z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Co roku, pojawiają się nowe diety bijące rekordy popularności na całym świecie i ochoczo promowane przez celebrytów. Mimo, iż regularne stosowanie większości z nich rzeczywiście pomoże zrzucić zbędne kilogramy to nie wszystkie są odpowiednie dla naszego zdrowia. Czym różni się więc dieta wysokotłuszczowa od wysokowęglowodanowej
Dieta wysokotłuszczowa vs. dieta wysokowęglowodanowa
Zarówno regularne stosowanie jednej jak i drugiej diety, ma ogromne grono przeciwników jak i zwolenników. Takie debaty zaczęły pojawiać się już na początku dwudziestego wieku. Wtedy to naukowcy i specjaliści od zdrowego odżywiania, zaczęli zachwalać zalety redukcji węglowodanów w codziennym jadłospisie. Osoby, które postanowiły zrezygnować z tych związków organicznych, mają w krótkim okresie czasu pozbyć się zbędnych kilogramów, jednocześnie nie odczuwając przy tym większego głodu. Z kolei kilkanaście lat później zaczęto rekomendować ograniczenie tłuszczów w menu, co związane było głównie z licznymi badaniami nad otyłością. Jak się jednak okazuje każda z tych diet daje inne rezultaty. Wszystko zależne jest od tego w jaki sposób chcemy ukształtować naszą sylwetkę.
Na czym polega dieta wysokotłuszczowa?
Dieta wysokotłuszczowa ma za zadanie zaspokoić większość dziennego zapotrzebowania na energię za pomocą tłuszczy. Same węglowodany i białko stanowią zaś niewielki procent całego jadłospisu. Zalecane jest więc spożywanie głównie tłustszych mięs, masła, jajek, śmietany, żółtego sera, kiełbasy i wędlin. Powinno się za to zredukować ilość kaszy, pieczywa i mąki. Bezwzględnie zakazany jest również cukier.
Znaczące ograniczenie przyjmowania węglowodanów ma prowadzić do zwiększenia produkcji ciał ketonowych. Pozwala to utrzymać spalenie tłuszczu na wysokim poziomie. Jednocześnie trzeba organizmowi z powrotem dostarczyć odpowiednią ilość tłuszczu tak, aby nie doprowadzić się do przegłodzenia.
Regularne stosowanie diety wysokotłuszczowej z pewnością ma wiele plusów. Największym z nich jest zdecydowanie szybka redukcja masy ciała. W ciągu miesiąca można pozbyć się nawet pięciu zbędnych kilogramów. Jednocześnie nie trzeba w pełni rezygnować z jedzenia niektórych produktów, chociażby mięs, wędlin czy nabiału. Ze względu na obecność dużej ilości tłuszczów, dieta ta zapewnia sytość oraz chroni przed napadami głodu. Zalecana jest szczególnie pacjentom borykającymi się ze schorzeniami neurologicznymi, chociażby chorobą Parkinsona czy Alzheimera. Jest też wskazana dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ korzystnie wpływa na glikemię.
Dieta wysokotłuszczowa poprawia także kondycję i sprawność podczas treningu i wszelkich zajęć fizycznych, wspomaga pracę tarczycy oraz zwiększa poziom niektórych hormonów. Znacząco wpływa na produkcję testosteronu, co może się okazać szczególnie przydatne podczas procesu budowania masy mięśniowej.
Mimo wielu płynących z systematycznego stosowania diety wysokotłuszczowej korzyści, dietetycy, specjaliści od zdrowego odżywiania oraz lekarze ostrzegają przed negatywnymi jej skutkami. Po pierwsze, może doprowadzić do poważnego niedoboru wielu składników odżywczych, chociażby witamin, wapnia, potasu, miedzi i magnezu. Zbyt duża ilość spożywanych tłuszczów, może powodować niepotrzebne podwyższenie cholesterolu, co z kolei skutkuje pojawieniem się miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Z kolei tak drastyczne ograniczenie błonnika znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów czy zaburzeń układu pokarmowego.
Długotrwałe stosowanie diety osłabia organizm, powoduje zmęczenie, ciągłą ospałość i senność.
Jakie są efekty stosowania diety wysokowęglowodanowej?
Dieta wysokowęglowodanowa opiera się na całkowicie innych zasadach. Zakłada ona, że na masę ciała ma wpływ nie ilość spożywanych dziennie kalorii, ale szybkość ich spalania. W układaniu prawidłowego jadłospisu kładzie się nacisk na spożywanie jak największej ilości cukrów. Najczęściej są to takie produkty jak warzywa, owoce, świeżo wyciskane soki, płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, mleko, jogurty, ryby i mięso. Szczególnie ważne jest jednak, aby pokarmy charakteryzowały się niskim indeksem glikemicznym, ponieważ nie wpływają one na gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Zabronione jest za to jedzenie słodyczy, ziemniaków czy picie napojów gazowanych.
Stosowanie diety wysokowęglowodanowej jest polecane głównie sportowcom. Intensywne treningi oraz regularne ćwiczenia znacząco zwiększają zapotrzebowanie organizmu na energię, która pobierana zostaje z białka i cukrów. Zbyt mała ilość węglowodanów powoduje, że organizm zaczyna pobierać zapasy z rezerw białkowych, czego skutkiem jest spadek masy mięśniowej. Najrozsądniej jest więc, dostarczyć wraz z pożywieniem zarówno odpowiednią ilość białek jak i węglowodanów.
Należy jednak zwrócić uwagę, że również i regularne stosowanie diety wysokowęglowodanowej może mieć negatywne skutki. Nadmiar węglowodanów odkłada się w tkance tłuszczowej, co może w szybkim tempie doprowadzić do otyłości i sporej nadwagi. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczone podczas tej diety substancje odżywcze w jak najszybszym tempie zostały spalone.
Którą dietę ostatecznie wybrać?
Wybór odpowiedniej diety powinien zależeć głównie od efektów jakie chcemy osiągnąć poprzez jej regularnego stosowania. Dieta wysokotłuszczowa pomoże w szybszym tempie schudnąć i pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednocześnie posiada dużo więcej skutków ubocznych, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Dieta wysokowęglowodanowa zalecana jest szczególnie osobom aktywnym fizycznie. Nie tylko zwiększy dawkę energii podczas ćwiczeń, ale również wpłynie na budowę masy mięśniowej. Z kolei może okazać się niewłaściwa dla tych, którzy unikają ćwiczeń, ze względu na to, że w krótkim czasie może doprowadzić do sporej nadwagi.
Decydując się na wdrożenie którejkolwiek diety w nasze życie, warto odpowiednio wcześniej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże wybrać najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą opcję dopasowaną do wymogów indywidualnych osób.
Komentarze
Napisz komentarz