Dlaczego nie należy pić kawy tuż po przebudzeniu?
Kawa to napój bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia. Ten napój, tworzony z nasion kawowca, jest już spożywany od wielu lat i uważany za jedno z podstawowych źródeł kofeiny. W dodatku, spożycie kawy w Polsce w przeciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosło o 80%! Dlatego tak ważne wydaje się poruszenie tematu odpowiedniego spożywania kawy. Oprócz tego, że jest to jeden z podstawowych napojów spożywanych w ciągu dnia i przynoszących pewne korzyści dla organizmu, posiada on także wartość towarzyską. Często przecież słyszymy: Może spotkamy się przy kawie? Idziemy na kawę?Wiele osób codziennie pije kawę, i to nie tylko jedną filiżankę. Zaś najpopularniejszą porą wypijania kawy jest oczywiście poranek. W dzisiejszym świecie rozpoczęcie dnia filiżanką kawy jest praktycznie rutyną wśród niektórych. Jakie są korzyści z picia kawy? Ile można wypić kawy dziennie? Dlaczego nie należy jej spożywać zaraz po przebudzeniu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Kawa korzyści, kawa zalety - czyli wpływ kawy na zdrowie
Na początek warto wspomnieć o tym, jakie są zalety picia kawy. Gdyby kawa nie przynosiła pewnych korzyści dla organizmu, pewnie nikt by po nią nie sięgał. Działanie tego napoju powoduje różne pozytywne zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jakie one są? Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.
Kofeina w kawie - działa pobudzająco
Podstawową funkcją kawy jest jej wartość stymulująca i pobudzająca. Dzięki zawartości kofeiny w kawie, zwiększa się nasza sprawność myślenia, zdolność pamięciowa oraz koncentracja. Oprócz tego, w pewnym stopniu zniwelowane zostaje zmęczenie fizyczne i psychiczne. Kofeina działa też zapobiegawczo w odniesieniu do zachorowania na cukrzycę typu II.
Wartości odżywcze kawy
W kawie znajduje się także wiele wartości odżywczych. Najważniejsze z nich to potas, magnez i mangan. Poza tym, kawa dostarcza takich witamin, jak B2, B3 oraz B5. Te witaminy są odpowiedzialne przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz odpowiedni nastrój.
Kawa a odchudzanie
Kofeina zawarta w kawie działa nie tylko pobudzająco, ale również wspomagająco podczas odchudzania. Okazuje się, że regularne spożywanie kawy może przyspieszać przemianę materii oraz spalanie tłuszczu. Dlatego osoby stosujące dietę odchudzającą, mogą się wspomóc dodatkowo kawą - wtedy prawdopodobnie efekty odchudzania będą szybsze.
Kawa dla sportowca
Ciekawym zjawiskiem jest to, że kawa może mieć także korzystne właściwości dla sportowców. Picie kawy poprawia krążenie krwi, dzięki czemu komórki są bardziej dotlenione. To powoduje lepszą kondycję fizyczną, a także większą wytrzymałość. Osoby uprawiające sport mogą też wykorzystywać kawę do niwelowania bólu związanego z zakwasami w mięśniach.
Kawa antyoksydant
Kawa jest też świetnym antyoksydantem czy przeciwutleniaczem Oznacza to, że zapobiega procesom starzenia, stanom zapalnym, a także różnym chorobom (nawet niektórym nowotworom czy chorobom serca).
Kawa na depresję
Po wypiciu kawy wzrasta poziom serotoniny oraz dopaminy w organizmie. Są to substancje odpowiedzialne za dobry nastrój. Dlatego po wypiciu tego napoju nasze samopoczucie może się znacznie polepszyć. Wykazano również, że kawa może zapobiegać zachorowaniu na depresję.
Dzienne spożycie kawy
Skoro kawa ma tyle korzyści, warto po nią sięgać. Jednak należy to oczywiście robić z umiarem. Zalecana dzienna dawka spożycia kawy to 3 mg na kg masy ciała. Oznacza to mniej więcej, że można spokojnie wypijać dziennie trzy kubki kawy. Taka ilość nie powinna prowadzić do wypłukiwania magnezu z organizmu czy odwodnienia. Więcej niż trzy kubki kawy dziennie mogą już negatywnie wpływać na zdrowie. Kawa ma działanie moczopędne, dlatego częste jej picie może spowodować częstsze oddawanie moczu - a tym samym wypłukiwanie magnezu z organizmu czy odwodnienie. Warto jednak wspomnieć o tym, że dzienne zapotrzebowanie na kawę oraz jej wpływ na funkcjonowanie organizmu są zależne od indywidualnych predyspozycji danej osoby, np. czynników genetycznych. Dlatego możliwą ilość dziennego spożycia kawy najlepiej skonsultować z lekarzem bądź dietetykiem.
Kawa po przebudzeniu
Tak jak wspominaliśmy, wiele osób sięga po kawę zaraz po przebudzeniu. Najczęściej robią to z przekonaniem, że doda im to energii i siły na resztę dnia. Jednak często okazuje się, że nie zawsze tak się dzieje. Z czasem zaczynamy pić kawę rankiem już tylko z przyzwyczajenia. To może w łatwy sposób doprowadzić do uzależnienia. Według dietetyków i lekarzy nie powinno pić się kawy tuż po przebudzeniu. Dlaczego specjaliści tak uważają? Istnieje kilka powodów.
Kawa a kortyzol
Wypicie kawy tuż po przebudzeniu zaburza gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Kiedy się budzimy, w naszym organizmie odnotowuje się wysoki poziom kortyzolu. Dzięki temu jesteśmy naturalnie pobudzeni do działania. Poprzez wypicie porannej kawy, zaburzamy to naturalne pobudzenie. Poziom kortyzolu zaczyna spadać dopiero między 9.30 a 11.30. Jednak te godziny są najbardziej odpowiednie dla osób pracujących na etacie, najczęściej od godziny 9 do 17. Odnosząc się do tych osób szacuje się, że najlepszą porą na wypicie porannej kawy jest godzina mniej więcej 10.30. Wtedy poziom kortyzolu spada i nasz organizm wykazuje najwyższe zapotrzebowanie na kofeinę, a dzięki niej faktycznie zostaje pobudzony. Warto też wspomnieć o tym, że regularne wypijanie kawy tuż po przebudzeniu może doprowadzić do tego, że kortyzol nie będzie ranem wytwarzany w takiej ilości, jak powinien. To może spowodować, że zaraz po przebudzeniu będziemy czuć się zmęczeni i ospali, a nasz organizm będzie tylko czekał na pobudzenie go kofeiną. To może doprowadzić do tego, że z czasem uzależnimy się od kawy.
Kawa na czczo
Błędem jest również wypijanie kawy tuż po przebudzeniu, a w dodatku na czczo. Przeważnie rano w pośpiechu szykujemy się do pracy i jedyna rzecz, po którą zdążymy sięgnąć to kawa, która też najczęściej wypijana jest w biegu. Wiele osób myśli, że poranna kawa może oszukać żołądek i chociaż w pewnym stopniu zaspokoić głód. Jest to prawda. Jednak takie działanie kawy jest chwilowe. Wypijając kawę na czczo, tak samo szybko jak pobudzenie organizmu wzrosło - w takim samym tempie spadnie. Z tym wiąże się też jeszcze jeden mankament. Po nagłym spadku działania kawy i pobudzenia, możemy się zmagać wręcz z wilczym apetytem. Najchętniej mamy wtedy ochotę na coś kalorycznego i pożywnego, np. jakiś słodycz. Działając w taki sposób przez dłuższy czas, możemy nie tylko przytyć, ale i rozregulować funkcjonowanie organizmu. Oprócz tego, wypicie kawy na czczo może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości żołądkowych. Kawa na czczo może wzmóc wytwarzanie soków żołądkowych, a to będzie prowadziło do zgagi i odczuwania niestrawności.
Inne zalecenia odnośnie kawy
Istnieją także inne zalecenia, związane z piciem kawy. Ich przestrzeganie będzie zapewniało prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zalecenia odnośnie picia kawy są też zależne od indywidualnych potrzeb człowieka. Oto przykłady:
- Osobom uprawiającym sport zaleca się picie kawy nie wcześniej niż pół godziny przed wysiłkiem. To zwiększy efektywność ich ćwiczeń.
- Nie należy pić kawy w okresie krótszym niż sześć godzin przed pójściem spać.
- Aby rzeczywiście odczuć działanie kofeiny w postaci pobudzenia, kawę najlepiej spożywać około godziny 10, 14 oraz 17.
- Jeżeli nie pracujemy w godzinach około 9 do 17, np. pracujemy na zmiany bądź nocki, kawę najwcześniej należy wypić około godziny od przebudzenia.
- Kobiety w ciąży mogą pić kawę, jednak należy ją raczej ograniczyć.
Śniadanie zamiast kawy
Aby nie zaburzać wytwarzania kortyzolu oraz właściwego funkcjonowania organizmu, dobrze jest zamiast porannej kawy zdecydować się na szklankę soku, np. pomarańczowego. Taki sok może nas także zmotywować do działania. Jednak inną opcją jest odpowiednie śniadanie, które nie musi się składać z kawy, aby nas ranem pobudzić. Ciekawą opcją jest wykorzystanie masła orzechowego. Od dawna są znane pozytywne właściwości orzechów, obejmujące przede wszystkim pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Aby rano mieć "świeży" umysł może warto sięgnąć po właśnie taką przekąskę. Przy wyborze dobrego masła orzechowego należy się kierować jego wartością odżywczą. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzi marka Real Pharm. Ten producent w swojej ofercie ma trzy różnego rodzaju masła orzechowe. Każde masło orzechowe Real Pharm to pożywne źródło wartości odżywczych, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie organizmu podczas całego dnia. W dodatku te produkty nie zawierają konserwantów, dużej ilości cukrów oraz tłuszczu palmowego. W zamian tego w składzie masła orzechowego Real Pharm można znaleźć przede wszystkim orzechy arachidowe, które są źródłem białka, błonnika, węglowodanów czy witamin z grupy B. Masło orzechowe Real Pharm nie tylko poprawia pamięć i koncentrację, ale także niweluje stres, poprawia działanie układu nerwowego oraz zapewnia długotrwałe uczucie sytości.
Kawa jest korzystna, ale lepiej nie stosować jej tuż po przebudzeniu
Wniosek nasuwa się jeden: kawa może przynosić wiele korzyści, jednak jest to zależne od odpowiedniego spożywania tego napoju. Na pewno nie zaleca się picia kawy tuż po przebudzeniu, a tym bardziej na czczo. Należy pamiętać o tym, że optymalna godzina spożywania kawy to około godziny 10.30. Wtedy następuje spadek kortyzolu w organizmie i kawa może się okazać naprawdę pomocna i efektywna. Warto też przypomnieć o tym, że miłośnicy kawy powinni ograniczyć jej picie do trzech kubków dziennie. W przeciwnym razie można będzie zaobserwować u siebie niekorzystne działanie kawy. Chcąc mieć pewność, jaka ilość oraz częstotliwość picia kawy będzie dla nas odpowiednia - warto udać się do specjalisty. Tutaj pomocna może okazać się konsultacja lekarza czy dietetyka. Można też wykonać odpowiednie badania genetyczne, aby mieć pewność jaka dieta (w tym spożycie kawy) będzie dla nas odpowiednia. Jednak najważniejsze jest to, że podstawą odpowiedniego picia kawy jest umiar oraz odpowiednia pora jej spożywania.
Komentarze
Napisz komentarz