Dlaczego cukier uzależnia?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1199

Coraz więcej ludzi żyje w ciągłym stresie. Przepracowanie i zmęczenie z czasem dopada każdego. Przerwy w pracy są krótkie, a niekiedy pojawia się napad wilczego głodu. Wówczas najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po słodką przekąskę - batonik, tabliczkę czekolady itd. Rzeczywiście głód zostaje na chwilę zaspokojony, ale jednocześnie do organizmu trafia spora ilość cukru.

Rosnąca popularność słodkich przekąsek i napojów

Słodkie przekąski cieszą się dużą popularnością z uwagi na atrakcyjną cenę, przyjemny smak i szybkość, w jaki zaspokoić można głód. Wiele osób żyje w pośpiechu i uważa, że nie ma czasu na jedzenie innych rzeczy. Tymczasem cukier bardzo niekorzystnie wpływa na ludzkie zdrowie. Co więcej, coraz więcej osób jest od niego uzależnionych, z czego niewiele zdaje sobie sprawę. Są osoby, które nie są w stanie odmówić sobie niczego słodkiego.

Cukier - charakterystyka

Cukier to białawe kryształki o słodkim smaku. Inna nazwa cukru to sacharoza. Jednak tak naprawdę cukier przybierać może różne formy. Znaleźć go więc można pod postacią innych organicznych związków chemicznych - laktozy, glukozy czy fruktozy. Fruktoza i glukoza powstają również na skutek rozkładu w organizmie człowieka sacharozy. W zdecydowanej większości są to cukry proste. Ich nadmierne spożywanie może skończyć się naprawdę źle, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Dlaczego cukier uzależnia?

Cukier jest swego rodzaju legalnym narkotykiem, bo tak samo jak one prowadzi do uzależnienia. Ludzie, którym brakuje cukru szybko się denerwują, są rozdrażnieni, a niekiedy nawet agresywni. Wystarczy, że obniży się poziom glukozy we krwi i pojawia się agresja. Często nie można znaleźć złotego środka, co widać na ulicach. Coraz więcej osób boryka się bowiem z problemem nadwagi i otyłości. To chyba najbardziej widoczny objaw uzależnienia od cukru, ale nie najgorszy. Uzależnienie od cukru powstaje z jednej, bardzo prostej przyczyny. Po zjedzeniu słodkiej przekąski rośnie w organizmie poziom serotoniny i to w sposób automatyczny. Serotonina to dobrze znany wszystkim hormon szczęścia, który jest ważnym neuroprzekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym. To serotonina reguluje sen, apetyt, nastrój czy potrzeby seksualne. Cukry proste o łatwej przyswajalności bardzo szybko podnoszą poziom serotoniny we krwi, ale na krótki okres czasu.

Co istotne, częste podnoszenie poziomu endorfin w organizmie, do którego dochodzi na skutek wysiłku fizycznego czy zjedzenia cukrów prostych, sprawia, że ciało zaczyna się od tego uzależniać Jest to spory problem. Organizm, który staje się pobudzony po zjedzeniu słodkiego przysmaku, dąży do osiągnięcia tego stanu ponownie. W ten sposób stopniowo staje się uzależniony od cukru. Spora w tym zasługa wysokiego indeksu glikemicznemu słodkich produktów, które powodują w organizmie spore skoki cukru. W praktyce bardzo trudna jest walka z takim cukrowym uzależnieniem. Ciało człowieka wychodzi bowiem w pewien sposób z założenia, że należy dostarczać do organizmu to co, przynosi mu szczęście, a więc cukier. Jednak ma to naprawdę opłakane skutki.

Jeszcze kilkanaście lat temu spożycie cukrów było sporo niższe. Był to bowiem produkt słabiej dostępny, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji, znacznie zmieniły się uwarunkowania ekonomiczne. Rozwinęła się także produkcja, a cena cukru i jego przetworów znacznie spadła. Nic więc dziwnego w tym, że spożycie cukru na świecie cały czas rośnie i to w zawrotnym tempie. To obecnie jeden z najważniejszych problemów w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie społeczeństwo praktycznie z dnia na dzień staje się coraz grubsze. W tym przypadku warto pamiętać o tym, że nie najważniejsze są wcale walory estetyczne. Tak naprawdę chodzi o to, że osoby z nadwagą i otyłe ciepią na wiele groźnych schorzeń.

Cukier uzależnia jak narkotyk

Tymczasem cukier znaleźć można dzisiaj niemal we wszystkim, nie tylko w słodyczach, ale i np. pieczywie. Media i eksperci od jakiegoś czasu jednogłośnie ostrzegają, że nieodpowiednia dieta i nadmierne spożywanie cukrów skończyć się może tragicznie. Okazuje się m.in. że cukier bardzo negatywnie wpływa na wątrobę. Wątroba to narząd, w którym mają miejsce procesy metaboliczne glukozy i fruktozy. Na skutek tego w wątrobie dochodzi do produkcji tłuszczów, które z kolei w dużej mierze przyczyniają się do rozregulowania równowagi hormonalnej ludzkiego ciała. Bazując na wnioskach, do których doszli eksperci można przypuszczać, że proces ten wywołuje niski poziom SHGB, a więc białka, które wiąże hormony płciowe. Prowadzi to tym samym do zaburzeń hormonalnych np. pojawienia się trądziku czy nabywania przez kobiet cech typowych dla mężczyzn. 

Co więcej, skutki nadmiernego spożywania cukru są o wiele większe i  znacznie groźniejsze.  Warto wiedzieć także o tym, że cukier wpływa też na pracę ludzkiego mózgu. Jego duży poziom wpływa na wytwarzanie BDNF, a więc neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego, który utrzymuje żywotność komórek nerwowych. Odpowiedzialny jest on za błyskotliwość czy tworzenie się nowych wspomnień. BDNF ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania mózgu. Dieta bogata w cukier ogranicza jego produkcję i skończyć się może np. cukrzycą.

Czym grozi nadmierne spożywanie cukru?

Cukier to stymulant, którego nadmiar pobudza aktywność mózgu, gdy ten powinien odpoczywać i spać. Osoby, które nadużywają cukru mogą mieć kłopoty z zasypaniem, a ich sen jest płytki i mało efektywny. Z drugiej strony cukier sprawia, że człowiek po południu staje się senny i traci energię do działania. Wówczas paradoksalnie sięga po kawę z cukrem czy napój energetyczny z dodatkiem cukru. To działa, ale tylko na kilkanaście minut. Po tym czasie organizm trawi dostarczone mu cukry proste. Cukier poprawia nastrój, ale potem pojawia się gorsze samopoczucie, często też poczucie winy czy przygnębienie. Najnowsze badania pokazują, że osoby uzależnione od cukru są bardziej podatne na depresję czy inne choroby natury psychicznej np. schizofrenię.

 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu